Zdrowie i uroda

Ile trwa leczenie kanałowe w Łodzi? Czy jedna wizyta wystarczy?

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Bolą Cię zęby? Za każdym razem, kiedy jesz lody bądź inne pokarmy, odczuwasz dyskomfort i ból, który promieniuje i powoduje zawroty głowy? Jeżeli Twoje dolegliwości nasilają się z każdym dniem, koniecznie udaj się do dentysty. Być może potrzebne będzie Ci leczenie kanałowe. Jeżeli mieszkasz w Łodzi, koniecznie sprawdź, czy w Twojej okolicy przyjmuje dobry dentysta z doświadczeniem.

Kilka faktów na temat leczenia kanałowego

Aby dokładnie sprecyzować, czym tak właściwie jest leczenie kanałowe, warto najpierw poznać budowę anatomiczną zęba. Składa się on bowiem z korony, czyli tej widocznej części, która znajduje się w jamie ustnej oraz korzenia, który ukryty jest w dziąśle i utrzymuje ząb w kości.

W koronie ponadto znajdują się:

  • szkliwo – najtwardsza tkanka w całym organizmie, która znajduje się na zewnątrz zęba. Jest to tzw. tarcza, która chroni koronę przed działaniem czynników zewnętrznych;

  • zębina – tkanka położona bezpośrednio pod szkliwem;

  • miazga – niezwykle unaczyniona, ukrwiona i wrażliwa tkanka łączna, która wypełnia wnętrze (koronę) zęba. Miazgę chroni zębina i razem z nią tworzy kompleks miazgowo-zębinowy.

To właśnie na miazdze zębowej wykonuje się leczenie kanałowe w Łodzi (inaczej leczenie endodontyczne). Polega ono na usunięciu obumarłych bądź uszkodzonych tkanek z wnętrza zęba, wyczyszczeniu pustej przestrzeni oraz wypełnieniu jej specjalnym materiałem.

Ile trwa leczenie kanałowe w Łodzi?

Procedurę dentystyczną, jaką jest leczenie kanałowe, można wykonać już na pierwszej wizycie. Najczęściej taki zabieg trwa od 1 do 2 godzin, niemniej jednak czas uzależniony jest od liczby kanałów do wypełnienia. Jeżeli odczuwasz dyskomfort nie w jednej, tylko w kilku częściach jamy ustnej, być może lekarz zdecyduje się przeprowadzić pełne leczenie endodontyczne. W zależności od stanu Twoich zębów leczenie kanałowe może wymagać od 3 do 5 wizyt.

Czy leczenie kanałowe to bezpieczny zabieg?

Dzisiejsze metody pozwalają na przeprowadzanie bardziej zaawansowanych procedur leczniczych. Niegdyś leczenie kanałowe kojarzyło się najczęściej z bólem i tzw. zatruwaniem zęba. Nie używało się znieczulenia, a lekarz oceniał stan zęba poprzez reakcję pacjenta na ból. Dziś stomatologia dysponuje wiedzą, doświadczeniem i co najważniejsze najnowocześniejszym sprzętem, który pozwala na wykonywanie znacznie bardziej skomplikowanych zabiegów.

Jeżeli więc zastanawiasz się, czy podczas wizyty dentystycznej spotka Cię ból i dyskomfort – nie musisz się martwić. Leczenie kanałowe w takich miastach, jak Łódź, odbywa się przy zastosowaniu aktualnych procedur. Jest to zabieg niemal całkowicie bezbolesny i co najważniejsze – skuteczny. Pozwala przedłużyć żywotność zęba i zachować piękny oraz zdrowy uśmiech przez wiele lat.

Leczenie kanałowe – Łódź i mikroskop?

Warto wspomnieć, że leczenie endodontyczne, to jedne z najbardziej skomplikowanych i nieprzewidywalnych zabiegów. Każdy człowiek ma inaczej zbudowaną szczękę, co widać po budowie anatomicznej zębów. Aby zabieg był skuteczniejszy i bezpieczniejszy, w stomatologii stosuje się mikroskop, który pozwala na dokładne zobrazowanie leczonego zęba. Mikroskop pozwala łódzkim stomatologom również na odnalezienie dodatkowych kanałów, których nie udało się zlokalizować na standardowych zdjęciach RTG.