szklarnia
Dom i wnętrze

Szklarnia z poliwęglanu z pokryciem ACTUAL!Bio – czy warto się na nią zdecydować?

Każdy ogrodnik i rolnik chce, aby jego praca przyniosła obfite plony. Jednak urodzaj zależy nie tylko od staranności, ciężkiej pracy i wiedzy ogrodniczej. Na efekt ma wpływ bardzo wiele czynników – od warunków pogodowych, przez rodzaj zakupionych nawozów, aż po jakość szklarni, w której uprawiamy warzywa.

Obecnie największym uznaniem doświadczonych ogrodników cieszą się szklarnie z poliwęglanu wyposażone dodatkowo w pokrycie Actual!BIO. Czym jest ten rodzaj pokrycia i jakie daje efekty? Czy taka inwestycja się zwraca? Odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Poliwęglan komorowy Actual!BIO – co to takiego?

Poliwęglan komorowy jest doskonale znany ogrodnikom zajmującym się uprawą roślin szklarniowych. Nie bez przyczyny zyskał on miano najbardziej wytrzymałego i praktycznego pokrycia dla szklarni. Jednak funkcja Actual!BIO jest stosunkowo nowym rozwiązaniem oferowanym jedynie przez najlepszych producentów szklarni z poliwęglanu. Na czym polega przewaga technologiczna szklarni z takim pokryciem? W tego typu szklarniach poliwęglan jest wyposażony w dodatkową warstwę BIO, która korzysta z efektu aktywacji światła. Podczas słonecznych dni, poliwęglan przekształca niekorzystne promienie ultrafioletowe w światło o czerwonym spektrum, które jest bardzo lubiane przez rośliny – zwłaszcza w okresie wegetacyjnym. Pokrycie Actual!BIO, dostępne w ofercie producenta szklarni Botanic, jest zwykle droższe od standardowego poliwęglanu, ale biorąc pod uwagę urodzaj – jest to rozwiązanie ze wszech miar opłacalne.

Jakie efekty daje poliwęglan Actual!BIO?

Na podstawie testów przeprowadzonych przez producentów oraz opinii ogrodników, udało się ustalić, że użycie poliwęglanu Actual!BIO:

  • Zwiększa rozmiar warzyw nawet o 160% w porównaniu do standardowego poliwęglanu 4 mm. Badanie było przeprowadzone na kapuście pekińskiej, ale właściwość ma zastosowanie również do innych warzyw, owoców i ziół.
  • Zwiększa ilość witaminy C w ogórku do 26%, a prowitaminy A w papryce do 73%.
  • Przyspiesza wzrost roślin poprzez stymulowanie procesu fotosyntezy.

Pokrycie Actual!BIO szczególnie sprawdza się przy uprawie warzyw kapustnych, cebulowych, dyniowatych, psiankowych. Jest bardzo cenione zarówno przez ogrodników i rolników zajmujących się uprawą roślin w celach zarobkowych, jak i dla zwyczajnych pasjonatów ogrodnictwa, którzy stawiają na przydomowe uprawy do własnych celów.