Dom i wnętrze

Wskazówki dla osób sprzedających dom lub mieszkanie – praktyczny poradnik

Sprzedaż nieruchomości może być zniechęcającym i trudnym procesem, zwłaszcza gdy robisz to po raz pierwszy i nie masz w tej dziedzinie zbyt dużego doświadczenia. W trakcie całego procesu sprzedawcy swojej nieruchomości muszą podejmować wiele decyzji które mogą poradzić się w wiele pułapek, które mogą sprawić, że transakcja będzie długa i niepotrzebnie pracochłonna. Istnieje również duża niepewność co do tego, ile będzie Cię to kosztować i jak długo to potrwa.

Sprzedaż nieruchomości może być zniechęcającym i trudnym procesem, zwłaszcza gdy robisz to po raz pierwszy i nie masz w tej dziedzinie zbyt dużego doświadczenia.

W trakcie całego procesu sprzedawcy swojej nieruchomości muszą podejmować wiele decyzji które mogą poradzić się w wiele pułapek, które mogą  sprawić, że transakcja będzie długa i niepotrzebnie pracochłonna. Istnieje również duża niepewność co do tego, ile będzie Cię to kosztować i jak długo to potrwa.

Ale proces sprzedaży nie musi być tak stresujący i przerażający , ,wystarczy że zwrócisz uwagą na kilka dość istotnych  szczegółów . Marek Kiszczak, główny agent w agencji nieruchomości Next-Immo Deutschland, mówi, że chociaż sprzedaż Twojej nieruchomości jest skomplikowana, odbywa się to zgodnie z dość przewidywalnym procesem, który każdy renomowany agent powinien być w stanie wyjaśnić. Kiszczak mówi, że najlepsi agenci od samego początku są przejrzyści w zakresie procesu i kierują sprzedawcami na każdym kroku – eliminując w ten sposób wiele domysłów i przykrych niespodzianek w trakcie prowadzenia negocjacji sprzedażowych.

Poniżej sześć najważniejszymi wskazówkami dla sprzedawców domów którzy nie mają w tej dziedzinie zbyt dużego doświadczenia:

  • Napraw wszelkie wady materiałowe, ale nie wydawaj niepotrzebnych pieniędzy

W Twoim domu mogą być rzeczy, które Ty, jako właściciel, mogłeś tolerować, a które obawiasz się, że mogą zniechęcić potencjalnych nabywców lub teoretycznie obniżać wartość sprzedawanej nieruchomości  . Może to być wszystko, od małych odprysków , łuszczącej się farby po jakość niektórych wykończeń w budynku czy apartamencie . Nie robienie nic z tymi rzeczami byłoby dużym błędem, podobnie jak wykonanie kompletnej renowacji bez wiedzy, czy to dodaje wartości. Warto te wszystkie drobne poprawki usunąć.

  • Jeśli zdecydujesz się sprzedać, zaangażuj się w pełni w ten proces

Musisz zaangażować się w ten proces, gdy już zdecydujesz się na sprzedaż, a pierwszy miesiąc po wejściu nieruchomości na rynek jest najbardziej krytyczny. Jako sprzedawca musisz być przygotowany na to, aby nieruchomość była dostępna do obejrzenia za każdym razem, gdy potencjalny nabywca zechce ją zobaczyć – oczywiście w rozsądnych granicach, ponieważ im dłużej nieruchomość jest na rynku, tym bardziej maleje prawdopodobieństwo sprzedaży .

Zagraniczne nieruchomości możesz dodać tutaj na: https://fr.next-immo.com/

  • Idealny czas na sprzedaż jest wtedy, gdy jesteś gotowy do sprzedaży

Wielu początkujących sprzedawców nie ma pewności, czy rzeczywiście są gotowi do sprzedaży, czy też jest to odpowiedni moment, takie  drgawki i lekka niepewność u osób bez doświadczenia to   rzecz normalne nie ma wic się czym przejmować . Najważniejszą rzeczą do zrealizowania celu  jest to, że jesteś gotowy do sprzedaży, kiedy jesteś, i że moment, w którym jesteś gotowy, jest właściwym momentem. Porozmawiaj z agencją nieruchomości, nawet jeśli nie masz pewności. Renomowani agenci będą służyć radą, ale nie będą naciskać na sprzedaż.

  • Bądź wybredny przy wyborze agencji nieruchomości

Relacja sprzedawcy z agentem ma kluczowe znaczenie podczas całej transakcji sprzedaży. Pośrednik jest dla sprzedającego pierwszym punktem kontaktu i powinien być źródłem porad i informacji, jak uzyskać najlepszy wynik ze sprzedaży. Obejmuje to jasne wyobrażenie sobie, jakie koszty są z tym związane, kiedy i jakie dokumenty należy dostarczyć.

Sprzedawcy powinni odrobić pracę domową, zanim wybiorą agencję i wybrać taką, która jest godna zaufania, komunikatywna i responsywna. Odwiedzanie stron mediów społecznościowych agencji, sprawdź o nich opinie

Sprzedający powinni polegać na mądrości swoich agentów, aby zdecydować, co w nieruchomości jest wadą materialną i należy ją naprawić, jakie dodatkowe remonty mogą dodać wartość, a co nie jest warte remontu.

Zobacz nieruchomości w Wielkiej Brytanii na: https://uk.next-immo.com/

  1. Bądź ambasadorem swojej nieruchomości

Wielu kupujących decyduje się na złożenie oferty w oparciu o osobisty związek, jaki tworzą z nieruchomością, dlatego ważne jest, aby sprzedający sami pokazali nieruchomość. Jako sprzedawca najlepiej znasz nieruchomość i prawdopodobnie jesteś w najlepszej pozycji, aby zaoferować potencjalnym nabywcom wgląd w to, jak wygląda posiadanie i życie w nieruchomości, i nawiązać ten niezwykle ważny emocjonalny związek. Poinformuj wszystkich, których znasz, że sprzedajesz i rozpropagujesz swoją nieruchomość na swoich platformach społecznościowych.

  1. To nie koniec, dopóki transfer nie zostanie zakończony

 Więc przyjąłeś ofertę kupna, obligacja kupującego została zatwierdzona i transakcja jest teraz z prawnikami przenoszącymi, ale to jeszcze nie koniec. Własność i wszystkie związane z nią obowiązki pozostają Twoje do momentu zakończenia przeniesienia. Obejmuje to utrzymanie mienia ubezpieczonego, w dobrym stanie i gotowego do przekazania kupującemu w dniu przekazania.

Przekazanie nieruchomości nowemu właścicielowi może zająć kilka dni lub dłużej, w zależności od zdolności i wiedzy prawnika, więc upewnij się, że wybrałeś doświadczonego prawnika, który wie, co robi.