Zobacz, jak wygląda prawo aborcyjne w Polsce. Gdzie można wykonać zabieg usunięcia ciąży legalnie?
Polska to jeden z najbardziej restrykcyjnych krajów w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o prawo aborcyjne. Dodatkowo wiele chaosu prawnego wnoszą prywatne interpretacje prawa przez urzędników, co nie ułatwia życia obywatelkom naszego kraju. Co zrobić, jeśli okaże się, że musisz przerwać ciążę, bo zagraża Twojemu zdrowiu lub życiu? Gdzie wykonać zabieg legalnie oraz jak egzekwować od lekarza pomoc, jeśli nie chce podjąć się zabiegu? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj swoje prawa.
Przerwanie ciąży w Polce, czy to możliwe?
Przerwanie ciąży w Polsce jest co do zasady możliwe i legalne. Zabieg usunięcia ciąży okupiony jest jednak restrykcjami, w związku z czym wywołuje niepokój u wielu lekarzy, którzy po prostu nie chcą ryzykować utratą prawa do wykonywania zawodu, przez zawiły stan prawny.
Terminacja ciąży w Polsce jest legalna i możliwa. Zobacz, w jakich okolicznościach polskie prawo umożliwia legalny zabieg usunięcia ciąży.
Bezpieczne dla życia kobiety usuwanie ciąży — w jakich okolicznościach prawo polskie dopuszcza legalną aborcję?
Usunięcie ciąży jest zawsze bezpieczne, jeśli zabieg wykonywany jest pod okiem profesjonalistów. Bez względu na to, jak wygląda zabieg usuwania ciąży, czy będzie to aborcja farmakologiczna, czy terminacja ciąży wykonana metodą chirurgiczną, zawsze liczy się opieka medyczna, która czyni procedurę bezpieczną dla kobiety.
Niejasne przepisy, a jeszcze bardziej ścieżka legislacyjna sprawiają, że podziemie aborcyjne w Polsce kwitnie, przez co zdesperowana kobieta nie ma możliwości weryfikacji, czy oddaje się w bezpieczne ręce. Tymczasem ma zagwarantowaną ustawowo pomoc, z której w każdej chwili może skorzystać zupełnie legalnie.
Co mówi art. 4a ust. l ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży?
Ciążę przerwać może wyłącznie lekarz podczas zabiegu, który wykonywany jest w szpitalu i jeśli wystąpią szczególne okoliczności:
1) Jeśli ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety;
2) Badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu;
3) Ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (na przykład gwałtu)
Jak wskazuje powyższy zapis ustawy, należy z całą pewnością podkreślić, że aborcja w Polsce jest legalna, niestety nie jest dostępna na życzenie kobiety bez podawania przyczyny.
Do którego tygodnia ciąży można dokonać aborcji zgodnie z polskim prawem?
Zabieg usunięcia ciąży we wczesnym etapie rozwoju płodu, może zostać przeprowadzony do 12 tygodni ciąży. Klinika ginekologiczna jest zobowiązana do poinformowania Cię o stanie prawnym.
Jeśli chodzi o przesłanki, na podstawie których terminacji dokonać można z powodu zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, to usuwanie ciąży jest możliwe wyłącznie do momentu, w którym płód nie osiągnie zdolności do samodzielnego przeżycia poza organizmem kobiety ciężarnej.
Gdzie wykonać aborcję w Polsce?
Zabieg usunięcia ciąży w Polsce wykonywany jest wyłącznie w szpitalu. Usunięciu ciąży towarzyszyć mogą nieoczekiwane powikłania, w związku z tym personel medyczny jest przygotowany do wszelkich działań, które ratują życie kobiety.
Jeśli ciąża stanowi zagrożenie dla Twojego zdrowia i życia, otrzymasz od lekarza skierowanie na oddział ginekologiczny, gdzie zostanie przeprowadzona terminacja ciąży.
Usuwanie ciąży może odbywać się także w prywatnym gabinecie zaufanego lekarza. Musi on spełniać ustawowe normy tak, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa swoim pacjentkom.
