Wbrew potocznej opinii mury nie stanowią jednolitej konstrukcji, a ich klasyfikacja determinowania jest budową i przeznaczeniem. Jednym z rodzai murów wykorzystywanych w budownictwie są mury oporowe, pełniące niezwykle istotne funkcje z punktu widzenia bezpieczeństwa. Czym są mury oporowe? Z jakich materiałów są wykonane? Sprawdź, jakie mury oporowe są najlepsze?
Mur oporowy – czym jest?
Mur oporowy w świetle obowiązujących przepisów nie jest elementem małej architektury ani budynkiem. Prawo budowlane definiuje mur oporowy, jako oddzielną budowlę. Podstawowym zadaniem muru oporowego – zwykle określanego mianem ściany – jest zapobieganie osypywaniu się gruntu (naturalnych skarp, sztucznych nasypów). Mur oporowy z uwagi na swoją konstrukcję jest w stanie podeprzeć uskoki naziomu gruntów rodzimych oraz nasypowych.
W przeszłości wykorzystywano do tego celu drewno lub kamienie. O ile jednak oba te surowce doskonale wpisywały się w krajobraz, o tyle drewno stosunkowo szybko ulegało rozkładowi natomiast montaż kamieni, skał lub głazów okazywał się niezwykle czasochłonny, a cena postawienia takiego muru dość wysoka.
Dodatkowo konserwacja tego typu murów okazywała się stosunkowo trudna, z uwagi na postępującą erozję materiałów oraz gromadzenie się pośród nich gryzoni i chwastów. Czym charakteryzuje się mur oporowy L-ka montaż cena?
Z czego wykonuje się obecnie mury oporowe?
Mury oporowe wykonywane są z różnych materiałów, co uzasadniają:
-
umiejscowienia muru;
-
uwarunkowania terenu;
-
Potrzeby i indywidualne preferencje inwestora.
Mury oporowe powstają m.in. z koszy gabionowych wypełnionych kamieniami, co podnosi estetykę konstrukcji. Rzadziej wykorzystywaną dziś technologią jest budowanie muru oporowego z cegieł.
Jak jednak wskazuje praktyka najlepszym i najbardziej funkcjonalnym jest mur oporowy L-ka z płyt prefabrykowanych. Jego zaletą jest ogromna wytrzymałość, a także swoboda dopasowania kształtu podstawy muru do wymogów projektu. Przemyślane kształty (dostępne są mury w kształcie litery L i T) gwarantują stabilność, trwałość i bezpieczeństwo gotowej konstrukcji.
Pośród licznych korzyści płynących z zastosowania muru oporowego z prefabrykatów należy wymienić:
-
ochrona przed usunięciem się lub przed zawaleniem;
-
zapewnienie konstrukcji stateczności;
-
zapobieganie przemieszczaniu się gruntu;
-
utrzymanie poziomu konstrukcji;
-
szybki montaż;
-
relatywnie niska cena muru oporowego z prefabrykatów.
Mur oporowy z prefabrykatów został zaprojektowany z myślą o obciążeniach sięgających nawet 25,0 kN/m².
Estetykę muru zapewnia gładka powierzchnia od strony widocznej.
Montaż muru oporowego L-ka
Głębokość osadzenia muru oporowego uzależniona jest od rodzajów gruntu występującego w danej lokalizacji.
-
Na gruntach niewysadzinowych głębokość minimalna wynosi 0,5 m.
-
Na gruntach wysadzinowych mur należy usytuować na głębokość przemarzania gruntu.
Do zasypania konstrukcji najkorzystniej jest wykorzystać piach średnio zagęszczony do minimum ID = 0,7. Należy także pamiętać o drenażu za murem oraz odprowadzeniu gromadzącej się wody. Zagęszczenie gruntu powinno odpowiadać parametrom zawartym w projekcie.
Mury oporowe prefabrykowane z Budmater sprawdzają się doskonale w ogrodach do ochrony gruntów, jak i przy zabezpieczeniu konstrukcji balkonów bądź tarasów. Co ważne, mur oporowy L-ka jest w stanie znieść ogromne parcie wywierane przez nacierający grunt, które jest wartością zmienną, zależną od:
-
kąta tarcia wewnętrznego gruntu;
-
spoistości gleby;
-
ciśnienia hydrostatycznego.
Dla dodatkowego wzmocnienia konstrukcji muru oporowego z prefabrykatów dobrze jest rozważyć zastosowanie prefabrykowanych elementów oporowych L-ka lub innych wsporników. W takim przypadku nieocenioną pomocą posłużą specjaliści Budmater, kierując się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem na rynku materiałów budowlanych.