Dom i wnętrze

Jaka biała farba dobrze pokryje kolor?

Przemalowanie ścian pokrytych intensywnym kolorem to nie lada wyzwanie. Doświadczeni fachowcy mogą w tym celu użyć farby podkładowej, gruntu barwionego lub produktu typu 2w1, łączącego właściwości gruntu i „podkładówki”. Jednak w tym artykule przybliżymy najpopularniejszą metodę – wykorzystanie białej farby silnie kryjącej.

Farba silnie kryjąca – idealna dla ścian w intensywnym kolorze

Jeśli stajesz przed wyzwaniem, jakim jest przemalowanie ściany wykończonej w mocnym kolorze, najprostszym rozwiązaniem będzie farba o dużej sile krycia i wysokiej wydajności. Chociaż cena takich farb zwykle jest znacznie wyższa, korzystanie z dobrych materiałów szybko się zwraca. Fachowiec oszczędza w ten sposób czas, a inwestor otrzymuje estetycznie pomalowane pomieszczenie w założonym terminie i przy zachowaniu określonego w umowie budżetu. W tym artykule przeczytasz, jak wybrać odpowiednią farbę silnie kryjącą i dowiesz się, w jaki sposób wykorzystać jej właściwości.

Jaką farbę do przemalowania na biało wybrać?

Na rynku znajdziesz różne farby reklamowane jako silnie kryjące, choć nie wszystkie są produktami stricte dla profesjonalistów. Pierwszym kryterium, na jakie warto zwracać uwagę, jest rodzaj zastosowanych pigmentów. Renomowani producenci wykorzystują m.in. biel tytanową, która ma bardzo wysoki indeks białości, zapewnia świetnie krycie i minimalną – jeśli w ogóle – utratę koloru. Niestety najtańsze farby na rynku nie spełniają tych wymagań. Mają niski indeks białości, a przez to szybko szarzeją i żółkną. Nie nadają się więc do malowania na powierzchniach pokrytych intensywnymi kolorami. Doskonały przykład produktu stworzonego z myślą o wysokim poziomie krycia, również na bardzo ciemnych podłożach, można znaleźć w ofercie Dulux Professional. To biała farba do ścian Dulux Professional Latex 4 Premium White. Farbę tę chętnie wybierają fachowcy; znajdziesz ją w najlepszych sklepach ze specjalistyczną chemią budowlaną. Farba ma kremową konsystencję, zapewnia świetną rozlewność i łatwą aplikację, a w czasie malowania nie chlapie.

Przemalowanie intensywnego koloru – zacznij od podłoża

W przypadku białych farb silnie kryjących, ich właściwości w pełni wykorzystasz tylko w przypadku malowania na jednolitym, dobrze przygotowanym podłożu. Powierzchnia przygotowana do malowania musi być:

  • Sucha i zwarta. Wszelkie luźne fragmenty poprzedniej powłoki malarskiej lub tynku należy usunąć.
  • Czysta i odtłuszczona, a także wolna od zacieków lub zagrzybień. Nie można malować, zanim nie usunie się wszystkich oznak korozji biologicznej, w tym wykwitów grzybów i pleśni. Dobre przygotowanie obejmuje też usunięcie innych zabrudzeń, kurzu i plam.
  • Jeśli na powierzchni zauważysz nierówności lub uszkodzenia, napraw je odpowiednią masą szpachlową, a następnie wyrównaj i wygładź.

Etap przygotowawczy musi rzecz jasna uwzględniać stan obiektu i warunki eksploatacji. Jednak można założyć, że malowanie dobrze przygotowanego podłoża farbą silnie kryjącą z pewnością rozwiąże kolor intensywnego koloru.

Jak malować białą farbą silnie kryjącą

Malowanie silnie kryjącą farbą do ścian w zasadzie nie różni się od prac z użyciem zwykłych farb. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, które znajdują się w karcie technicznej produktu. Na przykład dla farb Dulux Professional optymalne warunki to:

  • Temperatura otoczenia i malowanej powierzchni pomiędzy +10℃ a +28℃
  • Wilgotność względna powietrza powinna być niższa niż 80%
  • Drugą warstwę można nanieść po około 2 godzinach od pierwszej
  • Na całej powierzchni należy trzymać się tej samej techniki malarskiej
  • Po wyschnięciu powłoki nie należy wykonywać miejscowych poprawek

Farba Dulux Professional Latex 4 Premium White to proste i skuteczne rozwiązanie dla profesjonalistów. Już dwie warstwy, położone na odpowiednio przygotowanym podłożu, pozwalają zakryć poprzedni intensywny kolor w 100%. Jeśli musisz wykonać niełatwe zlecenie i przemalować ściany na biało, ta wydajna, silnie kryjąca farba okaże się niezastąpiona.