Wypadki i kolizje na drodze to codzienność polskich kierowców. Ich skuteczną ochronę pełni z kolei ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli tzw. OC. To właśnie dzięki niemu możliwa jest m.in. efektywna naprawa szkód, których ofiarami – bez swojej winy – stali się inni uczestnicy ruchu drogowego. Jedną z usług, świadczonych w tym zakresie, jest pomoc drogowa. Jak działa takie wsparcie, którego koszty pokrywane są z OC sprawcy? Co obejmuje usługa i dlaczego warto z niej skorzystać? Na wszystkie pytania odpowiadamy w krótkim poradniku dla kierowców.
Jakie usługi może obejmować pomoc drogowa z OC sprawcy?
Polisa OC chroni nie tylko sprawcę przed kosztami, związanymi z koniecznością naprawy cudzego pojazdu czy mienia, ale również i poszkodowanych, którzy zyskują dzięki niej możliwość realnego wsparcia w nieprzyjemnej sytuacji na drodze. Co ważne, uczestnicy zdarzenia nie będą tutaj ponosić żadnych kosztów, wynikających z zaistniałej sytuacji.
Jest to możliwe m.in. dzięki usłudze, jaką jest pomoc drogowa z OC sprawcy, której ofertę znajdziesz m.in. na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/z-oc-sprawcy/, należącej do firmy, świadczącej usługi dla poszkodowanych w kolizjach i wypadkach we Wrocławiu i okolicach. Jak się okazuje, takie wsparcie może dotyczyć np.:
- holowania uszkodzonych pojazdów do warsztatu mechanicznego, na posesję właściciela lub na złom, jeśli nie nadają się już one do dalszej eksploatacji,
- pomocy drogowej w miejscu zdarzenia, która obejmuje nie tylko samochody osobowe, ale również i TIRy.
Kiedy ubezpieczenie OC pokrywa koszty holowania?
Ubezpieczenie sprawcy może pokryć koszty holowania przede wszystkim wówczas, gdy taka usługa będzie niezbędna, by usunąć uszkodzony pojazd z miejsca zdarzenia, przywracając tym samym pełne bezpieczeństwo na drodze. To szczególnie istotne w przypadku uszkodzeń, których pojawienie się uniemożliwia dalszą jazdę niesprawnym samochodem.
Koszty całego przedsięwzięcia pokrywa wówczas ubezpieczyciel osoby, która jest odpowiedzialna za całą sytuację. Co ważne, usługa ta jest niezależna od miejsca kolizji. Laweta może bowiem przetransportować uszkodzony pojazd na dowolnym odcinku, co jest szczególnie istotne, gdy nieprzyjemne zdarzenie miało miejsce z dala od domu.
Jakie korzyści płyną z pomocy drogowej z OC sprawcy?
Pomoc drogowa, opłacana z OC sprawcy kolizji lub wypadku, niesie ze sobą kilka istotnych korzyści. To przede wszystkim:
- brak dodatkowych kosztów dla uczestników zdarzenia, którzy nie przyczynili się do jego wystąpienia,
- dostęp do usług 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, bo w takich właśnie godzinach pracują na ogół firmy, świadczące pomoc drogową,
- profesjonalne wsparcie, które możliwe jest dzięki odpowiednio przygotowanym flotom pojazdów i wykwalifikowanym pracownikom,
- pomoc w dopełnieniu formalności, związanych np. z rozliczeniem usługi.
Warto podkreślić jednocześnie, że za tego rodzaju pomoc czasem należy zapłacić samodzielnie. Dopiero wówczas można rozpocząć procedurę starania się o zwrot poniesionych kosztów z OC sprawcy.
Co zrobić, by móc skorzystać z ubezpieczenia sprawcy kolizji?
Podstawową zasadą w momencie kolizji lub wypadku jest zachowanie spokoju, który pozwoli wprowadzić w życie ściśle określone procedury. To właśnie one staja się z kolei podstawą do starania się o zwrot kosztów, związanych z pomocą drogową. Wśród najważniejszych kroków wymienić należy z pewnością:
- zabezpieczenie miejsca, w którym doszło do zdarzenia,
- wezwanie policji, co pozwoli na sporządzenie stosownego protokołu,
- udokumentowanie całej sytuacji poprzez zrobienie zdjęć, w tym również tablic rejestracyjnych pojazdów, które brały w niej udział,
- wymianę danych pomiędzy uczestnikami kolizji czy wypadku.
W procesie roszczeniowym niezwykle istotna będzie również dokumentacja medyczna, jeśli uczestnicy zdarzenia doznali obrażeń, wymagających ingerencji lekarza.