jak prać kutkę
Lifestyle

Jak prać kurtkę puchową?

Kurtki puchowe są jednym z najpopularniejszych elementów odzieży wśród miłośników outdooru, ale są też jednymi z najtrudniejszych w pielęgnacji. Większość kurtek puchowych ma wodoodporną warstwę zewnętrzną, ale wnętrze wypełnione jest pierzem, które nie jest wodoodporne. W związku z tym kurtki puchowe trzeba ostrożnie prać ręcznie, żeby nie uszkodzić piór. Proces prania kurtki puchowej jest czasochłonny i pracochłonny, a często trudno jest doprowadzić kurtkę do całkowitego wyschnięcia przed ponownym założeniem. W związku z tym wiele osób decyduje się nigdy nie prać swoich kurtek puchowych, co z czasem może prowadzić do gromadzenia się w nich brudu, potu i olejków do ciała. Chociaż można przedłużyć żywotność kurtki puchowej, nie piorąc jej, to w końcu brud i oleje zniszczą pióra, przez co stracą one swoje właściwości izolacyjne. W tym momencie kurtkę trzeba będzie wymienić. Tak więc, chociaż kurtka puchowa może być świetną inwestycją w Twoją garderobę, przygotuj się na to, że poświęcisz czas i wysiłek, by odpowiednio o nią zadbać. W przeciwnym razie może się okazać, że będziesz musiał ją wymienić wcześniej, niż byś chciał.

 

Dlaczego nigdy nie powinieneś prać swojej kurtki puchowej

Największym problemem jest zbita kurtka puchowa po praniu ponieważ pranie kurtki puchowej to poważny zakaz. Nie tylko niszczy puch, ale także materiał i krój. Oto dlaczego nigdy nie należy prać kurtki puchowej. Puch jest naturalnym izolatorem, który utrzymuje ciepło, zatrzymując ciepło w małych kieszeniach powietrza. Kiedy pierzesz kurtkę puchową, staje się on mokry i traci swoją zdolność izolacyjną. Puch również zbija się w grudki, co niszczy zdolność kurtki do zatrzymywania ciepła. Pranie niszczy również tkaninę kurtki puchowej. Tkanina jest pokryta powłoką hydrofobową, która pomaga utrzymać suchość w czasie deszczu. Pranie usuwa to wykończenie, pozostawiając tkaninę bez ochrony i podatną na uszkodzenia przez wodę. Ponadto pranie kurtki puchowej może zniszczyć jej dopasowanie. Kurtki puchowe są projektowane tak, by ściśle przylegały do ciała, dzięki czemu puch może spełniać swoje zadanie. Pranie i suszenie może spowodować, że kurtka się skurczy, przez co będzie niewygodna w noszeniu. Dlatego następnym razem, gdy będziesz miał ochotę wyprać swoją kurtkę puchową, nie rób tego. Twoja kurtka Ci podziękuje.

 

Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić swojej kurtce puchowej

Kurtki puchowe to jeden z najpopularniejszych rodzajów odzieży wierzchniej zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Są stylowe, zapewniają ciepło i doskonale nadają się do noszenia na zmianę w chłodniejszych miesiącach. Jeśli jednak nie będziesz dbał o swoją kurtkę puchową, może ona szybko ulec zniszczeniu i zużyciu. Jedną z najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić swojej kurtce puchowej, jest włożenie jej do pralki. Choć może się wydawać, że jest to łatwy sposób na wyczyszczenie kurtki, to jednak ruchy wywołane przez pralkę mogą zniszczyć pióra puchowe i spowodować ich zbijanie się w grudki. To nie tylko sprawi, że kurtka będzie mniej skuteczna w utrzymywaniu ciepła, ale także sprawi, że będzie wyglądać grudkowato i nieładnie. Jeśli kurtka puchowa się zabrudzi, najlepiej wyczyść ją punktowo wilgotną szmatką. Możesz też oddać ją do pralni chemicznej, ale pamiętaj, żeby powiedzieć, że jest to kurtka puchowa, żeby odpowiednio o nią zadbali. Przy odrobinie troski Twoja kurtka puchowa będzie Ci służyć przez wiele lat.

 

Jak prawidłowo dbać o kurtkę puchową

Jeżeli masz kurtkę puchową wykonaną z naturalnych materiałów, takich jak pióra, powinieneś zachować szczególną ostrożność podczas jej prania. Po pierwsze, sprawdź na metce, czy kurtkę można prać w pralce. Jeśli tak, użyj delikatnego cyklu prania w zimnej wodzie i łagodnego detergentu przeznaczonego do włókien naturalnych. Jeśli kurtki nie można prać w pralce, musisz oddać ją do profesjonalnej pralni. Kiedy kurtka jest już czysta, musisz ją odpowiednio wysuszyć, aby nie uszkodzić piór. Najlepiej jest położyć kurtkę płasko na ręczniku i pozwolić jej wyschnąć na powietrzu. Jeśli musisz użyć suszarki do ubrań, ustaw ją na najniższą temperaturę i użyj stojaka do suszenia, aby uniknąć bezpośredniego kontaktu piór z suszarką. Kiedy kurtka jest już sucha, wypierz ją, aby przywrócić jej miękkość i zapewnić jej jak najlepszy wygląd.

 

Najlepszy sposób na czyszczenie kurtki puchowej

Kurtka puchowa zniszczona po praniu? Nie jesteś sam. Pranie kurtki puchowej jest trudne i jeśli nie zrobisz tego dobrze, możesz mieć kurtkę, która wygląda, jakby przeszła przez wojnę. Ale nie rozpaczaj, jest sposób na wyczyszczenie kurtki puchowej tak, żeby wyglądała jak nowa.

Oto, co musisz wiedzieć o tym, jak czyścić kurtkę puchową:

  1. Kurtki puchowe powinny być prane w zimnej wodzie w delikatnym cyklu.
  2. Dodaj do pralki łagodny środek piorący.
  3. Nie używaj wybielaczy ani płynów do zmiękczania tkanin.
  4. Pierz kurtkę samą lub z innymi rzeczami wykonanymi z podobnych materiałów.
  5. Po zakończeniu cyklu susz kurtkę w suszarce bębnowej na niskiej temperaturze.
  6. Jeśli kurtka ma kaptur, wypchaj go ręcznikiem, aby zachować jego kształt.
  7. Gdy kurtka jest już sucha, wypierz ją ręcznie, aby przywrócić jej sprężystość. Wykonaj te kroki, a Twoja kurtka puchowa wyjdzie z prania jak nowa.

Jak nie zniszczyć kurtki puchowej w praniu

Oto, jak tego uniknąć. Sprawdź metkę: Większość współczesnych kurtek puchowych można prać w pralce, ale zawsze najlepiej sprawdzić metkę przed wrzuceniem jej do pralki. Używaj delikatnego cyklu: Używaj delikatnego cyklu w swojej pralce i nie przeciążaj jej. Używaj detergentów przeznaczonych do puchu: Detergenty te są przeznaczone do czyszczenia puchu bez pozbawiania go naturalnych olejków. Nie przesuszaj: Kurtki puchowe powinny być suszone na powietrzu, a nie w suszarce. Powieś kurtkę na sznurze lub stojaku do suszenia, a od czasu do czasu puść ją, żeby równomiernie wyschła. Przechowuj ją właściwie: Kiedy kurtka puchowa jest całkowicie sucha, przechowuj ją w chłodnym, suchym miejscu.