Lifestyle

Twoje pierwsze kroki w spinningu: jak wybrać zestaw spinningowy?

Spinning to forma wędkarstwa, która cieszy się ogromną popularnością w Polsce. Polowanie na drapieżniki sprawia niebywałą frajdę. Walka z metrowym szczupakiem czy kilkudziesięciocentymetrowym okoniem potrafi dać wiele radości! „Król wód” to jedna z popularniejszych ryb w naszym kraju. Aby móc efektywnie spinningować, warto dobrać odpowiednio sprzęt.

Sprzęt spinningowy – jaki na początek?

Wielu wędkarzy zadaje sobie pytanie: „Jaki zestaw spinningowy na początek?”. Mnogość wędek, kołowrotków i pozostałych sprzętów potrafi wprowadzić mętlik w głowie. Warto skorzystać z oferty profesjonalnego sklepu wędkarskiego Wielka Ryba https://wielkaryba.pl/zestawy-spinning gdzie znajdziesz dobrze skomponowany zestaw spinningowy.

Aby rozpocząć przygodę, musisz mieć podstawowy sprzęt: wędkę, kołowrotek z żyłką lub plecionką, odpowiednie przynęty. Warto zaopatrzyć się również w podbierak i drobne akcesoria. W ten sposób skomponujesz swój własny zestaw. Spinning nie wymaga zanęt, wielu drobnych elementów czy siatki. Podstawowe wyposażenie zmieścisz w plecaku.

Zestaw spinningowy dla początkujących, np. Mitchell Spinning Combo to dobry wybór na start. Wędka i kołowrotek są bardzo dobrze wyważone. Silny hamulec kołowrotka (7,4 kg) wraz ze sporym ciężarem wyrzutu (20-70 g) pozwoli Ci łowić nawet okazałe szczupaki i sandacze! Z odrobiną umiejętności poradzisz sobie również z sumem.

Wyposażenie spinningisty – żyłka czy plecionka?

Wybrałeś już zestaw na spinning składający się z wędki i kołowrotka. Pora zapełnić szpulę. Odwiecznym dylematem jest wybór pomiędzy plecionką a żyłką. Obie mają swoje wady i zalety, które należy znać, by dokonać wyboru.

Żyłka jest rozciągliwa i miękka. Ma również idealnie okrągły przekrój. Sprawia to, że rzuty lekkimi przynętami będą łatwiejsze i bardziej precyzyjne. Dobór odpowiedniego koloru umożliwia jej skuteczny kamuflaż pod wodą. Amortyzuje zacięcie, dzięki czemu jest idealna do połowu okoni, które mają kruchy i delikatny pysk. Jednak przy większych odległościach są mniej czułe na brania. Dodatkowo ich odporność na przetarcia i zerwanie są nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku plecionki.

Plecionka jest sztywna. Jeżeli Twój zestaw spinningowy zaopatrzysz właśnie w nią, masz większe szanse z rybami, które wymagają mocnego zacięcia – szczupakiem czy sandaczem. Jej przekrój jest bardziej płaski, co wywołuje „szumienie” na przelotkach. Plecionka to zwój drobnych „sznurków”. To wszystko sprawia, że jest bardziej wytrzymała. „Uciągnie” większy okaz!

Zestaw spinningowy – co poza wędką i kołowrotkiem?

Z całą pewnością… przynęty! Wędkarstwo spinningowe opiera się na sztucznych imitacjach ryb oraz innych stworzeń naturalnie występujących w wodach. Zestaw spinningowy dla początkującego wędkarza zwykle składa się z podstawowych: blach, ripperów oraz innych gumowych przynęt. Wszystko zależy od tego, na jaką rybę aktualnie się nastawiasz.

Niewątpliwie przydatne będą inne akcesoria. Nożyczki, wypychacz do haków, podbierak czy rozwierak pyska. Wraz z rozwojem swojej pasji skompletujesz okazały zestaw na spinning! Przewagą nad pozostałymi metodami jest jednak to, że całość sprzętu potrzebnego nad wodą zmieścisz w plecaku.

Dlaczego warto wybrać metodę spinningową?

Spinning to nie tylko wędkarstwo, ale także duża aktywność fizyczna. Wędkarze często przemierzają kilka kilometrów wzdłuż brzegu. Wykonując przy tym setki rzutów! Dzięki temu masz możliwość relaksu na świeżym powietrzu, wśród natury, ale także spalenia kilku kalorii. Dlatego też warto mieć w swoim ekwipunku zestaw na spinning.