Lifestyle

Mata do jogi, pasek, klocki, czyli czego potrzebujesz, aby zacząć ćwiczyć jogę

Joga to świetny sposób na odnalezienie równowagi psychicznej i fizycznej w tym dzisiejszym dynamicznym świecie, który na co dzień stawia przed nami wiele wyzwań. Historia jogi sięga tysięcy lat wstecz, a jej głównym celem jest jednoczenie ciała, umysłu i ducha, co udało się najbardziej zaawansowanym joginom. W poniższym artykule pokrótce omówimy niezbędne akcesoria do tego rodzaju ćwiczeń, a także szerzej omówimy najważniejszy element wyposażenia, jakim są maty do praktyki jogi.

 1. Maty kauczukowe i nie tylko, czyli co potrzebne jest nam do ćwiczeń jogi
 2. Grubość maty, wielkość itd. – wybieramy jogi mata.

Maty kauczukowe i nie tylko, czyli co potrzebne jest nam do ćwiczeń jogi

Praktykować jogę można praktycznie wszędzie, jednak odpowiednio dobrane akcesoria mogą wzbić nas na wyższy poziom ćwiczeń. Oto podstawowe akcesoria, które warto mieć podczas uprawiania jogi.

 • Kauczukowa mata – mata do jogi wykonana z naturalnego kauczuku ma właściwości antypoślizgowe, dodatkowo jest odpowiedniej grubości, dzięki czemu praktykowanie jogi jest przyjemne oraz bezpieczne. Zbyt cienka mata może powodować bolesne odgniecenia oraz uniemożliwiać wykonywanie niektórych asan.
 • Pasek do jogi – pasek jest używany do tego, aby rozciągać się w trudniejszych pozycjach. Pomaga on w osiąganiu coraz lepszej elastyczności ciała, jak i uniknięciu kontuzji.
 • Klocki jogi – kostka do jogi wykonana z pianki lub drewna jest nieocenioną pomocą w osiągnięciu odpowiedniej postawy podczas ćwiczeń. Ułatwia ona dostosowanie asan do swoich możliwości.
 • Poduszka medytacyjna – jeśli praktykujesz taką medytację, poduszka zapewni wygodne i stabilne siedzenie.
 • Ubrania do jogi – wygodne ubrania do jogi wykonane z elastycznych materiałów ułatwiają wykonywanie asan, a np. skarpetki do jogi zapewniają stabilną pozycję i chronią przed poślizgnięciem się.

Grubość maty, wielkość itd. – wybieramy jogi mata.

Profesjonalna mata do jogi to pierwsza rzecz, którą powinnaś kupić, jeśli na poważnie rozważasz rozpoczęcie tego rodzaju ćwiczeń. Oto kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci dokonać udanego zakupu.

 • Maty do jogi kauczukowe są naturalne i ekologiczne, a przede wszystkim antypoślizgowe. Z kolei maty TPE są miękkie i przyjemne w dotyku, a maty korkowe trwałe i odporne na wilgoć.
 • Cieńsze maty do praktykowania jogi są bardziej przenikalne i mogą być wygodne dla bardziej doświadczonych joginów. Jeśli jednak dopiero rozpoczynasz swoją przygodę, postaw na grubszy model, który zapewni Ci lepszą amortyzację i komfort.
 • Dynamiczne style jogi wymagają maty o odpowiednim stopniu antypoślizgowości, aby uniknąć bolesnego upadku oraz urazu.
 • Wielkość maty – standardowe modele mają wymiary ok. 180×60 cm i dla większości osób są one w pełni wystarczające.
 • Mata do jogi wykonana z materiału, który łatwo się czyści, to większa higiena oraz bezpieczeństwo podczas ćwiczeń.

Jeśli masz problem z wyborem akcesoriów do jogi, warto dopytać bardziej doświadczonych osób w tej dziedzinie np. na forach internetowych bądź w sklepach branżowych. Tam z pewnością dostaniesz garść bezcennych informacji, które ułatwią Ci start w życie z jogą.