poddasze
Dom i wnętrze

Kiedy opłaca się budować dom z poddaszem?

Poddasza mają równie wiele zwolenników, co przeciwników. Z pewnością nie można im odmówić specyficznego klimatu, choć już pod względem praktycznym nie wydają się równie atrakcyjne. Czy jednak zawsze taki projekt będzie problematyczny?

Najlepszy projekt na małą działkę

Koszt postawienia domu to nie tylko sama budowa. Dom potrzebuje terenu, a zakup działki pochłania bardzo dużą część budżetu na taką inwestycję, zwłaszcza gdy chcemy się wybudować w atrakcyjnej lokalizacji, blisko dużego miasta. Ze względu na koszty, wielu inwestorów szuka kompromisu pomiędzy przystępną ceną a dogodną lokalizacją, stąd spore zainteresowanie małymi parcelami.

Niewielka działka ogranicza jednak wybór projektów, bo ze względu na małą powierzchnię oraz przepisy budowlane nie da się na podobnej parceli postawić przestronnego domu parterowego. Rozwiązaniem są wtedy właśnie domy z użytkowym poddaszem – dodatkowa kondygnacja zapewni miejsce na pokoje dla domowników. Na projektyzwizja.pl można znaleźć bardzo wiele projektów pasujących na małe działki, zarówno z garażem w bryle, jak i oddzielnym miejscem na samochody.

Czy dom z poddaszem jest droższy w budowie?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że dom z poddaszem zawsze jest droższy od domu parterowego, nawet gdy oba budynki mają ten sam metraż. Dodatkowym kosztem w przypadku domu z poddaszem jest budowa schodów, solidniejsze pokrycie i dodatkowa izolacja akustyczna, ale w późniejszej eksploatacji właśnie ze względu na mniejszą powierzchnię dachu wydaje się mniej na ogrzewanie. Łatwiej jest też przy dwóch kondygnacjach zaplanować rozmieszczenie pokoi, tak by nie tracić zbyt wiele miejsca na ciągi komunikacyjne.

Dla kogo dom z poddaszem to korzystna opcja?

Ze względu na obecność schodów, dom z drugą kondygnacją nie jest szczególnie wygodny dla osób z niepełnosprawnością bądź w podeszłym wieku. Przy małych dzieciach obecność schodów też bywa mocno kłopotliwa, ale po kilku latach, gdy dzieci dorosną, ten podział na strefę wspólną i strefę prywatną bywa bardzo wygodny dla domowników. W większych domach możliwe jest nawet przerobienie poddasza na samodzielne mieszkanie, z osobnym wejściem.

Dom z poddaszem jest dobry także w przypadku, gdy ma się ograniczony budżet na wykończenie – urządzenie poddasza można zostawić na później, a i tak nie będzie to w niczym domownikom przeszkadzać.