Plisa na wykusz
Dom i wnętrze

Plisa na wykusz – aranżacja nietypowego wnętrza

Wykusz to forma architektoniczna często spotykana w starszym budownictwie. Niestandardowe kształty paradoksalnie wyglądają jednak bardzo nowocześnie, a przede wszystkim oryginalnie. Wykusz w domu czy mieszkaniu to także doskonała okazja do montażu ciekawej aranżacji okiennej. Na jakie osłony warto się wtedy zdecydować?

Co to jest wykusz i jakie ma przeznaczenie?

Wykusz daje przede wszystkim duże możliwości aranżacji przestrzeni zarówno sypialni, pokoju dziecięcego, jak i gabinetu. W perspektywie konstrukcyjnej wykusz jest nadwieszonym elementem architektonicznym wystającym ze ścian budynku. Wewnątrz mieszkania widoczny jest jako niewielka wnęka wypełniona oknami. Ten nietypowy element można wykorzystać na różne sposoby i przyjemnie spędzić czas w przytulnym kącie.

Nagromadzenie przeszkleń w jednym miejscu powoduje, że do wnętrza będzie przenikać duża ilość światła. Regulacja jego natężenia jest więc bardzo istotna i powinna zostać dobrze przemyślana.

 

Czym zastąpić firany w oknach z wykuszem?

Klasyczne karnisze, firanki i zasłony nie sprawdzają się w wykuszach, a na pewno powodują niemałe problemy montażowe, które powodują ich dysfunkcję. Właściciele mieszkań z wykuszami chętnie zastępują je wewnętrznymi roletami na wymiar lub gotowymi modelami. Najczęściej wybiera się wówczas:

  • rolety wolno wiszące,
  • rolety w kasecie,
  • rolety dzień noc,
  • plisy,
  • żaluzje,
  • rolety rzymskie.

Szczególnie roleta dzień noc oraz plisa na wykusz są optymalnym rozwiązaniem, które prezentuje się elegancko i zapewnia najszerszy zakres kontroli naturalnego światła wpadającego do wnętrza. Ostatnia z wymienionych dostępna jest ponadto w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Plisa to najlepsza opcja również wtedy, gdy okno ma niestandardowy kształt.

Plisa na wykusz – maksymalna funkcjonalność i estetyka

Od standardowej rolety plisa wyróżnia się przede wszystkim brakiem rury nawojowej, na której zbiera się materiał podczas zwijania. Materiał mocowany jest natomiast na dwóch bocznych listwach. Plisa składa się w charakterystyczną harmonijkę, dlatego nazywana jest również roletą harmonijkową. W salonach stacjonarnych i internetowych dostępne są modele jedno- i dwukierunkowe. Oznacza to, że plisa może się przesuwać pociągnięta zarówno od góry, jak i od dołu.

To doskonała metoda kontroli oświetlenia pomieszczeń naturalnym światłem. Jego intensywność można z łatwością dostosować do aktualnych potrzeb domowników i danych okoliczności. Wystarczy odsłonić wybraną część szyby.

 

Rolety harmonijkowe w wykuszu według własnego pomysłu

Wykusz to część pomieszczenia, w której możesz postawić biurko do pracy, stolik kawowy czy umieścić małą kanapę do czytania książek i obserwowania tego, co dzieje się za oknem. Warto wybrać takie plisy, które będą tworzyły harmonię z innymi elementami wystroju wnętrza i pozytywnie wpłyną na samopoczucie domowników. Wiele kolorów dostępnych na rynku sprawia, że plisa w wykuszu według twojego własnego pomysłu będzie możliwa do realizacji.

Oryginalny charakter wykuszu uzyskasz także dzięki plisom w roślinne wzory. Nie muszą być krzykliwe i jaskrawe. To pomysł, który wpisuje się we współczesne trendy i trochę je urozmaica.

 

Montaż plisy w oknach wykuszowych

Dostępne na rynku plisy dzielimy na dwa rodzaje ze względu na różnice w montażu. Plisy inwazyjne i bezinwazyjne różnią się nie tylko typem mocowań, ale również trwałością i bezpieczeństwem użytkowania. Na czym polega każdy z typów plis?

Plisy bezinwazyjne

W przypadku takiej rolety, plisy bezinwazyjne nie sprawiają większych kłopotów w montażu i nie potrzebujesz żadnych specjalnych narzędzi do montowania. Nie ingeruje się wtedy w oprawę okna, ale przykleja się specjalne, bezinwazyjne uchwyty. Umieszcza się je na górnej i dolnej krawędzi ramy okna.

Plisy bezinwazyjne charakteryzuje:

  • stosunkowo niska cena,
  • krótki czas montażu,
  • prosta instrukcja,
  • opcja montażu bez konieczności korzystania z profesjonalnych narzędzi.

Takie mocowanie ma jednak ograniczony udźwig i jeśli nie będzie precyzyjne, a roleta będzie intensywnie użytkowana, może dojść do jej zniszczenia albo nawet oderwania się.

 

Plisy inwazyjne

Tym razem konieczne jest stworzenie w ramie okna małych otworów, do których mocuje się roletę plisowaną. Plisy zamocowane w oknie w taki sposób będą o wiele bardziej wytrzymałe niż typ bezinwazyjny.

Aby zdecydować o sposobie montażu plis w wykuszu, należy przeanalizować tryb życia domowników, a także przewidywaną częstotliwość używania rolet. Montaż inwazyjny będzie wskazany, jeśli twoim priorytetem jest trwałość i wysoka odporność plis.