Firma

Jak wystawiać faktury za granicą?

Coraz więc przedsiębiorców decyduje na prowadzenie własnej działalności gospodarczej poza granicami naszego kraju. W związku z tym niejednokrotnie powstaje wśród wielu osób mający własną firmę pytanie, jak wystawiać faktury za granicą. Wśród jakich metod możemy wybierać? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Faktury zagraniczne i ich krótka charakterystyka

Faktury zagraniczne od krajowych różnią się wieloma elementami, a przede wszystkim podatkiem VAT. Prowadząc firmę za granicą, musimy zadbać o język, w jakim sporządzony zostaje dokument, jak również kwoty netto oraz BTW. Do podstawowych elementów, jakie muszą znaleźć się w zagranicznych fakturach, należą;

 • adres firmy,
 • nazwa firmy,
 • data i numer faktury,
 • termin płatności,
 • przedmiot faktury,
 • numer BTW- ID,
 • numer konta (IBAN),
 • numer K.v.K.,
 • adres email,
 • numer telefonu.

Dostępne możliwości wystawienia faktur za granicą

Prowadząc własną działalność gospodarczą za granicą, m.in. w takich krajach jak Holandia, Niemcy czy Belgia, posiadamy kilka możliwości wystawienia faktur dla swoich kontrahentów czy klientów. Wyróżnić możemy tworzenie faktur:

 • w oparciu o wzór stworzony w programie Excel,
 • przy użyciu specjalnego programu do fakturowania,
 • stosując aplikację mobilną, taką jak np. eFaktura.nl.

Wzór faktury Excel

Wystawianie faktur przy pomocy stworzonego w Excel wzoru jest najbardziej tradycyjną metodą. Wadą jest fakt, że najczęściej musimy poświęcić największą ilość czasu na utworzenie faktury. Co więcej, za każdym razem ręcznie musimy wpisywać poszczególne dane kontrahenta czy klienta. W aplikacjach mobilnych czy programach możemy zapisać w pamięci wszystkie niezbędne dane rożnych osób, czy firm. Co więcej, to metoda, która często wiąże się z możliwością popełnienia dużej ilości błędów, nawet pomimo stosowania algorytmów. Jest polecana dla wykwalifikowanych osób, którzy operują wiedzą i doświadczeniem z zakresu ekonomii.

Wzór faktury Excel ma z pewnością jedną zaletę, którą jest możliwość tworzenia najbardziej zaawansowanych, złożonych i niestandardowych faktur dla wielu klientów. Co więcej, Excel to najczęściej wybierana metoda dla wystawiania faktury w formie papierowej.

Programy do wystawiania faktur

Programy do wystawiania faktur są ogromnym ułatwieniem dla osób, które chcą wystawiać faktury, będąc za granicą. Przede wszystkim zawierają one wszelkie niezbędne elementy, jakie powinny odnaleźć się w każdej fakturze.  Na samym początku podawane są dane naszej działalności gospodarczej. Za każdym razem podczas wystawiania faktur należy wpisywać konkretne kwoty, ilość i rodzaj towarów czy usług, a dane swoich klientów czy kontrahentów zapisane mogą być w pamięci. Co więcej, przy użyciu programów w łatwością uda nam się wystawić fakturę w formie elektronicznej. Zaznaczyć również należy, że forma elektroniczna faktury dostępna jest na terenie całej Unii Europejskiej, w związku z czym, prowadzenie firmy za granicą nie musi wiązać się z ogromną stertą dokumentów.

Aplikacja mobilna

Aplikację mobilne do wystawiania faktur za granicą to zdecydowanie jedna z najbardziej komfortowych i szybkich metoda na wystawienie faktur. Z całą pewnością największą zaletą tej formy wystawiania faktury jest możliwość korzystania z niej w wielu, różnorodnych miejscach, bez konieczności dostępu do komputera firmowego. Co więcej, w aplikacji możemy stworzyć bazę danych swoich klientów, co umożliwia ogromną oszczędność czasu, jak również eliminuje powstawanie błędu w danych kontaktowych. Co więcej, w każdym momencie możemy edytować dane czy dodawać nowe pola i je uzupełniać.

Mając na uwadze wady, wspomnieć należy, że aplikacja mobilna jest w stanie wygenerować schematyczne, proste faktury, o nieskomplikowanej formie.

Faktura jest to podstawowy dokument, który poświadcza o dokonywanych transakcjach. Warto więc zadbać o ich prawidłowość prowadząc zagraniczną firmę i cieszyć się z perfekcyjnego dopełnienia formalności każdego dnia.