Motoryzacja

Dlaczego biegi w samochodzie ciężko wchodzą?

Sprawna skrzynia biegów jest niezwykle ważna, by utrzymać nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim jej bezpieczeństwo. Jeśli zatem pojawiają się pierwsze symptomy niechcianej awarii, m.in. to, że ciężko wchodzą biegi, warto zareagować od razu. Jakie są przyczyny tego, że biegi w aucie ciężko wchodzą i jak sobie z tym poradzić? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Dlaczego biegi ciężko wchodzą?

Istnieje kilka różnych przyczyn, dla których biegi w samochodzie mogą wchodzić o wiele trudniej. Niektóre z nich to drobiazgi i możemy je usunąć z niewielką pomocą mechanika. Inne natomiast są ostrzeżeniem przed większą awarią – należy je potraktować poważnie.

  • Nieszczelność w skrzyni biegów. Jeśli występują choćby niewielkie nieszczelności w skrzyni biegów, może ubywać z niej oleju, przez co finalnie biegi zaczną wchodzić dużo trudniej. Należy zatem sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów i uzupełnić go, jeśli pojawią się braki. Jeżeli natomiast taki problem będzie się powtarzać, konieczne będzie zlokalizowanie nieszczelności i jej usunięcie.
  • Zużyte synchronizatory, które mogą wywoływać charakterystyczne zgrzyty przy próbach zmiany biegów. Przy tego typu usterce możemy się również spotkać z oporem przy próbie wbicia konkretnego przełożenia. Jest to oczywiście awaria, z którą należy wybrać się do mechanika. Prawidłowo zdiagnozowana usterka tego typu nie powinna być trudna do usunięcia.
  • W przypadku automatycznych skrzyń biegów problem może stanowić stary olej w przekładni. Wówczas nawet niska temperatura może wywołać dużo gorszą pracę automatycznej skrzyni biegów. Należy oczywiście wymienić taki olej, jednak niezwykle ważne jest to, by zwracać uwagę na zalecenia producenta. Nieodpowiedni olej w przekładni automatycznej skrzyni biegów może skończyć się jej uszkodzeniem.
  • W automatycznej skrzyni problemem może być również awaria sprzęgła automatycznego. Wówczas przełożenie nie jest możliwe lub trwa o wiele dłużej.

skrzynia biegów

Użytkowanie samochodu – jak jeździć, by oszczędzać skrzynię biegów?

Co ciekawe, nie zawsze awarie skrzyń biegów są związane z niewłaściwym poziomem czy rodzajem oleju lub jakąkolwiek usterką mechaniczną. Czasem wystarczy niewłaściwy sposób jazdy, by doprowadzić do uszkodzeń, przy których biegi mogą wchodzić ciężko i niepokojąco zgrzytać. Dlatego – by nie doprowadzić do tego typu awarii – warto je zmieniać z uwagą. Kluczowe jest oczywiście odpowiednie dociśnięcie sprzęgła, które sprawi, że dźwignia zmiany biegów będzie pracować o wiele lżej. Niewskazane jest natomiast szarpanie przełożeniami i usiłowanie wbijania biegu w momencie, kiedy pedał sprzęgła nie jest wciśnięty lub jest wciśnięty niewystarczająco. Przy jednorazowym wydarzeniu tego typu nie powinno dojść do awarii, jeśli jednak częściej jeździmy w ten sposób, skrzynia biegów może się w końcu zbuntować.

Jest jeszcze kilka innych rzeczy, które możemy poprawić w codziennej jeździe, by uniknąć awarii skrzyni biegów:

  • Wrzucanie biegu wstecznego, gdy auto toczy się do przodu. W manualnych skrzyniach w przypadku biegu wstecznego pracuje inne koło zębate. W przeciwieństwie do tego, które dotyczy biegów przednich, nie jest zsynchronizowane. Dlatego, by wrzucać wsteczny maksymalnie delikatnie dla skrzyni, należy to robić wtedy, gdy auto się nie porusza. Tę samą zasadę warto zachować również w stosunku do skrzyń automatycznych.
  • Stałe trzymanie ręki na dźwigni zmiany biegów. Wydaje się nieszkodliwe, ale wywiera ciągły nacisk na tuleję, pierścienie synchronizatora, łożyska przekładni i koła zębate. Warto zatem trzymać ręce na kierownicy i odciążyć tym samym skrzynię biegów.
  • Zbyt szybka zmiana biegów, która wpływa niekorzystnie na pierścień synchronizatora. Nie ma on wówczas czasu na płynne dopasowanie biegu, a to może doprowadzić nawet do jego pęknięcia.

Biegi ciężko wchodzą – jak sobie z tym radzić?

Powyżej opisaliśmy, co warto robić w przypadku poszczególnych objawów awarii skrzyni biegów. Czasem wystarczy zaledwie zmiana oleju, a następnie lekka zmiana techniki jazdy. Czasem jednak ten objaw może być początkiem większej awarii. Każdorazowo warto pokazać samochód mechanikowi, by mógł przeprowadzić odpowiednią diagnostykę. Regularne dbanie o skrzynię biegów z pewnością sprawi, że dłużej będzie pracować bez zarzutu, a przy tym nie będzie generować niepotrzebnych kosztów.

Wszystko, co potrzebne, aby zachować swój samochód w nienagannej kondycji, znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym nocar.pl.

Źródło zdjęć: shutterstock.com