Zdrowie i uroda

W trosce o zadbany wygląd

W dzisiejszym świecie wizerunek ma ogromne znaczenie. Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na naszym rozmówcy najprawdopodobniej całkowicie zaważy na jego stosunku do nas. Nie bez powodu mówi się, że najważniejsze jest kilka pierwszych sekund spotkania. Dlatego troska o wygląd powinna być nie tylko wyrazem snobizmu ale przede wszystkim powinna wynikać z przekonania, że właśnie tak chcemy być postrzegani. Wiadomo, że zupełnie inaczej podejdziemy do zadbanego człowieka, który nawet jeśli jest ubrany swobodnie, ma wyczyszczone paznokcie, i zadbane włosy i ogólnie sprawia wrażenie schludnego, inaczej zaś, z zupełnym brakiem przyjemności będziemy rozmawiać z osobą, która nie ma w zwyczaju się myć, często zmieniać ubrań, czy korzystać z pomocy stomatologa.

Z tego powodu większość współczesnych ludzi, nawiązując relacje społeczne, dba o to, by wyglądać odpowiednio. Nawet jeśli czasem lubimy chodzić w rozciągniętym dresie, zwykle robimy to w domu. Wychodząc nawet na zakupy do osiedlowego sklepu, staramy się wyglądać nieco bardziej schludnie. Właśnie ze względu oddziaływań społecznych i konsekwencji, jakie ze sobą niesie niedostosowanie się pod względem wyglądu do powszechnie obowiązujących norm, dbamy o swój wizerunek. Pilnujemy dzieci, by wychodziły z domu zadbane, uczymy je odpowiednio dobierać strój do okazji, wyrabiamy w nich nawyk utrzymywania higieny. Jednym z ważnych elementów naszego wyglądu jest nasze uzębienie. Ponieważ zęby widoczne są podczas rozmowy, uśmiechu, a więc całkiem często w ciągu dnia, zwykle zależy nam na tym, by dobrze wyglądały. Stad też regularnie odwiedzamy stomatologa, szczotkujemy zęby, używamy nici dentystycznych, a w ciągu dnia gum do żucia bez cukru. Nie chcemy narażać towarzyszących nam ludzi na nieestetyczny widok zębów z próchnicą, ponieważ sami doskonale wiemy, jaką reakcję on wywołuje.

Co jednak możemy zrobić, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku stracimy ząb, lub kilka zębów, a w naszej jamie ustnej powstanie luka wzbudzająca niezdrową ciekawość rozmówców? W takim przypadku z pomocą przyjdzie nam protetyka. Powinniśmy udać się do dentysty, który pomoże nam uzupełnić braki w uzębieniu. Stomatologia na przestrzeni ostatnich lat bardzo się rozwinęła i oferuje wiele nowatorskich rozwiązań w zakresie uzupełniania braków uzębienia. Wszystko zależy od naszych preferencji i od zasobności naszego portfela. Często jednak warto wydać więcej po to, by móc cieszyć się długotrwałym stabilnym efektem. Protetyka, to zdecydowanie jedna z tych dziedzin, na których nie należy oszczędzać, jeśli zależy nam na odpowiednim efekcie.

Przede wszystkim powinniśmy, podejmując decyzję o wyborze konkretnego rozwiązania (proteza, mostek, czy implanty?), kierować się jakością naszego życia po uzupełnieniu uzębienia. Poszczególne bowiem rozwiązania różnią się między sobą w zakresie komfortu użytkowania. Inaczej będziemy się czuć z protezą stałą, inaczej z wyjmowaną. Ponadto, podejmując decyzję, warto zastanowić się nad zdrowotnymi konsekwencjami. Część stosowanych obecnie metod osłabia pozostałe zęby, ze względu na konieczność ich spiłowania, by umocować koronkę. Z tego powodu powinniśmy, zanim dokonamy decyzji, przedyskutować ją ze swoim dentystą i zapytać o korzyści i wady wynikające z poszczególnych rozwiązań, i dopasować je do kwoty, jaka jesteśmy w stanie poświęcić na uratowanie swojego uśmiechu. Jedno jest pewne – jest to długoterminowa inwestycja w jakość naszych kontaktów społecznych i nasze dobre samopoczucie – warto zatem zadbać o nią jak najlepiej.