wiazary dachowe prefabrykowane
Dom i wnętrze

Rola wiązarów w konstrukcjach drewnianych

Wiązary dachowe pełnią bardzo istotną funkcję w konstrukcji domów jednorodzinnych. Przede wszystkim przenoszą i rozkładają wszelkie obciążenia z konstrukcji dachu na resztę budynku, zwłaszcza jeśli dach cechuje się dużą rozpiętością i powierzchnią. W ten sposób zabezpieczają jego konstrukcję oraz wzmacniają ją. Jak jest rola drewnianych wiązarów w konstrukcji drewnianych i co warto o nich wiedzieć?

Czym są wiązary dachowe?

Wiązary dachowe, inaczej zwane dźwigarami, to jeden z głównych elementów konstrukcji dachu. Stanowią jego wewnętrzny element, którego główną funkcją jest utrzymanie ciężaru dachu, zwłaszcza gdy jego powierzchnia jest duża. Mają także za zadanie utrzymanie tego, co znajdzie się na dachu np. śniegu oraz niwelują skutki działania intensywnego wiatru.

Wiązary dachowe rozkładają obciążenie pomiędzy dachem a resztą budynku, czyli najczęściej ścianą nośną. Dzięki temu dodatkowe punkty podparcia np. słupki, krzyżulce czy kolumny nie są wymagane lub można ograniczyć ich ilość wewnątrz budynku. W budynkach drewnianych jednorodzinnych najczęściej stosuje się wiązary drewniane. Można w nich zastosować także wiązary ze stali lub żelbetonu, choć te częściej znajdują zastosowanie w budynkach przemysłowych. Wiązary dachowe składają się z pary krokwi opartych na drewnianej belce stropowej lub ścianie zewnętrznej przy wsparciu murłaty, czyli belce poziomej ułożonej na stropie budynku.

Wiązary dachowe i ich rosnąca popularność w budownictwie europejskim

Wiązary dachowe są coraz bardziej popularne przy budowie domów jednorodzinnych drewnianych zwłaszcza o dachach o dużej rozpiętości i wysokiej spadzistości. Bardzo istotne są materiały, z których powstają wiązary, ponieważ ich konstrukcja powinna być niezwykle solidna. Do produkcji wiązarów dachowych wykorzystuje się drewno o wysokiej wytrzymałości i odporności na czynniki zewnętrzne, na które będzie wystawiony dach w trakcie eksploatacji domu. Najczęściej wykorzystuje się do nich najwyższej klasy drewno pochodzące z drzew iglastych, które jest poddawane specjalistycznemu procesowi suszenia, a jego wilgotność wynosi poniżej 23%.

Wiązary dachowe muszą być wykonane z zastosowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa, ponieważ przede wszystkim muszą zmierzyć się z obciążeniem zewnętrznym, jakim jest śnieg w trakcie zimy. Śnieg ma istotny wpływ na obciążenie dachu zwłaszcza w okresie roztopów, gdy znacznie zwiększa swoją masę. Po drugie, wiązary dachowe wystawione są na działanie wiatru zwłaszcza w przypadku dachów o wysokiej spadzistości, które najczęściej można spotkać w klimacie umiarkowanym Europy. Ich rola jest tym ważniejsza, jeśli dom będzie podsiadał poddasze użytkowe. Im bardziej skompilowana konstrukcja dachu, tym lepiej zastosować wiązary dachowe drewniane ze względu na stosunkowo łatwą obróbkę drewna, które można dostosować do indywidualnych potrzeb budynku. Dodatkowo wiązary prefabrykowane są szybkie w montażu — można je zamontować już w kilka dni — oraz cechuje je wyjątkowa elastyczność zastosowania w przeciwieństwie do wiązarów dachowych nieprefabrykowanych.