Motoryzacja

Czy warto inwestować w opony letnie? Przegląd ich właściwości i zalet?

Historia opon bierze swój początek już w XIX wieku. Od tego czasu liczne grono wynalazców próbowało znaleźć złoty środek, który pozwoliłby oponom zająć należne im miejsce w dziejach motoryzacji. Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ prace nad udoskonaleniem składu mieszanki gumowej doprowadziły do rozgraniczenia ogumienia na opony letnie, opony zimowe i opony wielosezonowe. Jak wybrać najlepsze opony letnie?

SPIS TREŚCI

  • FAQ opony letnie – najczęściej zadawane pytania
  • Zalety opon letnich – bezpieczeństwo i oszczędność paliwa
  • Tanie opony letnie – czy warto kupować opony letnie?

FAQ opony letnie – najczęściej zadawane pytania 

Oczywiście proces ten był czasochłonny, jednak wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania. Dziś bez problemu możemy nabyć nowe opony letnie, korzystając ze strony https://noweopony.pl/opony/letnie, choć w dalszym ciągu ich zastosowanie rodzi wiele pytań.

Oto kilka z nich:

  • Ile lat można jeździć na oponach letnich?

W przypadku jazdy sporadycznej i spokojnej letnie opony można eksploatować nawet do 10 lat. Niezbędna przy tym jest kontrola głębokości bieżnika opony letniej, która zgodnie z przepisami nie powinna być mniejsza, aniżeli 1,6 mm (dotyczy samochodów osobowych i dostawczych).

  • Czym się różnią opony letnie od całorocznych?

Różnice wynikają ze składu mieszanki gumowej oraz wzoru i profilu bieżnika. Opony samochodowe letnie dostosowane są do jazdy przy wysokich temperaturach i suchej nawierzchni.

  • Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon letnich?

Wybór opon letnich powinien uwzględniać głośność, opór toczenia oraz zachowanie opony na mokrej nawierzchni. Poszczególne modele opon letnich różnią się w tym zakresie zgodnie z zasadą, że im wyższa klasa ogumienia, tym lepsze są parametry jezdne.

  • Kiedy zamienić opony na letnie?

Wymiana ogumienia na opony letnie powinna nastąpić w przypadku, kiedy średnia temperatura na zewnątrz będzie równa lub wyższa, aniżeli 7° C.

Zalety opon letnich – bezpieczeństwo i oszczędność paliwa 

Skład mieszanki gumowej zastosowanej przy produkcji sprawia, że opony letnie mają znacznie lepszą przyczepność przy wysokich temperaturach powietrza.

Dodatkowo twardsza guma poprawia komfort jazdy, a także obniża poziom spalania nawet o kilkanaście procent, co w skali roku generuje poważne oszczędności.

Przy zakupie opon letnich warto też przyjrzeć się konstrukcji bieżnika. Powinien on skutecznie odprowadzać wodą, zapobiegając tym samym zjawisku aquaplaningu.

Tanie opony letnie – czy warto kupować opony letnie? 

Nie tylko warto, ale nawet trzeba. Uzasadniają to warunki bezpieczeństwa oraz ekonomii. Dobre opony letnie można nabyć, wykorzystując liczne wyprzedaże i promocje. Co więcej, ogumienie zakupione w ten sposób w niczym nie ustępuje oponom pochodzącym z firmowych salonów, a oszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć choćby na letni wyjazd z najbliższymi. Skoro efekt jest taki sam, to po co przepłacać?