pomoc drogowa
Motoryzacja

Autolaweta i laweta – czym się różnią?

Pomoc drogowa to usługa, która polega na przewiezieniu uszkodzonego pojazdu do warsztatu naprawczego lub na parking w przypadku braku możliwości naprawy na miejscu. Laweta jest przydatna w sytuacjach, gdy pojazd nie może już poruszać się na drodze lub gdy jego naprawa na miejscu jest niemożliwa.

Rodzaje lawet samochodowych

Istnieje kilka rodzajów lawet samochodowych, które różnią się między sobą konstrukcją i przeznaczeniem. Wymienimy kilka przykładów jakie może mieć pomoc drogowa:

  1. Autolawety: to pojazdy specjalnie przystosowane do przewożenia innych pojazdów, które zostały uszkodzone lub nie mogą już poruszać się na drodze. Mają platformę z hakiem, którym można podłączyć do niej uszkodzony pojazd.
  2. Laweta niskopodwoziowa: Laweta niskopodwoziowa jest przeznaczona do przewożenia pojazdów o niskiej zabudowie, takich jak motocykle, skutery czy quady.
  3. Laweta specjalistyczna: Laweta specjalistyczna jest przystosowana do przewożenia określonych rodzajów pojazdów, takich jak samochody ciężarowe, autobusy czy pojazdy rolnicze.
  4. Laweta z podnośnikiem: Laweta z podnośnikiem posiada specjalny podnośnik, który pozwala na podniesienie pojazdu i jego przewiezienie na platformie lawety.
  5. Laweta z przyczepą: Laweta z przyczepą to pojazd składający się z ciągnika siodłowego i przyczepy, która jest przystosowana do przewożenia pojazdów.

Czym jest laweta?

Laweta to pojazd specjalny przeznaczony do przewożenia innych pojazdów, których nie można już naprawić na miejscu lub które zostały uszkodzone na drodze. Laweta składa się z platformy z hakiem, którym można podłączyć do niej uszkodzony pojazd, a następnie przewieźć go do warsztatu naprawczego. Lawety są często używane przez firmy zajmujące się pomocą drogową, straż pożarną, policję oraz właścicieli pojazdów.

Czym jest autolaweta?

Autolaweta to pojazd specjalnie przystosowany do przewożenia innych pojazdów, których nie można już naprawić na miejscu lub które zostały uszkodzone na drodze. Składa się z platformy z hakiem, którym można podłączyć do niej uszkodzony pojazd, a następnie przewieźć go do warsztatu naprawczego. Autolawety są często używane przez firmy zajmujące się pomocą drogową, straż pożarną, policję oraz właścicieli pojazdów.

Autolawety i lawety – czym się różnią?

Autolawety i lawety to pojazdy pomocy drogowej, które różnią się przede wszystkim sposobem transportu pojazdu. Jest pojazdem specjalnie przystosowanym do holowania pojazdów awaryjnych lub uszkodzonych. Posiada hak holowniczy, który jest przytwierdzony do przedniej części pojazdu i służy do zaczepienia pojazdu do holowania. Autolawety są często stosowane do transportu pojazdów osobowych, motocykli lub lekkich pojazdów użytkowych.

Laweta natomiast jest pojazdem specjalnie przystosowanym do przewozu pojazdów na platformie. Lawety posiadają specjalną platformę, która jest przystosowana do przewozu pojazdów, i służy do umieszczenia pojazdu na niej. Lawety są często stosowane do transportu cięższych pojazdów, takich jak samochody ciężarowe, maszyny budowlane, itp.

Innymi różnicami między lawetą a autolawetą mogą być wielkość, maksymalna waga przewożonego pojazdu, czy też dodatkowe wyposażenie, np. specjalistyczne narzędzia czy rozwiązania do transportu pojazdów sportowych.