ramy na zdjecia w salonie
Dom i wnętrze

5 sposobów na to, jak ozdobić pustą ścianę w salonie niskim kosztem

Przeprowadzając remont lub decydując się na wykończenie mieszkania, często stajemy przed ciężkim dylematem – co zrobić z pustą ścianą w salonie. Zostawiając pokój samemu sobie z pewnością nie będziemy zadowoleni z efektu, bo wnętrzu będzie brakować charakteru. Pusta ściana jest w końcu oznaką tego, że zabrakło nam dobrego pomysłu, jak ją wykorzystać. Oto kilka sposobów, by niskim kosztem ozdobić ścianę w salonie.

Małe ramki na zdjęcia

Choć jest to jeden z pierwszych pomysłów, które przychodzą nam do głowy w kontekście ozdabiania pustej ściany, wciąż ciężko znaleźć lepszy sposób na uzupełnienie świeżo wyremontowanego wnętrza. Fotografie nie muszą więcej gnić w odmętach dysku komputera czy internetowej chmury, na którą nigdy nie zaglądamy. Można oprawić je w małe ramki na zdjęcia, a wybór formatu jest już całkiem indywidualną sprawą.

Dzięki naszym zdjęciom na ścianie mieszkanie w końcu przestaje przypominać pustą przestrzeń, a zyskuje duszę, która sprawia, że każdy czuje się tu po prostu komfortowo. Co więcej, zdjęcia na ścianie mogą przypominać nam o wspaniałych wspomnieniach i być silnym wsparciem w ciężkich chwilach. Możemy wykorzystać fotografie z różnych okresów, jak i stworzyć tematyczną aranżację, związaną np. z podróżą poślubną, narodzinami dzieci czy innym ważnym wydarzeniem. Bardziej artystyczne zdjęcia świetnie będą komponować się w ramkach z passe partout.

Tworząc indywidualną kompozycję z sentymentalnych fotografii warto mieć na uwadze kilka aspektów. Przede wszystkim rodzaj ramki na zdjęcia należy dopasować zarówno do wystroju całego salonu jak i stylu, w jakim wykończone jest mieszkanie. W nowoczesnych wnętrzach świetnie sprawdzą się ramki aluminiowe lub z tworzywa sztucznego. Z kolei w salonie wykończonym w stylu skandynawskim doskonale wpiszą się proste i minimalistyczne ramki drewniane.

Plakaty i obrazy

Jeśli nie zależy nam na tym, by mocno personalizować nasze wnętrza, lub wolimy własne wspomnienia zachować wyłącznie dla siebie, doskonałym sposobem na ozdobienie pustej ściany jest powieszenie obrazów lub plakatów, które oddadzą charakter wnętrza. Mogą to być zdjęcia rozmaitych pejzaży, motywy roślinne bądź zwierzęce, a także motywujące, bliskie naszemu sercu cytaty spisane w minimalistycznej formie.

W tym celu można eksperymentować z różnymi wielkościami ramek, wieszając kilka plakatów w rozmaitych rozmiarach obok siebie. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością wzorów oraz motywów – ważne jest, by z użyciem plakatów oraz obrazów zamkniętych w dużych ramkach na zdjęcia, utworzyć piękną, spójną kompozycję.

Kolaż ze zdjęć i pamiątek

Jeśli pomysł kilkudziesięciu małych ramek ze zdjęciami nie przypadł nam do gustu, a bardzo chcielibyśmy zapełnić pustą ścianę swoimi wspomnieniami, doskonałym pomysłem będą duże ramki na zdjęcia, w których zamieścimy kolaż składający się z naszych zdjęć oraz różnego rodzaju pamiątek. Powinny być one ze sobą spójne i dotyczyć konkretnego wydarzenia. Mogą to być chociażby zdjęcia z wycieczki na drugi koniec świata, a także bilety lotnicze, wejściówki do muzeum czy inne drobne pamiątki wiążące się z tą podróżą. Dzięki temu patrząc na taki kolaż zdjęć chętnie przeniesiemy się w czasie do tamtych niezwykłych chwil.

Personalizowane rysunki

Dla osób, które nie gustują w fotografiach, doskonałą propozycją są także personalizowane rysunki, przedstawiające nas samych, bliskie nam osoby lub nasze czworonogi. Mnóstwo artystów może stworzyć dla nas dzieło, które spełni nasze oczekiwania – od bardzo realistycznych rysunków, aż po różne wariacje stylów, w zależności od naszych preferencji. Na rysunek wystarczy prosta, aluminiowa bądź drewniana ramka na zdjęcia, zwykle w rozmiarze A4 lub A3. Takie małe dzieło sztuki z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich naszych znajomych!

Mapa świata na ścianie

Nawet jeśli nie jesteśmy typem podróżników, duża mapa świata zawieszona w ramce na ścianie doskonale komponuje się z większością wnętrz. Dostępne są plakaty przedstawiające mapę całego świata bądź wybranego kontynentu w różnych stylach. Z łatwością znajdziemy coś, co wpisze się w wystrój naszego mieszkania i będzie stanowić doskonałą dekorację.