Dom i wnętrze

Czy lodówko-zamrażarka może być energooszczędna?

Lodówko-zamrażarka to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Pozwala nie tylko na przechowywanie żywności, ale też przedłuża jej świeżość i przydatność do spożycia. Ten aspekt ma wyjątkowe znaczenie w obecnych czasach, kiedy tak dużą wagę przykładamy do tego, aby ograniczyć marnowanie jedzenia. Szczególnie przydatna okazuje się lodówka z dużą zamrażarką, w której możemy przechowywać mrożone owoce czy warzywa. Jednak co w takim razie z energooszczędnością? W poniższym artykule poznasz zalety lodówek energooszczędnych.

Czy lodówko-zamrażarka może być energooszczędna?

Lodówko-zamrażarki zazwyczaj kojarzą nam się z urządzeniem, które pobiera bardzo dużo prądu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie tak dawno temu doszło do zmian w kwestii kwalifikacji i oznaczania energooszczędności urządzeń. W konsekwencji nowelizacji przepisów , etykiety energetyczne uległy zmianie. Nie zobaczymy już oznaczeń typu A++. Skala sięga od A do G – na jej podstawie dokonano ponownej kwalifikacji urządzeń. Klasa A zarezerwowana jest dla tych najbardziej efektywnych energetycznie – dostępnych teraz lub dopiero w przyszłości..

Już w tym miejscu warto zasygnalizować, że modele lodówek Samsung od lat cieszą się popularnością i zaufaniem konsumentów. Są to najczęściej kupowane lodówki*, których wybrane modele dodatkowo wyróżniają się najwyższą klasą energetyczną. Co więcej, oferują użytkownikowi szereg funkcji, dzięki którym przechowywanie żywności stanie się jeszcze prostsze.

Co wyróżnia lodówki energooszczędne od marki Samsung?

Niezależnie od tego, czy śledzisz nowinki technologiczne i lubisz innowacyjne rozwiązania, szukasz wyposażenia do nowej kuchni czy też najzwyczajniej w świecie planujesz wymianę dotychczasowego sprzętu, ponieważ poprzedni uległ awarii, lodówki energooszczędne Samsung to wybór dla Ciebie.

Lodówki Samsung bez wątpienia cechuje oryginalny design, który doskonale sprawdzi się w kuchniach o różnych stylach i aranżacjach. Lodówka biała, czarna czy srebrna – wybór jest naprawdę duży! Jednak tym, co jest szczególnie ważne, są innowacje i technologie, które ułatwią Ci przechowywanie żywności takie, jak szuflada Humidity Fresh+ zapewniająca wyjątkowe warunki o wysokim poziomie wilgotności i tym samym minimalizująca marnowanie jedzenia.

W tym miejscu szczególnie istotny jest aspekt energooszczędności. W końcu, by móc utrzymać świeżość produktów, lodówka musi przez cały czas być podłączona do prądu. Jako rozwiązanie tego problemu Samsung jako pierwszy w Polsce wprowadził na rynek lodówki z modułem Wi-Fi (SmartThings Energy), którym możesz swobodnie zarządzać z poziomu aplikacji SmartThings.

Lodówki energooszczędne Samsung i ich funkcje

Jednym z rozwiązań wprowadzonych przez markę Samsung w swoich lodówkach jest tryb AI Energy Mode. Po jego włączeniu lodówka zoptymalizuje swoją pracę, dzięki czemu będzie zużywać nawet do 15%** mniej energii! W rzeczywistości wygląda to tak, jakby nie zużywała energii przez 7 tygodni***! W tym trybie urządzenie uczy się Twoich nawyków i poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji tworzy algorytm, który optymalizuje cykl rozmrażania i prędkość kompresora. Innymi słowy, lodówko-zamrażarka zapamiętuje, jak często otwierasz drzwi i dostosowuje swoją pracę tak, by zużywać mniej energii.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* W segmencie lodówek; na podstawie raportów międzynarodowej firmy badawczej dotyczących sprzedaży detalicznej lodówek w Polsce w okresie 01.2007-03.2023 r. oraz badania Kantar Polska z 27.11.2020 r. przeprowadzonego na zlecenie Samsung

**Wyniki testu są oparte na porównaniu zużycia energii przez urządzenie przy użyciu trybu AI Energy i bez korzystania z trybu AI Energy; uruchamianego przez aplikację SmartThings. Wyniki mogą się różnić w zależności od warunków i sposobów użytkowania. Dotyczy wybranych urządzeń. ** Aplikacja SmartThings jest dostępna na urządzeniach z systemem Android (wersja 8.0 lub wyższa) i iOS (wersja 13 lub wyższa). Wymagane połączenie Wi-Fi i posiadanie Samsung Account.

***Rok składa się z 52 tygodni, z czego 7 tygodni stanowi około 15%, co odpowiada mniejszemu zużyciu energii nawet o 15% w skali roku dzięki SmartThings.  Optymalizacja ta bazuje na wzorcach takich jak częstotliwość otwierania drzwi, szybkości pracy kompresora oraz częstotliwości cyklu rozmrażania).