Dom i wnętrze

Skuteczne zwalczanie domowych szkodników

Szkodniki w pomieszczeniach to ogromny kłopot dla właścicieli mieszkania lub domu. Usunięcie szkodników nie jest takie proste i trzeba znać sposoby na to aby pozbyć się niechcianych gości w naszym domu. Często trzeba skorzystać z pomocy odpowiednich środków, szczególnie jeśli goście są bardzo kłopotliwi, szybko się rozmnażają i rozprzestrzeniają po ludzkim lokum.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jak pozbyć się pluskiew?
  • Co warto wiedzieć o środkach owadobójczych?
  • dlaczego warto zlecić odpluskwianie specjalistom?

Jak wiadomo pluskwy w domu szybko się rozprzestrzeniają i potrafią wejść nawet w największe zakamarki domu i mebli. A co najgorsze, potrafią szybko przejść do kolejnych sąsiadów. Dlatego tępienie pluskiew wymaga konkretnego działania.

Zwalczanie szkodników – jak postępować?

Zwalczanie szkodników, które rozmnażają się bardzo szybko jest bardzo trudne. Ciężko jest je wytępić, potrafią wejść w najmniejsze zakamarki – na przykład do wersalek lub między ubrania. Ich wytępienie wymaga totalnego wyczyszczenia domu lub mieszkania, co wiąże się z dokładnym przejrzeniem wszystkich rzeczy i ewentualnym wyrzuceniem wielu z nich. Jeżeli będziemy zbyt długo zwlekać, szkodniki mogą wywołać ogromne szkody w naszym mieszkaniu.

Środki do zwalczania szkodników i jak je stosować

Chemiczne usuwanie owadów może nam się kojarzyć z używaniem środków ochrony roślin, używanych przy uprawach roślin ozdobnych czy uprawnych. Środki ochrony roślin eliminują szkodniki glebowe. Jednak z wytępieniem domowych szkodników jest trochę inaczej.

Wytępienie owadów można zlecić specjalnej firmie, ewentualnie spróbować samodzielnie i wspomóc się środkami, które takie pluskwy wytępi. Jednak aby wiedzieć jak to zrobić, trzeba postępować dokładnie ze wskazówkami producenta na opakowaniu. Musimy przeczytać wszelkie informacje zamieszczone na opakowaniu: informacje dotyczące produktu i działać z zachowaniem bezpieczeństwa. Nieodpowiednie zastosowanie środków chemicznych może stanowić dla nas duże zagrożenie.

Żadne domowe środki na tępienie pluskiew nie będą tak skuteczne jak odpowiednio opracowane środki przeciw szkodnikom, ponieważ domowe środki mogą działać tylko tymczasowo. Wyeliminują większość szkodników, ale nie wszystkie. A jeśli chodzi o pluskwy, trzeba zdecydowanego i naprawdę mocnego działania. Dlatego wykonany przez nas oprysk na owady musi być skuteczny.

A może jednak specjalista?

Walka z domowymi szkodnikami to ciężki proces. Aby mieć pewność, że pozbędziemy się szkodników na dobre, warto skorzystać z usług ekspertów. Firmy działające na polskim rynku, takie jak InsektStop mają szereg sprawdzonych sposobów na chemiczne zwalczanie owadów. Skuteczne metody chemiczne to na przykład zamgławianie ULV, czyli rozprowadzanie środka biobójczego po całym pomieszczeniu w postaci zimnej mgły. Mikroskopijne kropelki unoszą się w powietrzu i docierają do szczelin, w których kryją się insekty. Wytwarzana para jest silnie rozproszona, więc nie należy powoduje zniszczeń w pomieszczeniach, ani zacieków na ścianie czy zamoczenia mebli lub przedmiotów. Zamgławianie jest powtarzane 2-3 razy, aby mogło być w pełni skuteczne.

Inna skuteczną metodą jest wymrażanie pluskiew metodą Cryonite. Niszczy ona zarówno dorosłe osobniki, jak i jaja. W większości przypadków wystarczy tylko jeden tego typu zabieg, by pozbyć się uciążliwych insektów. Podczas wymrażania stosowany jest dwutlenek węgla w postaci „suchego śniegu”

Specjaliści mają swoje sposoby nie tylko na owady. Oprócz dezynsekcji, czy deratyzacji, są pomocni w usuwaniu grzybów, wirusów i innych zagrożeń.