Dom i wnętrze

Drewno czy cegła – jaki materiał wybrać do budowy domu?

Materiał budowy domu ma kolosalny wpływ nie tylko na jego koszt, ale również energooszczędność. Wiele osób zastanawia się, czy postawić na cegłę, czy raczej wybrać bardziej ekologiczne drewno? Przyglądamy się tym dwóm rozwiązaniom, sprawdzając ich wady oraz zalety. Przeczytaj i dowiedz się, które z nich będzie dla Ciebie lepsze.

Zalety i wady cegły

Cegła to materiał, który niegdyś był podstawą do budowania zróżnicowanych obiektów. Nie może to jednak dziwić – cegła ma olbrzymią wytrzymałość. Jest niezwykle odporna zarówno na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto cechuje ją wysoka izolacja termiczna oraz akustyczna. Zapewnia utrzymanie temperatury wnętrza, które nie ucieka na zewnątrz. Działa to również odwrotnie – chłód czy upał mają zaporę przed dostaniem się do środka. Na plus należy policzyć także fakt, że cegła jest łatwa w konserwacji.

A czy są jakieś wady? Oczywiście, wszak nie ma rzeczy doskonałych. Przede wszystkim cegły są ciężkie. Muszą być także czyste w produkcji – jeśli znajdą się w nich wapniaki, możliwe jest odszczepianie kawałków cegły z biegiem czasu. Na cegłach pojawia się również biały nalot – są to osiadające sole. Nie mają wpływu na funkcjonalność cegieł, mogą jednak psuć estetykę.

Jak może wyglądać dom, do którego budowy użyto cegły? Ciekawe projekty znajdziesz na stronie https://eurodompoznan.pl/projekty-domow-murowanych/

Zalety i wady drewna

Drewno to również jeden z materiałów budowlanych używanych od stuleci. Od kilku lat powraca na niego moda – większość osób bardziej preferuje to pro-naturalne rozwiązanie zamiast betonu, cegły czy kamienia. Co sprawia, że drewno jest tak cenione? Przede wszystkim duża wytrzymałość, łatwość obróbki oraz świetna izolacja termiczna i akustyczna. Ponadto warto dodać, że drewno jest samo w sobie ciepłe, a jego kolorystyka ma właściwości uspokajające. W budownictwie korzysta się zarówno z bali, jak i szkieletów, dzięki czemu można stworzyć wymarzoną bryłę. Ostatnia zaleta to niezwykle przystępna cena.

Wady? Z pewnością konieczność przeprowadzenia solidnej konserwacji, aby zyskało wytrzymałość, ponadto mogą pojawiać się miejscowe przebarwienia. Niezbędna jest także impregnacja, niedopuszczająca do rozwoju grzybów i pleśni. Nie należy także zapominać, że drewno jest łatwopalne, a więc musimy mieć pod ręką odpowiednie zabezpieczenia. 

Jak będzie wyglądać dom drewniany? Interesujące przykłady znajdziesz na tej stronie: https://eurodompoznan.pl/projekty-domow-drewnianych/