deska tarasowa
Dom i wnętrze

Jak wybierać deski tarasowe?

Tarasy bardzo często wykańczane są drewnem. To materiał trwały i bardzo estetyczny, żeby jednak taki taras dobrze służył przez wiele lat, trzeba starannie wybrać deski, z jakich zostanie on wykonany. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę?

Jakie parametry?

Zdecydowanie nie poleca się do wykończenia tarasu zwykłych desek podłogowych. W mieszkaniu czy domu sprawdzają się one bez zarzutu, jednak trzeba pamiętać, że taras znajduje się na zewnątrz i nawet gdy ma zadaszenie, to wciąż jest narażony na działanie czynników atmosferycznych. Innymi słowy, deski tarasowe muszą być odporne zarówno na wysokie temperatury, jak i mróz, do tego konieczna jest dobra ochrona przed działaniem wilgoci, grzybów oraz innych mikroorganizmów. Deski tarasowe powinny być także zabezpieczone przed promieniowaniem UV, w przeciwnym razie szybko stracą swój naturalny kolor.

Kolejna kwestia to wytrzymałość desek na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne, duże obciążenia. Jeśli po tarasie będzie chodzić dużo osób i zostaną na nim ustawione ciężkie meble, potrzebne będzie drewno o określonych parametrach, ale już na przydomowych tarasach, tylko do użytku rodziny, deski nie muszą być aż tak solidne i sprawdzą się również te nieco tańsze materiały.

Odpowiednia impregnacja

Deski tarasowe zabezpiecza się z każdej strony, nie tylko na wierzchu. Powinno się jeszcze zwrócić uwagę na sposób ich mocowania – elementy mocujące nie mogą uszkadzać desek i wskazana jest ochrona metalowych części przed korozją. Deski tarasowe wymagają odpowiedniej impregnacji, dzięki czemu drewno będzie mogło oddychać i nie wchłonie zbyt wiele wilgoci, która mogłaby taras uszkodzić. Co kilka lat zaleca się zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, wydłużające żywotność tarasu.

Jakie gatunki są najlepsze?

Z gatunków europejskich poleca się między innymi deski z modrzewia oraz świerka skandynawskiego, dostępne na Siekierki.com.pl. Jest to drewno o dobrych właściwościach, bardzo ładne i odporne na wilgoć, odpowiednie zwłaszcza na tarasy bez zadaszenia. Na tarasy domowe nada się też sosna, dąb oraz jesion.

Za wyjątkowo trwałe i długowieczne uchodzą deski z gatunków egzotycznych: lapacho, tek, cumaru, bangkirai. Ze względu na wysoką zawartość substancji oleistych są one bardzo odporne na wilgoć, nie pleśnieją i rzadko ulegają zagrzybieniu. Ich główna wada to bardzo wysoka cena.