Jaka jest kara za aborcję w Polsce?
W związku z problemami prawnym i potencjalnymi sankcjami karnymi żadna klinika ginekologiczna w Polsce nie będzie ryzykowała swojej renomy.
Przy usunięciu ciąży odpowiedzialnością obarczony zostaje lekarz, placówka, a także pacjentka. Dlatego, zanim otrzymasz tabletki poronne, aborcja farmakologiczna poprzedzona zostanie odpowiednim wywiadem oraz wygenerowaniem potrzebnej dokumentacji.
Kara za nielegalne usunięcie ciąży w Polsce to ryzyko pozbawienia wolności na okres od 5 do 25 lat. Kara jest tak surowa, ponieważ nielegalna aborcja traktowana jest równoznacznie z zabójstwem człowieka.
Jakie metody aborcyjne są dostępne w naszym kraju?
Usuwanie ciąży w Polsce odbywa się na podobnych procedurach, które dostępne są w pozostałych krajach europejskich.
Kobieta ciężarna stająca przed decyzją dokonania aborcji, ma do wyboru (we wczesnym etapie ciąży) metodę farmakologiczną, a także chirurgiczną.
Operacyjne usuwanie ciąży to także zabieg wykonywany metodą laparoskopową. Aborcja tego typu wykonywana jest na przykład przy ciąży pozamacicznej. Niżej wrócimy jeszcze do tego zagadnienia.
Na czym polega aborcja farmakologiczna?
Aborcja farmakologiczna to przerwanie ciąży opierające się na metodzie, która wykorzystuje tabletki poronne.
Tabletki wczesnoporonne, to środki, które działają skutecznie do 7-9 tygodnia ciąży od momentu zapłodnienia. Po tym terminie mogą nie być skuteczne i w dodatku mogą powodować powikłania.
Tabletki poronne to preparaty, które działają dwufazowo. Zabieg usuwania ciąży przy ich użyciu podzielony jest na dwa etapy:
- 1 etap to przyjęcie środka, który zatrzymuje rozwój zarodka oraz powoduje jego obumarcie;
- 2 etap to wydalenie tkanek z macicy.
Klinika ginekologiczna jest bardzo dobrze przygotowana na taki rodzaj terminacji ciąży, a jeśli podczas zabiegu nastąpią komplikacje, zostanie on dokończony w znieczuleniu ogólnym (w celu dalszego doczyszczenia macicy).
Kiedy nie można skorzystać z pomocy tabletek wczesnoporonnych?
Tabletki wczesnoporonne mogą powodować powikłania, w związku z czym usunięcie ciąży tą metodą poprzedzone jest wywiadem oraz badaniami.
Klinika ginekologiczna nie zdecyduje się na ten zabieg, jeśli cierpisz na choroby związane z małą ilością płytek krwi, jesteś podatna na mocne krwawienia, bądź jeśli masz zaburzony cykl pracy wewnętrznych narządów. Taki zabieg może być dla Ciebie po prostu niebezpieczny.
Jakie inne powikłania mogą dawać tabletki poronne?
Przerwaniu ciąży przy użyciu tabletek poronnych mogą także towarzyszyć problemy wpływające na czynności hormonalne jajników.
Częste przerywanie ciąży przy pomocy tabletek poronnych może spowodować późniejsze problemy z ponownym zajściem w ciążę, nieregularność miesiączek, bolesną menstruację.
Kiedy należy przeprowadzić chirurgiczne usunięcie ciąży?
W związku z tym, że zabieg usunięcia ciąży w znieczuleniu ogólnym przeprowadza się ze szczególną uwagą dla zdrowia matki, cała procedura rozpoczyna się szczegółowymi badaniami.
Chirurgiczną aborcję przeprowadza się po przekroczeniu 9 tygodni ciąży, a więc najczęściej w przypadku, kiedy ciąża stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety lub wykryto poważne wady płodu.
