Dom i wnętrze

Jak dbać o czystość odpływu w łazience?

Znowu Twoja wanna się zatkała? Włosy, kawałki mydła, osad… Nie wiesz, jak usunąć zabrudzenia z odpływu liniowego przyściennego do kabiny prysznicowej? Bez względu na to, jaki typ sprzętu posiadasz w swoim domu, musisz zadbać o stan wyposażenia, a więc zachować wysoki poziom higieny. Poznaj praktyczny poradnik czyszczenia odpływów w łazience!

Odpływ w łazience – co to?

Odpływ – umieszczony zarówno w wannie, jak i kabinie prysznicowej – ma za zadanie odprowadzać wodę do kanalizacji. Proste? Niekoniecznie. W zależności od tego, czy ktoś dysponuje klasycznym brodzikiem, czy też bardziej nowoczesnymi rozwiązaniami, zawsze trzeba zachować drożność rur. W przypadku zaniedbania konsekwencje mogą być naprawdę poważne, a pomoc hydraulika – niezbędna.

Rodzaje odpływów w łazience

W wielu łazienkach coraz częściej można spotkać odpływy liniowe, które są nie tylko niewidoczne dla oka, ale i łatwe w utrzymaniu. Ze względu na miejsce montażu rozróżnia się modele przyścienne lub narożne. Nie zmienia to jednak faktu, że spora część ludzi wciąż posiada brodziki z charakterystycznymi, okrągłymi otworami, które w przeszłości dominowały na rynku.

Czysty odpływ – poradnik

Wbrew pozorom utrzymanie czystości w łazience nie jest aż tak trudne. Wystarczy kilka prostych sposobów, które uratują odpływ przed zatkaniem. Poznaj uniwersalne metody!

Zalety bieżącego usuwania zabrudzeń

Włosy czy osad powstały z brudu – kto tego nie zna? W końcu nie ma nic bardziej uciążliwego niż zatkane rury. Można jednak temu w prosty sposób zapobiec – wystarczy systematyczne sprzątanie. Myj zarówno posadzkę, jak i zewnętrzne elementy odpływu. Pamiętaj, regularne usuwanie zabrudzeń pozwoli uniknąć poważnych uszkodzeń, dzięki czemu będziesz mógł dłużej cieszyć się sprzętem. Nie warto czekać do ostatniej chwili!

Środki czystości – jakie wybrać?

Wiele osób korzysta z domowych sposobów, np. wody z sodą i octem, która skutecznie udrażnia rury. Taka metoda może być stosowana zapobiegawczo w ramach cotygodniowych porządków, a także w przypadku zatkania odpływu.

Większość chemicznych detergentów to substancje drażniące, dlatego pamiętaj o rękawiczkach i zachowaj ostrożność! Po użyciu jakiegokolwiek środka czyszczącego należy dokładnie spłukać powierzchnię wodą. Jeśli żaden ze wskazanych sposobów nie pomógł, konieczne okaże się użycie przepychacza. W takiej sytuacji przyda się również preparat do dezynfekcji.

Odpływ liniowy przyścienny do kabiny prysznicowej – czyszczenie

W przypadku odpływu liniowego najważniejszą czynnością jest usunięcie zabrudzeń z tzw. korytka. Najpierw jednak trzeba dostać się do wnętrza odpływu. Jak to zrobić? Za pomocą specjalnego klucza/haczyka – dołączonego do produktu – podważa się maskownicę. Wyjmowane elementy można bezpiecznie myć w zlewie przy użyciu odpowiednich środków chemicznych.

Korzyści z regularnego czyszczenia odpływu

Dbanie o porządek w łazience może przynieść szereg korzyści. Czyszcząc systematycznie odpływ, unikniesz m.in.:

  • nieprzyjemnego zapachu z rur,
  • wizyty hydraulika,
  • dodatkowych kosztów konserwacji,
  • stresu wynikającego z zatkanego odpływu.

Warto podkreślić, że w nowoczesnym budownictwie bardzo często rezygnuje się z kabin z brodzikami na rzecz bardziej minimalistycznych i funkcjonalnych rozwiązań.  Łatwy i szybki proces czyszczenia powoduje, że odpływ liniowy przyścienny do kabiny prysznicowej pozostaje bardzo atrakcyjną opcją, zwłaszcza dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i uniknąć w przyszłości problemów z niedrożnością rur.