silnik auto wymiana
Motoryzacja

Jak rozpoznać, że konieczna jest wymiana rozrządu w samochodzie?

Mechanizm rozrządu odpowiada za płynną pracę silnika. Dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Kiedy wymiana rozrządu w samochodzie jest konieczna?

 

Wymiana rozrządu – co ile km?

Nawet najlepiej skonstruowany mechanizm rozrządu podlega zużyciu. Poszczególne jego elementy pracują bowiem w trudnych warunkach. Nic więc dziwnego, że niszczeją i działają z coraz mniejszą efektywnością. Dlatego wymiana rozrządu jest konieczna dla zachowania sprawności silnika. Kiedy należy jej dokonać?

Jednym z wyznaczników wymiany rozrządu jest przebieg samochodu. W zależności od modelu wytyczne producenta mogą być różne. Niekiedy jest to nawet 200 tysięcy kilometrów. Najczęściej jednak są to szacunki bardzo optymistyczne. Dlatego warto podchodzić do nich z rezerwą i od podanych wartości odjąć nawet 50-80 tys. kilometrów. Samochody osobowe nie są bowiem użytkowane w modelowych warunkach, przez co ich podzespoły mogą się szybciej zużywać.

 

Kiedy wymiana rozrządu jest konieczna? Niepokojące objawy

Bywa, że mechanizm rozrządu nie zgłasza żadnych sygnałów świadczących o nadchodzącej awarii. Dlatego warto dokonywać regularnych przeglądów. Doświadczony mechanik jest bowiem w stanie wstępnie określić stan rozrządu. Czasem zdarza się jednak, że mechanizm daje wyraźne sygnały, że coś jest nie tak.

Oto niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że wymiana rozrządu jest konieczna:

  • głośniejsza praca silnika, zwłaszcza gdy jest nierozgrzany,

  • metaliczne dźwięki, które przypominają grzechotanie lub klekotanie, wydobywające się spod maski,

  • odczuwalny spadek mocy silnika,

  • większe zużycie paliwa,

  • większe zużycie oleju silnikowego,

  • dymienie z rury wydechowej.

Objawów tych nie wolno bagatelizować. Im dłużej kierowca będzie zwlekać z wizytą u mechanika, tym poważniejsze – a co za tym idzie kosztowniejsze – mogą być skutki usterki. Jeśli dojdzie do zerwania pasku lub łańcucha rozrządu w trakcie pracy silnika, może on wymagać gruntownego remontu, a nawet wymiany na nową jednostkę. Awariom mogą zapobiec regularne wizyty u mechanika. Dlatego warto o nich pamiętać.

Dowiedz się więcej szczegółów: wymiana rozrządu Poznań.