dane osobowe
Technologia

Jak radzić sobie w przypadku kradzieży danych osobowych!

Spory procent Polaków padło ofiarą oszustw lub kradzieży dowodu tożsamości, a także doświadczyło zgubienia dowodu osobistego. Każdy obywatel powinien wiedzieć, jakie konsekwencje ma kradzież dowodu osobistego i z czym to może być związane. Gdzie szukać porady w sytuacji, gdzie konsekwencje są dla nas mocno obciążające? O tym kilka słów poniżej.

Kradzież danych osobowych i przykre konsekwencje z tym związane

Jak się okazuje dosyć często padamy ofiarami kradzieży dowodów tożsamości lub gubimy portfel z całą jego zawartością. Musimy wówczas wiedzieć, że tak naprawdę nasze dane osobowe są droższe od pieniędzy. Dlaczego tak jest? Ponieważ ktoś, kto je zdobędzie może nimi zarządzić i wykorzystać do nielegalnych celów. Do przykrych konsekwencji związanych z kradzieżą danych osobowych należą:

  • możliwość zaciągnięcia kredytu na nasze dane osobowe,
  • możliwość zalogowania się do naszego banku, a w tym konta osobistego,
  • prowadzenie fałszywej działalności biznesowej,
  • wynajęcie pokoju hotelowego, a nawet mieszkania,
  • możliwość wypożyczenia dóbr materialnych w celu kradzieży,
  • zawarcie umów,
  • mandaty karne na nasze nazwisko.

Skradzioną tożsamość wykorzystują często grupy przestępcze do niecnej działalności, dlatego powinniśmy strzec naszych danych jak oka w głowie. Nikomu nie będzie miło, jeśli dowie się, że ma spłacać kredyt, którego nigdy nie brał. Oszustwa związane z zawłaszczeniem danych osobowych przybierają różne formy i należy bardzo pilnować dowodów tożsamości, ale również adresu, numeru telefonu oraz adresu e-mail. Kradzież danych osobowych nikomu nie sprzyja, a zwłaszcza nam samym.

Jak unikać kradzieży tożsamości?

Wydawać by się mogło, że to proste – wystarczy pilnować swoich rzeczy. Owszem, jest to podstawa, ale niestety możemy paść ofiarą oszustwa nawet jeśli nie zgubiliśmy dowodu osobistego. Powinniśmy unikać również noszenia dokumentów przy sobie, jeśli nie ma takiej konieczności, nie powinniśmy skanować dokumentów i wysyłać ich bez potrzeby. Możemy również starać się unikać wyrzucania do kosza dokumentów, lepiej wrzucić je do niszczarki. Należy unikać zostawiania dowodu w zastaw wypożyczenia sprzętu. Ponad to unikać należy podawania danych przez telefon. Te i inne sposoby uchronią nas przed przykrymi konsekwencjami.

Co jeśli już dostaniemy wezwanie do zapłaty, a nie zaciągaliśmy pożyczki?

Gdy już się zdarzy sytuacja, w której otrzymamy pozew o zapłatę z banku, a nie zaciągaliśmy kredytu, możemy odpowiedzieć na pozew.Natomiast jeśli dostaniemy sądowy nakaz zapłaty to musimy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty. Dług w banku tylko rośnie, a my przecież nie jesteśmy nic nikomu winni. Czasem takie sytuacje naprawdę potrafią zniszczyć komuś życie. Należy wówczas zacząć działać. Gdy tylko otrzymamy nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, należy odwołać się do sądu. Firmy windykacyjne wiedzą, jaki wniosek wysłać do dłużnika, a także zatrudniają bardzo dobrych prawników, a więc należy się solidnie przygotować do odwołania od zapłaty. Na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty zawsze mamy kilkanaście dni i czas zawsze w takich przypadkach na naszą niekorzyść. Należy więc, jak najszybciej podjąć działanie i złożyć takie pismo do sądu.