Motoryzacja

Kiedy wymieniać opony samochodowe i jak wydłużyć ich żywotność? Zadbaj o ogumienia w swoim aucie

Istnieją takie elementy wyposażenia pojazdu, których całkowita sprawność jest absolutnie niezbędna. Niewątpliwie zaliczają się do nich opony. Kiedy opony samochodowe wymagają wymiany? Jak zadbać o ich jak najdłuższą żywotność? Co warto wiedzieć o specyfice ogumienia samochodowego? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Zużyte lub uszkodzone opony samochodowe – co robić?

Trudno znaleźć bardziej eksploatacyjne części niż opony samochodowe. W czasie jazdy, a nawet postoju, są one poddawane obciążeniom. W wielu sytuacjach obciążenia te są bardzo duże. Co więcej, stały kontakt z nawierzchnią oznacza powstawanie dużej siły tarcia. Na powierzchni opon wytwarza się też wysoka temperatura. Ponadto ogumienie stale jest w kontakcie z błotem, wodą, czy piaskiem. Wszystko to sprawia, że stosunkowo szybko dochodzi do zużycia opon. Objawia się to przede wszystkim zmniejszeniem głębokości bieżnika, co skutkuje utratą przez oponę pierwotnych właściwości. Przestają one ściśle przylegać do jezdni, wydłużają też drogę hamowania. W takiej sytuacji absolutnie konieczna jest wymiana opon samochodowych.

Poza zwyczajnym zużyciem, może też dojść do uszkodzenia opon. Mowa tutaj o rozmaitych przetarciach lub pęknięciach. Przebicie opony oznacza konieczność wymiany elementu, a jak jest z pozostałymi usterkami? To zależy od tego, jak bardzo są poważne. Niewielkie uszkodzenia często można naprawić, czy to poprzez zastosowanie wypełnienia, czy też wykonanie łaty. Jednak przed przeprowadzeniem naprawy fachowiec powinien dokładnie sprawdzić uszkodzenie, upewniając się, że skuteczna naprawa jest możliwa. Jeśli uzna on, że przywrócenie zadowalających parametrów pracy ogumienia jest nieosiągalne, powinien zalecić wymianę opon.

Długowieczne opony – czy to możliwe?

Czy istnieją sposoby na wydłużenie żywotności opon samochodowych? Oczywiście, że tak! Czas użytkowania opon pozostających w dobrym stanie w dużej mierze zależy od kierowcy. Po pierwsze warto wybrać jakościowe opony, od uznanego producenta. W tym celu polecamy zamówić opony w zaufanym sklepie, który posiada w ofercie jedynie sprawdzone produkty. Niewątpliwie warto sięgnąć po opony dostępne w Ucando – https://www.ucando.pl/k/opony/U2101. Jakość oferowanych produktów jest wysoka, a wybór duży.

Ponadto na żywotność opon duży wpływ ma sposób ich użytkowania. Gwałtowne przyspieszanie i nagłe hamowanie, a także wysokie prędkości nie sprzyjają żywotności opon, których bieżniki ścierają się bardzo szybko. Trzeba też pamiętać o sezonowej wymianie opon. Użytkowanie opon zimowych w lecie, a letnich w zimie to prosta droga do przedwczesnego zużycia ogumienia. Co więcej, jest to zwyczajnie niebezpieczne. Opony letnie nie zapewniają zimą odpowiedniej przyczepności i znacząco wydłużają drogę hamowania. Opony zimowe również nie spisują się latem zbyt dobrze.

Chcesz, aby Twoje opony dobrze służyły przez wiele lat? W takim razie wybierz jakościowe ogumienie, nie jeździj gwałtownie, wymieniaj opony raz do roku i nie zwlekaj z wymianą tych elementów, kiedy ulegną uszkodzeniu lub będą zużyte.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

cztery × jeden =