Dom i wnętrze

Projektowanie podłóg drewnianych – tak to możliwe!

Drewniane podłogi są zawsze na czasie. Wyglądają elegancko, pasują do każdego stylu, nie zużywają się tak szybko jak panele czy wykładzina. Drewno nie wygląda jednak zawsze tak samo – każdy gatunek ma swój unikalny odcień, prócz tego deski są dostępne w różnych rozmiarach. Jak to dopasować do wnętrza swojego domu?

Jaki gatunek drewna?

Podłogi można wykańczać rozmaitymi rodzajami drewna. Podstawowym kryterium są parametry drewna – podczas projektowania podłogi należy wziąć pod uwagę między innymi natężenie ruchu w danym pomieszczeniu, temperaturę i rodzaj ogrzewania, poziom wilgoci. To, co sprawdzi się w sypialni, niekoniecznie będzie równie dobrym rozwiązaniem w kuchni albo łazience.

Drugą kwestią jest estetyka. Drewno jest uniwersalnym materiałem, ale poszczególne gatunki różnią się między sobą i do wyboru jest bardzo szeroka paleta kolorów, od bladych odcieni beżu po mocno nasycone brązy wpadające niemalże w czerń. Projekt podłogi powinien współgrać z resztą aranżacji, warto też pamiętać, że ciemny parkiet pomniejsza optycznie przestrzeń, dlatego do małych pokoi lepsze będzie drewno w jasnych, spokojnych kolorach.

Jak ułożyć podłogę?

Atrakcyjny wygląd podłogi zależy też od ułożenia desek. W tradycyjnych wnętrzach bardzo popularne są drewniane parkiety ułożone w klasyczną jodełkę, w nowoczesnym i rustykalnym stylu często spotyka się proste, ułożone podłużnie deski. Szerokość i długość desek ma znaczenie zarówno dla estetyki, jak i walorów użytkowych podłogi, ponadto istotna jest jeszcze budowa deski – może być ona lita albo warstwowa.

Są też bardziej skomplikowane ułożenia desek, jak parkiet pałacowy, z wymyślnymi wzorami, wykorzystujący różne odcienie drewna. Przygotowanie takiego projektu można zlecić na Podlogizcharakterem.pl, a kompleksowa usługa obejmuje także ułożenie parkietu.

Lakier czy olej?

Każda podłoga z drewna potrzebuje dodatkowego wykończenia. Wierzchnia warstwa chroni drewno przed brudem, wilgocią, szkodnikami, pękaniem i innymi uszkodzeniami, ale wpływa także na wygląd. Lakier jest trwalszy – tworzy na powierzchni drewna dość grubą, twardą warstwę zabezpieczającą oraz nadaje deskom efektowny połysk. Deski olejowane częściej wymagają konserwacji, ale za to olej wnika głęboko w drewno i zabezpiecza je także od środka, a nie tylko na powierzchni.