Dom i wnętrze

Jak działa ogrzewanie podłogowe i dlaczego warto w nie zainwestować?

Chociaż ogrzewanie podłogowe jest na rynku dostępne już od pewnego czasu, dopiero w ostatnich latach coraz więcej osób daje się do niego przekonać. Nie ma w tym nic dziwnego, bo choć podłogówka nie należy do najtańszych inwestycji, niesie ze sobą wiele korzyści. Jak działa ogrzewanie podłogowe i jakie ma zalety? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Ogrzewanie podłogowe – jakie są rodzaje?

Przez wiele lat standardem w Polsce były grzejniki ścienne, czyli ogrzewanie punktowe. Podłogówka jest zatem swego rodzaju rewolucją – cała instalacja jest zamontowana na wylewce, pod materiałami wykończeniowymi podłogi. Generalnie wyróżniamy dwa główne typy ogrzewania podłogowego:

  • ogrzewanie podłogowe wodne – bazuje ono na umieszczonych pod podłogą rurkach, które są wykonane z tworzywa sztucznego lub miedzi i w których przepływa woda. Taka instalacja może być zasilana praktycznie każdym źródłem ciepła,
  • ogrzewanie podłogowe elektryczne – tutaj głównym elementem są układane w podłodze kable, maty lub folie grzewcze. W tym przypadku nie trzeba montować urządzenia grzewczego.

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie podłogowe?

To, czy wybierzemy podłogówkę wodną czy elektryczną, ma oczywiście przełożenie na koszty eksploatacji (instalacja wodna zużywa mniej energii – choć sam jej zakup i montaż jest droższy). Niemniej niezależnie od tego, na jaką podłogówkę się zdecydujemy, możemy liczyć na to, że będzie ona bardziej ekonomiczna niż ogrzewanie tradycyjne. Dlaczego?

Ponieważ podłogówka bardziej równomiernie ogrzewa pomieszczenie, a do tego ogrzewa przestrzeń optymalnie (cieplejsze powietrze jest przy podłodze, nieco chłodniejsze – wyżej). To sprawia, że komfort cieplny można uzyskać przy niższej temperaturze grzania, niż ma to miejsce przy kaloryferach. W perspektywie rocznej rachunki za ogrzewanie są niższe nawet o kilkanaście procent.

Ogrzewanie podłogowe jest też… zdrowsze. Z jednej strony powietrze ogrzewane w ten sposób nie jest tak suche jak w przypadku grzejników ściennych (odczujemy to zwłaszcza wtedy, gdy fotel lub łóżko mamy przy kaloryferze), a z drugiej – nie powoduje tak intensywnego wirowania roztoczy kurzu i zanieczyszczeń jak instalacje ścienne. Jest to więc opcja polecana alergikom.

Wybierz firmę FrezowanieRowkow.pl

Jeżeli interesuje Cię montaż podłogówki, wybierz ogrzewanie podłogowe frezowane, które wykonuje np. firma FrezowanieRowkow.pl. Wykonawca zajmuje się również usługami dodatkowymi, takimi jak skuwanie płytek (https://frezowanierowkow.pl/nasza-oferta/skuwanie-plytek-pod-ogrzewanie-podlogowe/) i usuwanie kleju po płytkach (https://frezowanierowkow.pl/nasza-oferta/usuwanie-kleju-po-plytkach/).