Lifestyle

Dlaczego warto postawić na maty antyzmęczeniowe?

W wielu firmach zarówno produkcyjnych, jak i usługowych praca odbywa się głównie w pozycji stojącej lub tylko w takiej pozycji. Dotyczy to także pracowników sklepów, recepcji hotelowych czy stanowisk montażowych. W związku z tym pracownicy narażeni są na zaburzenia mięśniowo-szkieletowe określane jako MSD. W takich miejscach przydatne są maty antyzmęczeniowe. Dlaczego warto na nie postawić?

Czym jest mata antyzmęczeniowa i jak działa?

Maty antyzmęczeniowe to specjalne wykładziny, które wykonane są ze specjalnej pianki winylowej lub gumy, materiału, którego zadaniem jest stymulacja mięśni kończyn dolnych do wykonywania mikroskurczy, które poprawiają ukrwienie nóg i rozluźniają mięśnie. Stałe napięcie na mięśnie, kości i stawy jest redukowane, a mata przejmuje ich obciążenie. Zadaniem maty antyzmęczeniowej jest odciążenie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Na powierzchni materiału znajdują się różne wzory, które nadają właściwości antypoślizgowe tym akcesoriom, a dzięki rowkom ułatwione jest odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Maty antyzmęczeniowe do pracy stojącej pełnią też funkcję izolacyjną i dostępne są w wielu rozmiarach.

Jakie są zagrożenia wynikające z wykonywania pracy w pozycji stojącej?

Przebywanie wiele godzin w pozycji stojącej prowadzi do różnych dolegliwości. Pojawia się senność, bóle mięśniowe, ogólne osłabienie, zawroty głowy, a nawet problemy z ostrym widzeniem. Wszystkie te dolegliwości prowadzą do spadku efektywności i koncentracji. Może być to bardzo niebezpieczne dla pracownika i nieść ze sobą ryzyko wypadku w pracy. Jeżeli w pracy zapewnione są nieodpowiednie warunki to po pewnym czasie dochodzi do problemów z krążeniem, sztywnienia mięśni, żylaków, bóli pleców, kończyn dolnych i górnych. Gdy takie objawy się pojawiają, pracownik nie może pracować z taką samą efektywnością jak wcześniej, mogą pojawiać się też błędy w pracy. Dolegliwości natury zdrowotnej powodują też częstsze absencje w pracy i zwolnienia lekarskie.

Jakie są zalety stosowania mat antyzmęczeniowych? Poznaj korzyści dla pracownika i pracodawcy

Korzyści ze stosowania mat antyzmęczeniowych są oczywiste zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. W przypadku pracownika jest to oczywiście ulga dla stóp, nóg i kręgosłupa. Dzięki temu można zapobiegać wyżej wymienionym schorzeniom, a jeśli już istnieją – ich pogłębianiu się. Podkład izoluje od betonowych, zimnych powierzchni, zapewniając pracownikowi większy komfort. Ponadto mata antyzmęczeniowa jest odpowiednim rozwiązaniem z punktu widzenia BHP. Zapobiega wypadkom w pracy, błędom, rozkojarzeniu pracowników, śliskiej nawierzchni, przenoszeniu ładunków elektrycznych, gromadzeniu się nadmiaru wilgoci w miejscu pracy. Maty dostosowane są do różnych środowisk pracy.

Gdzie sprawdzą się maty antyzmęczeniowe, jakie mają właściwości i gdzie można je zakupić?

Bez wątpienia maty antyzmęczeniowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chce się odciążyć pracownika i zapewnić mu warunki w pracy, które będą niwelowały ryzyko chorób związanych z długotrwałym wykonywaniem obowiązków w pozycji stojącej. Mogą być stosowane w suchym, mokrym i zaolejonym środowisku. Sprawdzą się zarówno na liniach montażowych, w salonach fryzjerskich, recepcjach hotelowych, jak i na stanowiskach sprzedażowych. Mają właściwości ognioodporne, antypoślizgowe, antystatyczne, amortyzacyjne. Doskonałą ofertę mat antyzmęczeniowych znajdziecie w sklepie ErgoSpot.pl. Podkłady docinane są na długość z rolki, dzięki temu można dopasować je do potrzeb. Można wybrać modele o określonych wymiarach, ale i maty modułowe. Dzięki nim stworzycie przestrzeń pracy przyjazną pracownikom i zadbacie o ich zdrowie, a dzięki temu Wasze zyski.