Ogród

Jaki profil rolniczy wybrać by zarabiać?

Polska nie jest typowo rolniczym krajem, jednak są nadal regiony, gdzie rolnictwo jest całkiem rozwinięte. Trzeba przyznać, że polskie produkty cieszą się dużym uznaniem i określane jako wysokiej jakości. Trudno zresztą się temu dziwić. Jednak trzeba też zdawać sobie sprawę, że rolnictwo nie jest łatwym kawałkiem chleba, bo nadal rolnicy nie mogą liczyć na tak duże dopłaty jak rolnicy z zagranicy. Tutaj też pojawia się pytanie: jaki profil rolniczy wybrać?

Hodowla brojlerów – czy to się opłaca?

Brojlery to kurczaki, których hodowla polega na bardzo szybkim tuczeniu, tak, aby już mając 8 tygodni nadawały się do uboju. Umówmy się, że nie będziemy analizować aspektów humanitarnych tej branży, bo wiadomo, że ich nie ma. Trudno bowiem uznać za humanitarne zabijanie kurczaków w wieku kilku tygodni, podczas gdy w naturze mogą żyć nawet dziesięć lat. Jeżeli chodzi o aspekt opłacalności, to akurat hodowla brojlerów uważana jest za całkiem opłacalną. Szczególnie teraz, gdy ceny mięsa tak poszły w górę. Oczywiście rolnicy nadal nie otrzymują godziwej zapłaty, ale na szczęście ceny w skupie także nieco wzrosły. A to sprawia, że można całkiem zarobić. Rzecz jasna trzeba też zdawać sobie sprawę, że również trzeba sporo zainwestować. Otóż kurczaki muszą być karmione wysokobiałkową karmą o wysokim indeksie kalorycznym. Do tego, aby hodowla była opłacalna trzeba mieć dużą przestrzeń, na której będą one rosły. Ale to nadal nie wszystko. Zwierzęta muszą być pod opieką weterynaryjną. Choć raczej mamy tutaj na myśli zachowywanie wysokich standardów czystości, wszak jeżeli zwierzęta zarażą się jakąś chorobą to bywa, że całą hodowle będzie trzeba poddać utylizacji.

Sadownictwo – tak czy nie?

Mając duże tereny bądź dysponując możliwościami finansowymi można pomyśleć o sadownictwie. Jednak i tutaj plony i ich urodzaj zależą w dużej mierze od warunków atmosferycznych. A tutaj nie ma się co oszukiwać, pogoda potrafi zaskakiwać i to nie zawsze tak jak człowiek tego oczekuje. Grady czy wichury niszczą nie tylko uprawy pszenicy, ale też niszczą drzewa owocowe. Wadą sadownictwa jest obecnie fakt, że naprawdę wzrosły ceny nawozów, ale też środków ochrony roślin. Na szczęście można skorzystać z dofinansowania na ich zakup, choć nie ma się co oszukiwać ich wysokość nie jest optymalna, ale z drugiej strony lepsza taka pomoc niż żadna. Tutaj też trzeba wiedzieć, że aby sadownictwo było opłacalne, zasadniczo musi opierać się o dużą ilość drzew owocowych, bo tylko tak rolnicy mogą wyjść na swoje. Podobnie rzecz wygląda w przypadku uprawy zbóż. I tutaj ryzyko chorób czy kataklizmów występuje. Ale z drugiej strony można niejako zmniejszyć ryzyko. Otóż wystarczy tylko się ubezpieczyć. Do tego pamiętajcie, aby inwestować w dobre sprzęty. Czasami małe rzeczy mają duże znaczenie i nie inaczej jest w przypadku maszyn rolniczych. Dobre opony rolnicze nie niszczą upraw, ale też zapewniają większe bezpieczeństwo oraz efektywność pracy. Dlatego też inwestycja w nie jest niezbędna.

Nieco inny profil rolniczy

Możecie postawić też na hodowlę trzody chlewnej, ale i tutaj pojawia się aspekt humanitarny, choć też trzeba zdawać sobie sprawę, że coraz mniej można zarobić na sprzedaży mięsnych tusz. Dlatego czas pomyśleć nad zdecydowanie innym profilem i tutaj dobrym wyborem może być uprawa krzewów winnych, winogron i następnie produkcja wina. Trzeba przyznać, że jest to dobre rozwiązanie, przy czym czeka Was sporo pracy. Trzeba też pamiętać, że taka uprawa wymaga niemałej inwestycji. Ale z drugiej strony jeżeli nadal Wasze gospodarstwo nie przynosi należytych zysków, to nie ma sensu go ciągnąć i lepiej pomyśleć nad rzeczywistą zmianą profilu.

O czym pamiętać prowadząc gospodarstwo rolne?

Oczywiście o tym, jak ważna jest jakość usług i towarów. Do tego trzeba też pamiętać, że nie można nie inwestować. Do gospodarstw rolnych trzeba wprowadzać nowoczesne rozwiązania. Nie można tkwić w technice z lat 60-tych. Jednocześnie małe rzeczy mają duże znaczenie. Jedną z nich jest wymiana opon. Na pewno znajdziecie dobre opony rolnicze w alleopony24.pl. Do tego należy zatrudniać wykwalifikowanych pracowników.