Dom i wnętrze

Co zrobić, żeby otwierać bramę garażową, nie wychodząc z auta?

Brama garażowa pełni wiele funkcji, od zabezpieczenia mienia, po utrzymywanie odpowiedniej temperatury w garażu. Warto zatem wybrać jakościowy model. Jednak na jaki egzemplarz się zdecydować, aby móc otwierać go bez wychodzenia z auta? Co mają z tym wspólnego napędy do bram? Wyjaśniamy!

Napędy do bram jako sposób na komfort

Dzisiaj bramy automatyczne powoli stają się już normą. Nie ma wątpliwości, że napędy do bram w ogromnym stopniu zwiększyły komfort użytkowników. Mowa o napędach elektrycznych, dzięki których brama otwiera się bez konieczności wysiadania z auta. Jak to działa? Otóż kierowca dysponuje pilotem. Wystarczy nacisnąć przycisk znajdujący się na pilocie, aby brama się otworzyła. W zależności od modelu piloty posiadają różnorodne zasięgi, zwykle jednak nie przekraczają one kilkudziesięciu metrów. Otwierając bramę bez wysiadania z auta, warto pomyśleć również o tym, czy aby nie stwarza ona zagrożenia czy to dla samochodu czy też dla innych obiektów. Chodzi rzecz jasna o kierunek otwierania bramy. Omówieniem tej kwestii zajmujemy się w dalszej części tekstu.

Odpowiedni kierunek otwierania bramy

Obecnie dostępne są różnego typu bramy. Wciąż dosyć często montuje się do niedawna najpowszechniej wykorzystywane bramy rozwierne. Mowa o bramach, których skrzydła otwierają się na zasadzie klasycznych drzwi – do środka lub na zewnątrz. Mogą to być bramy złożone z pojedynczych lub z podwójnych skrzydeł. W przypadku wyboru bramy otwieranej na zewnątrz może się pojawić problem z otwarciem. Mowa o tym, że postawienie samochodu przed bramą uniemożliwi jej otworzenie. Lepiej zatem wybrać bramę ze skrzydłami otwieranymi do środka. Alternatywne rozwiązania stanowią bramy przesuwne i segmentowe. Te pierwsze poruszają się po szynie. Wciśnięcie guzika na pilocie powoduje ruch bramy w lewo lub prawo. Trzeba zatem zadbać o to, aby na linii ruchu bramy nie znajdowały się żadne obiekty. Jeszcze innym, prawdopodobnie najwygodniejszym rozwiązaniem, jest montaż bramy segmentowej, która przeważnie otwiera się poprzez zwijanie pod sufit w garażu.