przewóz zwłok z zagranicy
Lifestyle

Trudne pożegnanie

Napisanie mowy pożegnalnej nie jest łatwym zadaniem. Nawet, jeśli bardzo kochaliśmy osobę zmarłą i moglibyśmy mówić o niej godzinami, to napisanie dość krótkiego, ale zawierającego wszystkie informacje tekstu, w dodatku bardzo osobistego tekstu, nie jest proste. Musimy się do tego właściwie przygotować.

Mowa pogrzebowa jest nie tylko krótkim opowiedzeniem o zmarłym. Musi przede wszystkim zawierać kilka podstawowych elementów. Powinna rozpoczynać się od powitania wszystkich osób, które przyszły na ostatnie pożegnanie, a także informację o tym, kto żegna. Być może zmarła osoba ma dzieci, rodzeństwo czy przyjaciół, którzy będą za nimi tęsknić. Warto o nich wspomnieć. Ponadto, w mowie pożegnalnej warto powiedzieć kilka słów o osobie, która będzie żegnana. Pamiętajmy o tym, by o zmarłej osobie zawsze mówić wyłącznie w dobry i miły sposób. Nawet, jeśli w swoim życiu nie dokonał niczego szczególnego, a z wieloma osobami często przechodził spory, to nie powinniśmy o tym mówić podczas ostatniego pożegnania. Przygotowując mowę należy skupić się wyłącznie na pozytywnych stronach zmarłego. Wskazujemy więc na dobre cechy charakteru, przypominamy miłe, zabawne albo szlachetne czyny osoby, która odeszła. Na koniec warto podziękować wszystkim, którzy przybyli na tą bardzo smutną uroczystość. Można docenić fakt, że wszyscy zebrali się, aby ostatecznie pożegnać kogoś nam bliskiego. Z pewnością wszyscy będą czuli się z tym dobrze.

Przygotowując mowę pogrzebową możemy korzystać z różnych wzorów. Często firmy pogrzebowe (zobacz tutaj) dysponują takimi wzorami, aby ułatwić lub chociaż zainspirować bliskich zmarłej osoby. Wiadomym jest, że stworzenie w krótkim czasie pięknego przemówienia, kiedy akurat jesteśmy pogrążeni w żałobie może nie być prostym zadaniem. Nie należy się jednak poddawać. Jeśli nie uda się napisać odpowiedniego przemówienia za pierwszym, czy nawet trzecim razem, to możemy próbować aż do skutku. Jeśli zaś nie czujemy się na siłach, zawsze możemy poprosić o to kogoś innego. Być może mamy wśród bliskich kogoś, kto podejmie się pomocy i wspólnie uda się stworzyć idealne pożegnanie. Nie musi być ono długie. Ważne, by było osobiste i dotyczyło właśnie zmarłego. Jeśli nie możemy nic wymyślić, a dzień pogrzebu się zbliża, koniecznie skorzystajmy z pomocy innej osoby, nie licząc na to, że kiedy staniemy przy mównicy słowa same wpadną nam do głowy. Przecież chcemy pożegnać osobę zmarłą z godnością i należnym szacunkiem. Dlatego nie obawiajmy się poprosić o pomoc kogoś, kto może stworzyć mowę odpowiednią na tak przykrą okazję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

15 + 1 =