budowa domow
Dom i wnętrze

Ile kosztuje budowa domu 120 m2?

Ceny gotowych domów często sięgają milionów złotych. Z kolei te z drugiej ręki nierzadko wymagają gruntownego remontu i modernizacji. Nic dziwnego, że coraz więcej osób wybiera budowę od podstaw. Pytanie, które zadaje sobie każdy inwestor, dotyczy kosztów.

Budowa domu zaczyna się od wyboru projektu i zakupu działki. Jednak te koszty są na tyle indywidualne, że nie zostaną one uwzględnione w poniższych obliczeniach. Wiele osób korzysta z darmowych projektów i buduje na działce odziedziczonej. Inni na oba te cele wydają setki tysięcy złotych, więc trudno tu o wyciągnięcie średniej. Uśredniono za to metraż domu do popularnej wielkości 120 m. kw.

Fundamenty i piwnica

Dom o tej powierzchni może, ale nie musi mieć piwnicy. W przypadku braku podpiwniczenia koszt wylania fundamentów powinien zamknąć się w ok. 30 tys. złotych. Tyle wyniesie robocizna, prace ziemne i wszystkie materiały budowlane. Ponieważ prace te wymagają dość fachowej wiedzy i ciężkiego sprzętu, raczej nie da się obniżyć tych kosztów. Jeszcze więcej będzie kosztowało postawienie piwnicy, a im bardziej wymagający (podmokły, pofałdowany) teren i im głębsze podpiwniczenie, tym więcej będziemy musieli zapłacić. Średnio można przyjąć, że metr piwnicy będzie kosztował ok. 200 złotych, co podniesie koszty podstawy domu o dodatkowe 24 tys. złotych. Wbrew pozorom dość niedrogim, a przecież kluczowym, elementem budowy jest stawianie ścian zewnętrznych i działowych. W przypadku najpopularniejszej techniki bloczków betonowych wraz z robocizną i izolacją poziomą koszty nie powinny przekroczyć 10 tys. zł. Dodatkowo do 5 tys. zł należy przeznaczyć w budżecie na budowę i wykończenie kominów i otworów wentylacyjnych.

Strop i dach

Nieco więcej kosztuje wzniesienie stropu. Przy domu o powierzchni 120 m. kw. zakładamy brak drugiego piętra i poddasza, które dodatkowo podniosłoby koszty. Elementy konstrukcyjne takie, jak podciągi i słupy, wraz z robocizną mogą kosztować ok. 20 – 30 tys. złotych. Choć na forach internetowych często można zetknąć się ze znacznie niższą kwotą, nierzadko jest ona podawana dla stanu surowego, bez całkowitego wykończenia stropu. Zróżnicowany może być też koszt dachu, który będzie zależał od doboru rodzaju pokrycia, kąta nachylenia i wykonania więźby. Oczywiście najtańszy będzie płaski dach betonowy, jednak dachówki – choćby blaszane – będą się prezentować znacznie lepiej. Według doświadczeń osób decydujących się na średniej jakości dachówkę ceramiczną na dachu o niewielkim kącie nachylenia, taka inwestycja to kolejne ok. 30 tys. zł. Dach warto dodatkowo docieplić w przestrzeni nad stropem, co może wynieść ok. 10 tys. złotych wraz z kosztem położenia izolacji. Miedziane rynny i inne elementy wykończenia mogą kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, jednak w przypadku tych z PCV całkowity koszt wykończeń to maksymalnie 5 tys. zł.

Otwarty czy zamknięty?

Na tym etapie otrzymujemy gotowy stan otwarty. Bez piwnicy powinien on kosztować do 110 – 120 tys. zł, a z podpiwniczeniem trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 134 – 144 tys. zł. Aby wykończyć dom „pod klucz” potrzebne będą jeszcze okna i drzwi. Tu koszty również zdecydowanie wahają się w zależności od wybranych materiałów, ale przyjmując wersję podstawową z oknami PCV i średniej jakości drzwiami antywłamaniowymi musielibyśmy liczyć się z dodatkowymi kilkunastoma tysiącami złotych. Wraz ze wszystkimi niezbędnymi instalacjami podwyższamy całkowity koszt do nawet 190 tys. zł, co daje ok. 1500 złotych za budowę metra kwadratowego domu. Warto przy tym pamiętać, że podany koszt dotyczy podstawowej wersji domu – za droższe rynny i okna czy okna dachowe trzeba już dopłacić ekstra. Dodatkowo wprowadzone niedawno wymagania dotyczące energooszczędności domów mogą zmuszać do modyfikacji projektu lub wykorzystania droższych, energooszczędnych materiałów.

Na czym oszczędzać?

Jeśli kwota ta wciąż wydaje się za wysoka, warto wiedzieć, że można ją oczywiście znacznie zmniejszyć. Należy jednak rozróżniać elementy, na których można zaoszczędzić od tych, które muszą być wysokiej jakości. Do grupy tych ostatnich należą najważniejsze dla solidności domu fundamenty czy instalacje – wymiana tych niefachowo założonych czy niskiej jakości będzie dużym wydatkiem i problemem dla mieszkańców, dlatego nie warto na nich oszczędzać. Z kolei koszty robocizny, która stanowi zwykle 20 – 40 proc. wydatków, da się znacznie obniżyć przy pomocy rodziny czy znajomych. Również decydując się na technologie ekologiczne można obniżyć koszty materiałów budowlanych – w Polsce stoi już sporo domów ze słomy i gliny czy bali. O ile całkowity koszt budowy będzie zależał od wielu różnych czynników, dla orientacji warto korzystać w sieci z darmowych kalkulatorów. Pozwalają one dokonać wstępnych obliczeń, które mogą być pomocne np. przy zaciąganiu kredytu czy planowaniu kosztu kolejnych etapów prac.

Sprawdź ofertę kompleksowej budowy domów w ComplexHouse.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

dwa × 2 =