obuwie
Zdrowie i uroda

Co to są obuwie profilaktyczne?

Nasze stopy są podporą całego organizmu, dzięki nim poruszamy się, przemieszczamy, ale to właśnie na nich opiera się cały nasz ciężar, a także muszą być aktywne przez cały czas, kiedy funkcjonujemy w ciągu dnia. Kondycja naszych stóp ma wpływ funkcjonowanie innych części ciała takich jak biodra, miednica, kolana i kręgosłup. W jaki sposób możemy zadbać o nasze stopy? Komfortowym rozwiązaniem jest obuwie profilaktyczne, zobaczmy, jakie ma ono właściwości.

Buty profilaktyczne, a ortopedyczne

Rozprawę na temat obuwia profilaktycznego, zacząć można od informacji, że buty profilaktyczne, jak i ortopedyczne należą do grupy obuwia specjalistycznego. Istnieje między nimi jednak kilka różnic, które warto wyodrębnić. Otóż obuwie profilaktyczne dba o stopy zdrowe, ortopedyczne pomaga w funkcjonowaniu stopom ze schorzeniami.

Buty profilaktyczne inaczej nazywane są butami zdrowotnymi. Zaleca się je osobom, które nie mają problemów zdrowotnych, ale bardzo często używają swoich stóp, na przykład w pracy i gdy są one narażone na wszelkie schorzenia. Szczególną grupą zawodową, której zaleca się nosić obuwie profilaktyczne jest służba zdrowia. Buty profilaktyczne zapobiegają:

  • rozwijaniu się wad stopy,
  • pojawieniu się bólów stawów i kości,
  • zwyrodnieniom stawów biodrowych i kolanowych,
  • poprawiają ułożenie stopy,
  • wspierają stopy i inne części ciała podczas wielogodzinnej pracy na nogach.

Obuwie profilaktyczne zalecane jest również osobom, które długo stoją na nogach – fryzjerom, pielęgniarkom, położnym, lekarzom, kelnerom, kucharzom i wielu innym osobom. Warto postawić na obuwie profilaktyczne, jeśli jeszcze mamy zdrowe stopy, ponieważ mają one za zadanie chronić, nie leczyć.

Buty profilaktyczne wspomagają Twój kręgosłup

Buty profilaktyczne zaleca się osobom, które mają zdrowe stopy, ale chcą o nie zadbać i je chronić. Dlatego buty profilaktyczne dobiera się indywidualnie. Używając obuwia profilaktycznego chronimy również inne części ciała, równie ważne dla funkcjonowania organizmu. Jedna z nich jest nasz kręgosłup. Prawidłowe ułożenie stopy, ma bowiem wpływ na bóle kręgosłupa. Obuwie profilaktyczne stosuje się również po to, by uniknąć deformacji i schorzeń wynikających ze złego ułożenia stóp.

Zadbaj o swoje stopy z butami profilaktycznymi

Praca stojąca, lub w ciągłym ruchu powoduje, że przez większość czasu to na naszych stopach opiera się cały ciężar ciała. Pamiętajmy, że im większy ciężar i im dłuższe stanie na nogach, tym bardziej stopy spłaszczają się i deformują. Obuwie profilaktyczne ma za zadanie chronić stopę przed zmniejszającym się łukiem podłużnym i poprzecznym, pojawieniem się bolesnych odcisków, a także bólami śródstopia. Bardzo częstym zjawiskiem są także halluksy. Używając w pracy stojącej obuwia ortopedycznego możemy uniknąć tego nieprzyjemnego, bolesnego problemu. Buty profilaktyczne zapewniają nam komfort i ochronę. Dziś największą wartość stanowi zdrowie i aby móc się nim długo cieszyć i uniknąć problemów natury ortopedycznej pomyślmy o butach profilaktycznych.