deska do pływania z wiosłem
Lifestyle

Deska sup – klasyfikacja ze względu na kształt, wypełnienie, przeznaczenie

Pływanie na deskach sup to świetna rozrywka dla każdego: niezależnie od wieku, płci, posiadanych umiejętności. Nic więc dziwnego, że z roku na rok ta forma spędzania wolnego czasu zjednuje sobie coraz szersze grono sympatyków. Jaka deska sup będzie odpowiednia dla Ciebie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Gdzie ją kupić?

Klasyfikacja desek sup z uwzględnieniem ich kształtu

Niektóre deski sup są długie i wąskie, inne szerokie i krótkie. Nie brakuje również form pośrednich. Czy kształt deski sup wpływa na komfort jej używania? Oczywiście, że tak, nie oznacza to jednak, że któraś z nich jest lepsza bądź gorsza. Różni się po prostu ich przeznaczenie. Poniżej znajduje się krótkie zestawienie:

  • Deska sup typu race – najdłuższa i najsmuklejsza. Projektowana z myślą o profesjonalnych wyścigach. Rozwija zawrotne prędkości, jednak dla niewprawionego użytkownika może okazać się mało stabilna i trudna w manewrowaniu, stąd też poleca się ją tylko doświadczonym paddlerom. Polecany model: deska sup “Meteor” marki Aztron
  • Deska sup typu touring – nieco łagodniejsza wersja deski: również oferuje dobre prędkości, jednak jest nieco krótsza i szersza, dzięki czemu łatwiej nią manewrować. Świetna na dłuższe eskapady po spokojnych akwenach. Polecane modele: deska sup “Terra Touring”, “Urono” oraz “Neptune” – wszystkie od Aztron
  • Deska sup typu allround – najbardziej uniwersalny kształt. Co prawda nie osiągniesz na niej zawrotnej prędkości, jednak tego typu deska jest doceniana przez użytkowników przede wszystkim za stabilność i zwinność, łatwość w manewrowaniu. Polecana osobom początkującym do pierwszych zabaw na wodzie. Polecane modele: “Neo Nova”, “Lunar”, “Titan”, “Mercury” – wszystkie od Aztron
  • Deska sup typu surf – najkrótsza z dostępnych desek sup. Projektowana z myślą o pływaniu na falach. Nie oferują dobrej prędkości ani nawet stabilności, jednak zdecydowanie ich najmocniejszą stroną są zwinność oraz manewrowość. Tylko dla doświadczonych surferów. Polecany model: “Sirius White Water” marki Aztron

Czy wiesz już, która z desek sup będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia? Przejdźmy zatem do kolejnego kryterium podziału.

Wypełnienie deski sup

Deska sup może być pneumatyczna (pompowana) bądź sztywna (tradycyjna, twarda). Różnica między nimi jest jest kolosalna. Czym się charakteryzują (poza materiałem i sposobem wypełnienia)?

  • Pneumatyczne deski sup – wypełnione powietrzem pod bardzo wysokim ciśnieniem (zazwyczaj 1 bar). Odporne na uderzenia i niekontrolowane upadki. Wśród użytkowników doceniane przede wszystkim za kompaktowe rozmiary: zrolowana deska sup mieści się bez problemu w plecaku. Eliminuje to problem ewentualnego transportu oraz przechowywania w czasie zimy. Jeżeli chodzi o osiągi, to są one odrobinę gorsze od tych, które oferują deski twarde. Uważam jednak, że taka deska sup to świetne rozwiązanie na początek przygody z tym sportem.
  • Twarde deski sup – oferują szybkość i stabilność. W porównaniu do pneumatycznych desek sup są o wiele mniej podatne na znoszenie przez podmuchy silnego wiatru. Idealne do surfingu. Wady? Pierwsza – ta najbardziej oczywista – to gabaryty, przez co zajmuje sporo miejsca w mieszkaniu, a jej transport może okazać się nieco problematyczny. Ponadto może okazać się nieco bardziej wrażliwa na uderzenia. Jeżeli chodzi o twarde deski sup, to polecam zapoznać się z ofertą marki Pelican.

Gdzie kupić deskę sup?

Tylko i wyłącznie w sprawdzonym punkcie, zajmującym się stricte tym właśnie sportem. Jeżeli chodzi o sklepy internetowe, to polecam zajrzeć na stronę gosup.pl. Znajdziesz tam nie tylko wspomniane wyżej przykłady desek sup, ale także inne akcesoria niezbędne przy uprawianiu wszelkich sportów wodnych – kamizelki ratunkowe i asekuracyjne, wiosła i pagaje, specjalistyczną odzież oraz wysokiej jakości etui, torby i plecaki wodoszczelne. Mam nadzieję, że lektura powyższego tekstu pomoże Ci w dokonaniu wyboru i zakupiona przez Ciebie deska sup okaże się strzałem w dziesiątkę.

Artykuł przygotowany przy współpracy z seomamut.pl