zamki dla osob starszych
Dom i wnętrze

Najlepsze zamki dla osób starszych

Najlepszy zamek do drzwi dla seniora to taki, który jest wygodny, bezpieczny i prosty w obsłudze. Absolutnie nie może być to skomplikowany mechanizm, ponieważ chodzi tutaj o bezpieczeństwo! Jeśli zatem planujesz montaż nowego zamka w mieszkaniu swoich rodziców czy dziadków, to na pewno zastanawiasz się, jaki zamek się sprawdzi? Przygotowaliśmy artykuł, w którym znajdziesz wiele cennych porad na ten temat. Sprawdź!

Wybór zamka dla seniora – jaki jest najlepszy?

Zdaniem wielu ekspertów w przypadku osób w starszym wieku najlepiej sprawdza się wewnętrzny system zamykania drzwi, który składa się z zamka z wewnętrzną gałką do zamykania mechanizmu. Dlaczego? Głównie dlatego, że osobom starszym bardzo często zdarza się zamykać standardowe zamki i zostawiać klucz w drzwiach. Mogłoby się wydawać, że to nic złego. Aczkolwiek gdy seniorowi coś się stanie, to niestety osoby z zewnątrz nie będą w stanie samodzielnie otworzyć drzwi z zewnątrz. Z tego powodu jest to lepsze rozwiązanie niż standardowy zamek, ponieważ umożliwia sprawne i szybkie otwarcie zamka, gdy bliskiej osobie stanie się coś złego.

Niektórzy uważają również, że dobrym zamkiem dla osób starszych, jest zamek szyfrowy. Jedynie za pomocą kilkucyfrowego kodu można skutecznie zabezpieczyć dom czy mieszkanie. Zamki szyfrowe mogą być dobrą propozycją dla seniorów, ponieważ często zdarza im się gubić klucze do mieszkania. Nierzadko zostają też z nich okradzeni. Dlatego jeśli mamy pod opieką starszą osobę, to na pewno warto rozważyć montaż tego typu urządzenia, ponieważ zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa i zdecydowanie większą wygodę użytkowania.

Jaki wybrać zamek dla starszej osoby?

Wciąż ogromną popularnością cieszą się zamki Wilka. Dla osób starszych świetnie może sprawdzić się zestaw Wilka Wkładka Klasa 6/C Komplet 30/45+30/45, który wykonano w kolorze niklu. Składa się z dwóch wkładek – jedną z nich otwiera się dwustronnie kluczem, natomiast druga zakończona jest pokrętłem, które umożliwia szybko otworzenie czy zamknięcie drzwi. Ten zamek do drzwi wejściowych jest niezwykle wytrzymały i odporny na ataki czy uderzenia. Idealny zamek dla seniora, który zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Dobrym wyborem może być też zamek wierzchni Tytan ZX Gerda w kolorze czarnym. Posiada mechanizm bębenkowy najnowszej generacji. Ma specjalne zastawki trzech typów o rozmaitych sposobie otwierania. Jest to również zamek z gałką o zabezpieczeniach przeciwwłamaniowych i przeciwwyważeniowych. Można by rzec, że to świetny wybór do drzwi głównych seniora.

Gdy natomiast poszukujemy dla seniora zamka do drzwi, który będzie cechował się innowacyjnością, to warto bliżej przyjrzeć się systemowi ENTR firmy Yale. Wybierając ten zamek, niepotrzebne będą już klucze do otwierania czy zamykania drzwi. Zamek ten bowiem obsługuje się np. za pomocą aplikacji na telefonie czy linii papilarnych. Nie wymaga noszenia przy sobie kluczy, co jest istotne w przypadku seniorów, którym często zdarza się je gubić.

Zatrzaśnięte drzwi w mieszkaniu seniora – co robić?

Nierzadko dochodzi do awarii zamka w drzwiach. Choć ten, zanim się zepsuje, to zwykle to sygnalizuje m.in. poprzez mniej płynną pracę, czy głośne i dziwne odgłosy przy przekręcaniu. W różnych sytuacjach uszkodzenie zamka może być stresujące – zwłaszcza gdy w mieszkaniu zatrzaśnie się starsza osoba. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy zachować spokój. Absolutnie nie wolno panikować! Aby pomóc bliskiej osobie lub nawet sąsiadowi, wystarczy zadzwonić do pogotowia zamkowego oferującego awaryjne otwieranie drzwi. Ślusarz szybko przyjedzie na miejsce, zajmie się sforsowaniem opornego zamka i otworzy drzwi – bez jakichkolwiek uszkodzeń. To bezpieczne i skuteczne rozwiązanie, gdy dojdzie do zatrzaśnięcia drzwi w mieszkaniu starszej osoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

3 × 4 =