Motoryzacja

Samozapłon samochodu elektrycznego – jak ochronić garaż przed pożarem?

Wraz z rozwojem technologii coraz większa liczba osób decyduje się na kupno pojazdów elektrycznych. Mimo wygody, jaką jest posiadanie takiego samochodu, warto zastanowić się nad zabezpieczeniem garażu, w którym znajdować będzie się takie auto. Pojazdy te najczęściej mają wbudowane baterie litowo-jonowe, przez co może dojść do zapłonu samochodu w trakcie postoju lub ładowania. W takiej sytuacji tylko budowa ognioodpornego garażu może zapewnić bezpieczeństwo osobom oraz mienia.

Najczęstsze przyczyny pożarów samochodów

Najczęstszą przyczyną występowania pożaru samochodu elektrycznego jest nieutrzymanie prawidłowego napięcia oraz temperatury baterii litowo-jonowej. Na zmianę tych parametrów może mieć wpływ wypadek lub awaria. Podczas powstania uszkodzenia dochodzi do odpowietrzenia baterii, co może prowadzić do wystąpienia pożaru.

W akumulatorach samochodowych znajdują się ciekłe elektrolity, które są łatwopalne. Podczas uszkodzenia elementu baterii może dojść do wydostania się takich gazów jak etan, metan, wodór czy też tlen. Gdy temperatura zaczyna wzrastać, rozpoczyna się proces rozprzestrzeniania się gazów. Do pożaru najczęściej dochodzi więc podczas kolizji, postoju po długiej jeździe oraz w trakcie ładowania pojazdu.

Warto pamiętać, że w przypadku pożaru samochodu elektrycznego akcja gaśnicza może być utrudniona, ponieważ potrzebne są specjalne środki i metody gaszenia – szczególnie gdy ogień powstaje w tak małym pomieszczeniu, jakim jest garaż.

Metody chronienia garaży przed pożarem 

Podczas budowy garażu warto zwrócić uwagę na wykorzystywane materiały. Jeżeli chce się uzyskać przestrzeń przeciwpożarową, dobrą propozycją jest wykorzystanie ogniochronnych płyt silikatowo-cementowych. Są one ognioodporne, a temperatura, podczas której dochodzi do ich zniszczenia, wynosi aż 1500 stopni. Płyty są niewielkie, dzięki czemu można je stosować w każdym rodzaju garażu.

Podczas budowy należy pamiętać też o wyborze odpowiednich kabli elektrycznych. Wykorzystanie przewodów o wysokiej klasie ognioodporności może zmniejszyć ryzyko powstawania pożaru, a w trakcie jego wystąpienia znacznie ułatwić akcję gaśniczą. Kanały kablowe powinny zostać wykonane z ognioodpornych materiałów, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo.

Więcej informacji o tym, jak chronić swój garaż i zabezpieczyć go przed pożarem, można znaleźć na stronie: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/126023/jak-chronic-garaz-przed-pozarem-samochodu-elektrycznego/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

13 + 5 =