Usunięcie nieplanowanej ciąży tą metodą jest w Polsce nielegalne, dlatego wiele pacjentek z Polski wybiera się na zabieg usuwania ciąży za granicę. Napiszemy o tym więcej w kolejnych akapitach.
Ciąża pozamaciczna, a zakaz aborcji — co na to prawo?
Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety, w związku z tym aborcja w takim przypadku jest co do zasady legalna i wykonywana w znieczuleniu ogólnym.
Dlaczego nie można wykonać terminacji ciąży pozamacicznej przy użyciu tabletek poronnych? Ponieważ zarodek nie zszedł do macicy, zatrzymując się w kanale jajnika, co stwarza swoiste komplikacje oraz dodatkowe zagrożenie dla życia kobiety.
Czy aborcyjny zabieg wykonywany metodą laparoskopową jest w Polsce legalny?
Co do zasady zabieg przy użyciu metody laparoskopowej jest legalny, o ile spełniona zostanie przesłanka dotycząca zagrożenia życia kobiety ciężarnej.
Zabieg jest komfortowy, ponieważ nie dochodzi do przerwania powłok brzusznych. Po operacji kobieta ma jedynie kilka niewielkich nacięć na wysokości pępka, które goją się szybko i bezboleśnie.
Ile kosztuje zabieg usunięcia ciąży w kraju?
Aborcja w Polsce to koszt standardowej operacji. Jeśli jesteś ubezpieczona, to koszty aborcji pokryje NFZ. Jeśli chcesz zdecydować się na komercyjne świadczenia, przygotuj się na koszty rzędu od 2000 zł do nawet 20.000 zł.
Wszystko zależy od rodzaju zabiegu, opieki medycznej, czasu spędzonego w klinice i dodatkowych badań.
Czy lekarz może nie udzielić pomocy kobiecie, jeśli ciąża zagraża jej życiu?
Sławna w Polsce klauzula sumienia wywołała i zdarza się, że w dalszym ciągu wywołuje wiele kontrowersji.
Okazuje się bowiem, że lekarz może nie udzielić pomocy kobiecie, powołując się na klauzulę sumienia. Teoretycznie obowiązuje go prawo i obowiązek ochrony życia, a więc medyk powinien zrobić wszystko, aby ratować kobietę. Praktycznie jednak kara jest trudno egzekwowalna, a nawet mało możliwa do wywalczenia.
Jak zadbać o swoje prawa dotyczące aborcji w Polsce?
Żyjemy w trudnych czasach, gdzie należy zadbać o swoje potrzeby samodzielnie. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji i stoisz przed koniecznością przeprowadzenia aborcji, to w pierwszej kolejności poznaj swoje prawa.
Zanim udasz się do lekarza, czy kliniki aborcyjnej, dowiedz się, jakie podejście placówka ma do spraw aborcji i czy spełni Twoje oczekiwania.
Gdzie szukać pomocy prawnej w sprawach aborcji?
Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej, znajdziesz ją w pierwszej kolejności u Rzecznika Praw Pacjenta.
W nagłych przypadkach warto skontaktować się z organizacjami non profit, które oddolnie strzegą inicjatyw na rzeczy kobiet i oferują zabezpieczenie w postaci pomocy prawnej. Kobiety pracujące charytatywnie w takich stowarzyszeniach mają bardzo duże doświadczenie i wesprą Cię na każdym etapie Twojej sprawy.
Czy tabletka awaryjna jest legalna w Polsce?
Antykoncepcja awaryjna to bardzo ciekawy temat, dlatego chętnie poruszymy go przy omówieniu kwestii legalności aborcji w Polsce.
Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę, że niechcianej ciąży można zapobiec, przyjmując antykoncepcję awaryjną.
Czy przyjęcie tabletki awaryjnej, traktowane jest w Polsce, jako przerwanie ciąży?
Przyjęcie antykoncepcji awaryjnej jest legalne i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji prawnych dla kobiety.
Jedyne, co musisz zrobić, to iść do lekarza, aby otrzymać receptę na tabletkę.
