Dom i wnętrze

Zalety domu energooszczędnego

W Polsce wciąż najczęściej budowane są domy tradycyjne. Wszelkiego rodzaju nowości są bowiem przyjmowane dość ostrożnie i z dużą rezerwą. Królują budynku murowane, które kojarzą się z czymś stabilnym, bezpiecznym. Jednak świat się zmienia i udoskonalane są nowsze technologie. Niewątpliwie przyszłością są domy energooszczędne i pasywne. Nie należy się ich obawiać, bo mają naprawdę szereg zalet.

Domy energooszczędne są ekonomiczne

Oczywiście budowa domu energooszczędnego oznacza pewne koszty. Jednak i tak na przestrzeni kilku ostatnich lat sporo się w tej materii zmieniło. Jeszcze niedawno mówiono, że różnice w kosztach budowy domu energooszczędnego i tradycyjnego sięgają 30%. Dzisiaj równie dobrze może być to zaledwie 5-7%. Poza tym domy energooszczędne przynoszą zyski w przyszłości. Są bowiem tańsze w eksploatacji. Wynika to z ich mniejszego zapotrzebowania na energię. Potrzebują o wiele mniej energii do ogrzewania niż budynki klasyczne. Wyższe koszty budowy szybko się zwracają.

Komfortowe i funkcjonalne domy energooszczędne

Firma Zimmermann-Haus od wielu lat działa na rynku domów pasywnych. Domy energooszczędne są bardzo nowoczesne. Dlatego są niedrogie w użytkowaniu i nie tracą wraz z upływem czasu swoich walorów użytkowych. Pozostają kompatybilne z innowacyjnymi technologiami. Dlatego również są bardzo komfortowe. W przypadku tradycyjnych budynków z czasem konieczne może być przeprowadzenie pewnych działań modernizacyjnych, ale w domach energooszczędnych tego problemu nie ma.

Warto wspomnieć o specyficznym mikroklimacie, który panuje w domach energooszczędnych. Wentylacja mechaniczna zapewnia dopływ świeżego powietrza niezależnie od pory roku. Są to domy doskonale izolowane i wyposażone w nowoczesne systemy grzewcze. W środku panuje więc stała, optymalna temperatura i to przez cały czas.

W budownictwie energooszczędnym dużą uwagę przykłada się także do odpowiedniego rozkładu pomieszczeń. Podczas ich projektowania bierze się pod uwagę strony świata. Wszystko to po to, aby ich mieszkańcy mogli żyć w zgodzie ze słońcem. Przestrzeń jest dopasowywana do liczby domowników.

Domy energooszczędne a ekologia

 Nie można również zapominać o tym, że domy energooszczędne są uważane za rozwiązanie przyjazne dla środowiska naturalnego. Już samo zmniejszenie zapotrzebowania na energię w dużej mierze przyczynia się do ochrony środowiska. W domach energooszczędnych stosowane są materiały, które można podawać recyklingowi. Są wykańczane w taki sposób, że redukcji ulega emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Domy energooszczędne wykorzystują energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych, co oczywiście ogranicza zanieczyszczenie otaczającego nas środowiska.

Domy energooszczędne – inwestycja, która się opłaca

Domy energooszczędne mają sporo zalet. Są coraz częściej wybieranym rozwiązaniem przez inwestorów. W dobie rosnących cen tradycyjnej energii są prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Nie można również zapominać o ich wysokiej wartości rynkowej. Jeśli ktoś postanowi taki budynek po jakimś czasie sprzedać, z pewnością na tym jeszcze zyska finansowo.