Dom i wnętrze

Nadchodzi lato – jaki wentylator do mieszkania?

Lato to czas, kiedy zarówno dni, jak i noce mogą stać się mało komfortowe. Dlatego dobry wentylator to doskonałe rozwiązanie, które może przynieść ulgę, dostarczając nieco przyjemnego chłodu. Jaki jednak model urządzenia wybrać do mieszkania i na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Podpowiadamy.

Jakie rodzaje wentylatorów sprawdzą się w mieszkaniu?

Wentylatory stojące to popularny wybór zarówno do małych, jak i nieco większych mieszkań. Są przede wszystkim tanie oraz łatwo jest je przenosić z miejsca na miejsce. Są łatwe do czyszczenia i konserwacji. Są nieskomplikowane w budowie, a przy tym mało awaryjne. Ich jedyną wadą jest to, że są nieco hałaśliwe, zwłaszcza w porównaniu do wentylatorów wieżowych o podobnej mocy.

Wentylatory sufitowe to rozwiązanie dla osób, które oczekują stałego źródła cyrkulacji powietrza. Wykorzystuje się je głównie do rozprowadzania zimnego powietrza z wentylacji po całym pomieszczeniu. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że nie zajmują cennego miejsca w mieszkaniu. Co czyni je doskonałym wyborem zwłaszcza do miejsc takich jak sypialnia.

Wentylatory wieżowe to nowoczesne urządzenia, które wyróżniają się wyjątkowym wyglądem. Są smukłe, stylowe i wysokie, a przy tym zajmują niewiele miejsca. Większość tych urządzeń wyposażona jest w przydatne funkcje takie jak np. zdalne sterowanie lub możliwość zaprogramowania czasu wyłączenia. Wentylator wieżowy to popularne rozwiązanie nie tylko w mieszkaniach, ale także w biurach i innych miejscach do pracy.

Na co zwracać uwagę przy wyborze wentylatora do mieszkania?

Przy wyborze wentylatora do mieszkania należy zwrócić uwagę przede wszystkim na obszar, który chcemy schłodzić. Duże wnętrza mogą wymagać urządzenia o większej mocy. Znaczenie ma także wielkość łopatek wentylatora. Wpływają one bezpośrednio na efektywność jego pracy.

Wentylator może być także wyposażony w różne tryby pracy. Wpływają one bezpośrednio na szybkość obrotów łopatek. Warto wybierać urządzenia, które posiadają przynajmniej trzy tryby pracy. Niektóre z nich wyposażone są także w przydatny tryb nocny, który charakteryzuje się cichą pracą.

Jeśli lubimy wypoczywać na leżąco, to warto rozważyć zakup wentylatora z funkcją nachylenia wiatraka. To rozwiązanie pozwala kierować chłodne powietrze dokładnie tam, gdzie się znajdujemy.

Przy wyborze należy także zwrócić uwagę na generowany hałas. Zwłaszcza jeśli chcemy używać urządzenia w sypialni lub w pokoju przeznaczonym do pracy. Pod tym względem warto jednak iść na pewien kompromis, ponieważ całkiem cichy wentylator nie będzie w stanie efektywnie rozprowadzać powietrza w pomieszczeniu.