Gdzie w innym kraju można dokonać legalnej aborcji?
Jeśli nie kwalifikujesz się na zabieg usunięcia ciąży wykonywany przy użyciu tabletek poronnych, a tym bardziej terminacji ciąży w znieczuleniu ogólnym, to możesz skorzystać z aborcji na życzenie, która jest w pełni legalna i dostępna dla pacjentek z Polski w innych krajach Unii Europejskiej.
Poniżej przedstawiamy dwa najczęściej wybierane kierunki, na które decyduje się wiele pacjentek z Polski.
Czy aborcja w Czechach jest legalna?
Aborcja Czechy jest nie tylko legalna, ale dostępna na życzenie kobiety. Ze względu na bliskość Czech oraz szeroką ofertę usług (łącznie z transportem do i z kliniki), wiele kobiet decyduje się skorzystać z komercyjnej oferty Czech.
Czy Polka może wykonać terminację ciąży w Czechach bez żadnych konsekwencji karnych?
Oczywiście, że tak. Jako obywatelka Polski możesz skorzystać z usług kliniki aborcyjnej i wykonać aborcję w Czechach zupełnie legalnie.
Po powrocie do kraju nie zagrażają Ci żadne sankcje prawne.
Ile czeka się na aborcję w Czechach?
Na zabieg aborcji w Czechach nie będziesz czekać długi. Terminacja ciąży w Czechach, może zostać wykonana zaledwie w kilka godzin od kontaktu z kliniką ginekologiczną.
Jeśli nie możesz lub nie chcesz poruszać się samodzielnie, możesz zostać przetransportowana do kliniki już następnego dnia, a po kilku godzinach na miejscu, wrócisz do kraju tym samym transportem.
Jaki jest koszt aborcji w Czechach?
Aborcja w Czechach dostępna jest wyłącznie na zasadach komercyjnych. Oznacza to, że zabieg przerwania ciąży jest w pełni płatny dla polek.
Koszt przerwania ciąży w Czechach waha się od 2000 zł, do kwoty dużo wyższej. Jeśli nie będzie żadnych komplikacji, możesz zamknąć się w kosztach około 3 tys. złotych.
A może aborcja w klinice aborcyjnej w Niemczech?
Niemcy, to kolejny kierunek, który wybierają pacjentki z Polski. Decydując się bowiem na zabieg w Niemczech, nie poniesiesz żadnej odpowiedzialności karnej.
Różnice pomiędzy aborcją w Niemczech a Czechach polegają wyłącznie na różnicy w wysokości kosztów i składa się jeszcze na to czas dojazdu do danego kraju. Wybrana klinika aborcyjna udzieli Ci szczegółowych informacji.
Czy aborcja w Niemczech jest legalna?
Aborcja w Niemczech (podobnie, jak aborcja w Czechach) jest zupełnie legalna i dostępna na życzenie kobiety do 12 tygodnia ciąży od momentu zapłodnienia.
W późniejszym okresie istnieje konieczność przedstawienia przesłanek terminacji ciąży.
Ile kosztuje zabieg wykonany na terenie Niemiec?
Aborcja farmakologiczna w Niemczech to koszt około 500 euro. Zabieg chirurgiczny to kwota wyższa, bo sięga 1000 euro.
Warto jeszcze doliczyć koszty dojazdu.
Jak wygodnie i komfortowo pojechać za granicę, by wykonać legalny zabieg aborcji?
Każda szanująca się klinika aborcyjna wychodzi naprzeciw klientkom i na przykład wybierając aborcję w Czechach, możesz liczyć na pomoc już na poziomie przejazdu do Czech.
Wystarczy skontaktować się z daną placówką i omówić stosowane metody aborcji, a także procedurę usuwania ciąży przy użyciu tabletek poronnych. Potem zastosować się do wytycznych (na przykład przed zabiegiem należy jeść, ale nie na 4 godziny przed jego rozpoczęciem).
Po przeprowadzonej aborcji możesz liczyć na opiekę całodbową lub wrócić do kraju.