adres dom budynek
Dom i wnętrze

Rodzaje tabliczek z napisami

Pewnie nie zastanawiałeś się nigdy, jak często w życiu natknąłeś się na różnego rodzaju tabliczki z napisami.

Można je spotkać w bardzo wielu miejscach, między innymi, na basenie, w restauracji, na drzwiach. Mogą również pełnić funkcję dekoracyjną i informacyjną. Czasami są traktowane jako element reklamowy. Jakie rodzaje tabliczek z napisami można spotkać na co dzień?

Tabliczki basenowe – ostrzegają i nakazują
Z pewnością nie raz widziałeś na basenie takie napisy: Nie biegać, Ratownik lub Zakaz Skakania. Ich zadaniem jest ochrona ludzi przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami oraz informowanie. Tabliczki basenowe informują użytkowników o ważnych kwestiach. Dzięki nim możesz się dowiedzieć na przykład, czy jest to obiekt sportowy, czy rekreacyjny. Zostaniesz też poinformowany o ewentualnych niebezpieczeństwach, między innymi o tym, że dzieci mogą wchodzić na basen tylko pod opieką dorosłych.

Tabliczki z numerem domu – najbardziej popularne znajdziesz www.sklep-pawtom.pl/tablice-szyldy-tabliczki/tabliczki-adresowe-i-posesyjne/
Na takiej tabliczce z napisami znajdziesz nie tylko numer domu, ale również nazwę ulicy, na której się on znajduje. Tabliczka z numerem domu powinna zawierać wszystkie niezbędne według obowiązujących przepisów informacje i musi zostać umieszczona w jakimś bardzo dobrze widocznym miejscu na budynku. Tego rodzaju tabliczki z napisami mogą być wykorzystywane również do oznaczania poszczególnych pokojów, na przykład w hotelu lub pensjonacie.

Tabliczki imienne – do biura i do samochodu
Takie tabliczki z napisami pełnią funkcję zarówno dekoracyjną, jak i informacyjną. Grawerowane tabliczki imienne często można znaleźć na przykład w biurach, w szkołach, w urzędach. Mogą być jednokolorowe lub wielokolorowe. Najlepiej jest zainwestować w tabliczki imienne z napisami, które są emaliowane, ponieważ przetrwają one przed długi czas bez żadnych uszkodzeń. Tego typu tabliczki wykorzystuje się również do oznaczania samochodów ciężarowych.

Tabliczki BHP i informacyjne – gwarantują bezpieczeństwo
Tabliczki BHP z napisami są niezbędne w każdej firmie. Odpowiednie instrukcje BHP powinny się znaleźć w każdym miejscu, które jest wymagane prawem. Ich zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. Wszystkie znaki bezpieczeństwa BHP zostały określone w polskich przepisach prawnych. Tabliczki BHP dzielą się między innymi na znaki zakazu. Często spotykane to na przykład zakaz fotografowania, zakaz używania otwartego ognia i palenia tytoniu oraz zakaz przejścia. Można tutaj wymienić również znaki ostrzegawcze, które ostrzegają na przykład przed napięciem elektrycznym, czy materiałami toksycznymi. Ostatnim najczęściej spotykanym rodzajem tabliczek BHP są znaki nakazu, na przykład stosowania odzieży ochronnej lub przechodzenia w oznakowanym miejscu.

Tabliczki do restauracji – trwałe i praktyczne
W restauracji można spotkać kilka rodzajów tabliczek z napisami. Mogą to być na przykład tabliczki z godzinami otwarcia i zamknięcia restauracji. Bardzo przydatna jest również tabliczka z napisem OTWARTE, bo dzięki temu potencjalni klienci wiedzą, że mogą do Ciebie zajrzeć na smaczny obiad lub kolację. W restauracji nie może również zabraknąć tabliczek imiennych dla personelu. Są one bardzo popularne w większych restauracjach, ponieważ gdy pracownicy mają tabliczki z imieniem, to goście czują się swobodniej i kontakt z kelnerem jest o wiele łatwiejszy. W restauracji można spotkać również tabliczki z takimi napisami, jak na przykład: menu, toaleta, czy wyjście awaryjne.

Tabliczki na drzwi – przydadzą się w hotelu
Tabliczki na drzwi mogą zawierać na przykład takie napisy jak Nie przeszkadzać. Często spotykane w hotelach. Jednak nie tylko pensjonaty potrzebują tabliczek na drzwi. Mogą one być na przykład grawerowane i wtedy bardzo dobrze będą wyglądały na drzwiach biura. Bardziej kolorowe tabliczki z napisami, na przykład na materiale imitującym drewno można umieścić na drzwiach kancelarii adwokackiej lub gabinetu lekarskiego. Dobrym pomysłem jest też zamówienie tabliczek z napisami, które będą zawierały logotyp oraz oznaczenie pomieszczenia. Tabliczki z piktogramami można spotkać na przykład na drzwiach toalety.