pompa ciepła
Dom i wnętrze

Pompa ciepła w Twoim domu. Ekologia i oszczędność w jednym

W obecnych czasach coraz większe znaczenie przykłada się do ochrony środowiska. Uświadomienie sobie, że globalne ocieplenie to nie mit sprawia, że zarówno władze, jak i obywatele starają się by zapobiec lub znacząco opóźnić zmiany klimatu. Każdemu z nas zależy na tym, by nasze dzieci i wnuki mogły cieszyć się długim i bezpiecznym życiem. Co w takim razie możemy zrobić już teraz, żeby uniknąć niepokojących scenariuszy? Warto zainwestować w ekologiczne, a przy okazji ekonomiczne źródła ciepła w naszych domach. Sprawdź jakie zalety ma pompa ciepła!

Uświadomienie sobie, że już za 40 lat – przy obecnym zanieczyszczaniu planety – możemy doprowadzić do katastrofy klimatycznej sprawia, że coraz większy nacisk kładziemy na ekologiczne źródła ogrzewania domów. Rozwijająca się technologia i nowe urządzenia ułatwiają nam dbanie o czystość powietrza, dzięki czemu do środowiska dostaje się mniej spalin. Unia Europejska już od kilku lat w ramach dyrektywy Ecodesign narzuca rygorystyczne normy emisyjne nowych urządzeń grzewczych instalowanych w prywatnych domach. Wyśrubowane normy pozwalają walczyć ze smogiem, który jest bardzo uciążliwy i szkodliwy dla naszego zdrowia. Obserwując tendencje do podejmowania takich decyzji przez urzędników, można śmiało stwierdzić, że trend na ekologiczne ogrzewanie prywatnych domów będzie się zwiększał. Oczywiście nie dotyczy to tylko nowo powstających domów, ale również istniejących już starszych budynków, które są poddawane termomodernizacji.

Pompa ciepła – dużo niższe rachunki za ogrzewanie

Bez wątpienia w najbliższych latach znaczące będą urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii. Warto wyróżnić tutaj właśnie pompy ciepła. Są to nowoczesne urządzenia, które w 75% wykorzystują darmową energię z powietrza.

Warto zaznaczyć, że roczne używanie w domu pompy ciepła w porównaniu do ogrzewania olejem opałowym może być nawet 3 razy tańsze, a oszczędności w granicach 5-6 tysięcy znacznie lepiej wydać na wakacje niż rachunki. Dodatkowo, jeżeli połączymy naszą pompę ciepła z fotowoltaiką to koszty będą jeszcze niższe! Z wielu plusów istnieje też możliwość wykorzystania pompy ciepła latem do chłodzenia pomieszczeń. Znaczącą zaletą pomp ciepłą jest też fakt, że można skorzystać ze sporej, bezzwrotnej dotacji na jej zakup w ramach programu “Czyste powietrze”.

Kocioł na pellet – wygoda, ekologia i oszczędność

Oprócz pomp ciepła bardzo popularne są kotły na pellet oraz kondensacyjne kotły gazowe. Nie wymagają one tak dużych nakładów inwestycyjnych jak pompa ciepła, a ich sprawność nieznacznie jej ustępuje. Kocioł na pellet charakteryzuje się łatwością obsługi, rozbudowaną automatyką z możliwością sterowania smartfonem. Warto też podkreślić, że pellet jest odnawialnym źródłem energii. To sprasowane trociny i wióry drzewne co sprawia, że kocioł pelletowy cechuje się neutralnym spalaniem CO2.

Nowoczesny kondensacyjny kocioł gazowy natomiast może pochwalić się sprawnością dochodzącą nawet do 107% oraz dużo mniejszym zużyciem gazu w porównaniu z tradycyjnymi kotłami gazowymi. Z plusów warto wymienić też brak konieczności składowania paliwa, brak popiołu, cichą pracę, liczne zabezpieczenia czy bezobsługowe funkcjonowanie. Przede wszystkim jednak warto podkreślić, że kotły gazowe są również ekologiczne. Jeżeli szukasz odpowiedniego ogrzewania do swojego domu, warto skontaktować się z doświadczonymi firmami zajmującymi się tą tematyką od lat, które doradzą najlepsze możliwe rozwiązanie. Przykładowe pompy ciepła dostępne są na defro.pl/pompy-ciepla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

siedem + siedemnaście =