Lifestyle

Jak wybrać ekran do kina domowego?

Dobrze dobrany ekran do kina domowego wpływa na odbiór i radość z oglądania. Aby ten prawidłowo funkcjonował, musi być dobrany do reszty sprzętu. Z poniższego artykułu dowiesz się, jak wybrać odpowiedni ekran do kina domowego, aby ten zachwycał wszystkich, których zaprosisz na wspólny seans.

Ekrany projekcyjne – rodzaje montażu do kina domowego

Podstawowa rzecz, którą trzeba ustalić przed zakupem ekranu do kina domowego, to jego sposób montażu. W ofercie sklepu AVStore dostępne są trzy typu ekranów. Dzieli się je ze względu na rodzaj montażu: ścienny, sufitowy, ścienno-sufitowy. Wybór sposobu montażu zależny jest od miejsca w mieszkaniu i od punktu, w którym chce postawić się ekran do kina domowego. Często wykorzystuje się ekrany sufitowe, które po schowaniu nie zajmują wiele miejsca, a ich rozwinięcie nie stanowi większego problemu. Do najczęściej wybieranych ekranów sufitowych należą takie modele jak: Kauber InCeiling Tensioned Clear Vision 190x107cm 16:9 czy też Kauber InCeiling Clear Vision 180x135cm 4:3.

Format ekranu kina domowego

Najczęściej spotykane ekrany do kina domowego dostępne są w pięciu formatach: 1:1, 2.35:1, 4:3, 16:9 i 16:10. Wybór formatu zależny jest od projektora oraz od miejsca dostępnego w pomieszczeniu. Opcje najczęściej kupowane to 4:3 i 16:9. Wykorzystuje się je, ponieważ są w stanie najlepiej dostosować się do formatu odtwarzanych filmów czy seriali. Dzięki nim można oglądać filmy w niesamowitej jakości, jednocześnie ciesząc się z przyjemnego, dużego ekranu, który zachwyci wszystkich zaproszonych na seans gości. Ważne jest jednak to, aby przed wyborem formatu ekranu domowego, sprawdzić rozmiar powierzchni projekcyjnej możliwej dla projektora. Dzięki niej można ustalić maksymalny rozmiar, który powinien mieć ekran kina domowego. Wymiary powinny być idealnie dobrane do projektora, aby w pełni wykorzystywać jego możliwości.

Powierzchnia projekcyjna ekranu kina domowego

Typ powierzchni ekranu kina domowego to bardzo istotny element, który powinno wybrać się w zależności od wielu czynników zewnętrznych. Rodzaj powierzchni wpływa między innymi na to, jak odbija się światło od ekranu, jak uwydatniane są kolory, kontrasty i cienie oraz przede wszystkim na to, jak ekran radzi sobie ze światłem w pomieszczeniu, w którym jest używany. Powierzchnie projekcyjne dostępne w sklepie AVStore to między innymi: Clear Vision, Matt White HD, White Flex czy też Gray Pro. Najlepsze modele z Clear Vision to między innymi Kauber Blue Label XL Clear Vision 300x300cm 1:1 oraz Kauber InCeiling Tensioned Clear Vision 190x107cm 16:9.