focus
Motoryzacja

Jak wybrać używane auto kompaktowe do jazdy po mieście?

Samochody klasy kompaktowej cieszą się sporym powodzeniem na wtórnym rynku motoryzacyjnym w Polsce. Poszukiwane są głównie przez osoby zainteresowane tańszym wariantem auta do jazdy miejskiej – reprezentują segment C.

 

Jaki powinien być używany kompakt do jazdy miejskiej?

Zakup kompaktowego samochodu do jazdy po mieście jest bardzo indywidualną sprawą. Kluczowe jest tu zatem to, aby pojazd pasował do konkretnych potrzeb i preferencji. Wybór na ryku wtórnym jest pod tym względem bardzo duży, niemniej warto postawić na popularne modele znanych marek, takie jak np. Ford Focus. Części do takich aut są łatwo dostępne, co z kolei przekłada się na niższe koszty serwisowe i krótszy czas naprawy. Pojazd musi być obowiązkowo w dobrym stanie technicznym i najlepiej z niezbyt dużym przebiegiem, a im mniej pali na setkę, tym lepiej. Trzeba bowiem mieć na względzie specyfikę jazdy miejskiej – wiąże się ona m.in. z koniecznością częstego zatrzymywania samochodu, np. światłach. Kompaktowe rozmiary mają pomóc w poruszaniu się po zakorkowanych ulicach oraz w parkowaniu.

Używany kompakt do jazdy miejskiej – o czym pamiętać?

Jeśli ktoś uzna, że nowy Ford Focus lub inny kompakt prosto od producenta jest dla niego stanowczo za dużym wydatkiem, pozostaje poszukać odpowiedniego egzemplarza na rynku wtórnym. Wypada tu przypomnieć, że wcale nie trzeba go kupować od osoby prywatnej. Istnieją salony, które mają w swojej ofercie również i używane pojazdy, np. salon Autoplaza mogący poszczycić się wieloletnim doświadczeniem i mocną pozycją w branży. Planując zakup, należy przejrzeć sporo różnych ofert i wybrać te, które zostaną zweryfikowane podczas oględzin. W trakcie spotkania ze sprzedawcą trzeba koniecznie zapoznać się z pełną dokumentacją samochodu – jego stan prawny i techniczny nie mogą wzbudzać najmniejszych zastrzeżeń. Auto należy zabrać na jazdę próbną – przy okazji warto złożyć wizytę w zaufanym warsztacie, w którym fachowcy zweryfikują wiarygodność informacji podanych przez sprzedawcę.