Wózki do bram przesuwnych
Dom i wnętrze

Wózki do bram przesuwnych, czyli jak działa nowoczesna brama

Każdy mechanizm, który został opracowany w jakimś konkretnym celu i ma posłużyć w jakiejś określonej sytuacji, ma pewien kluczowy element, dzięki któremu działa. Ten element jest często niewidoczny dla oczu laika, a nawet ujawniony, może wyglądać bardzo niepozornie. Historia techniki udowodniła już nie raz, że najgenialniejsze są często te najprostsze rozwiązania. Również każdy, kto jest ciekaw, w jaki sposób działa nowoczesna brama przesuwna, może być zaskoczony widokiem niedużego elementu, do którego przymocowane są małe rolki – w razie potrzeby obracające się wokół własnej osi.

Wózki do bram przesuwnych – są różne, tak jak i bramy

Żeby zaznać wygody, jaką oferuje automatyczna brama przesuwna, trzeba zainwestować w model, który na żądanie otwiera albo zamyka wjazd na posesję, trzeba sprawić sobie model wyposażony w odpowiednie części, czyli między innymi automat, który pozwoli wydawać bramie odpowiednie komendy. Jednak najistotniejszy „drobiazg” w konstrukcji takiej bramy to wózek, dzięki któremu skrzydło będzie mogło wykonać cały oczekiwany manewr.

Wózki do bram przesuwnych to nieduże części, tworzone według tej samej zasady, ale różniące się ilością zamontowanych, obrotowych rolek. Wbrew pozorom i naturalnym skojarzeniom, takie wózki nie przemieszczają się – to ruchy ich rolek sprawiają, że wyznaczona część ogrodzenia będzie zmieniać swoje położenie. W zależności od tego, jak duże jest takie skrzydło, wózek ma inną liczbę rolek i nieco inny kształt. Najmniejsze modele dysponują trzema rolkami, większe mogą mieć pięć obrotowych elementów, a nawet osiem. Cały wózek może co najwyżej wahać się delikatnie: tak, że do góry unosi się któryś z jego końców. Istnieją konstrukcje, w których wahliwy wózek okazuje się bardzo przydatnym, a nawet niezbędnym dodatkiem.

Rozważając dopasowanie wózka do konkretnej bramy przesuwnej, trzeba zastanowić się właśnie nad tym, czy powinien to być wózek stały czy wahliwy, trzeba też określić ilu rolek potrzebuje i czy powinien mieć też płaskownik. Szukając odpowiedzi na to, jakie wózki do bram przesuwnych oraz na inne szczegółowe pytania, trzeba też zdecydować, czy szuka się wózka z rolkami metalowymi czy tworzywowymi. Wybór dotyczący materiałów można rozstrzygnąć, analizując kilka spraw: to, jak ciężka jest brama, w jakim miejscu się znajduje i czy ewentualny dźwięk przesuwanych elementów może być jakimś problemem. Metalowa rolka uniesie większy ciężar, ale niestety będzie bardziej podatna na korozję (którą może wywołać na przykład częsty deszcz), może też bardziej hałasować niż rolka z poliamidu.