Firma

Leasing samochodu na taksówkę. Co warto wiedzieć?

Planujesz zostać taksówkarzem? A może już oferujesz przewozy i chcesz zmienić auto na nowe? W każdym przypadku warto się zastanowić, jak sfinansować samochód. Jedną z opcji jest leasing. Czy jest on dostępny także dla taksówkarzy? Jak wybrać odpowiednią ofertę? Wyjaśniamy.

Jaki samochód na taksówkę?

Pierwszym krokiem, który warto wykonać przed zapoznaniem się z ofertami leasingu, jest wybór odpowiedniego samochodu. Wbrew pozorom, nie może to być przypadkowy model. Warto pamiętać, że niemal wszystkie korporacje taksówkarskie oraz firmy oferujące przejazdy na aplikację mają rygorystyczne wymogi, jeśli chodzi o samochody wykorzystywane przez kierowców.

Najczęściej auto nie może być starsze niż określony rocznik. Musi mieć także co najmniej 2 lub 4 siedzenia (oprócz kierowcy) oraz 4 drzwi (nie licząc bagażnika). Niezbędna jest również odpowiednia ilość miejsca na bagaże, a także przestrzeń na koło zapasowe, apteczkę i pozostałe wyposażenie.

Powyższe wymogi to jednak absolutne minimum. Jeśli zależy ci na profesjonalizmie i dobrych opiniach od pasażerów (które niekiedy mogą przekładać się bezpośrednio na twój zysk), warto zadbać o to, by auto było wygodne, bezpieczne oraz estetyczne.

Jakie modele aut na taxi warto rozważyć?

Toyota Prius jest bardzo popularnym wyborem wśród taksówkarzy. Jest ceniona z powodu swojej wysokiej ekonomiczności paliwowej i niskiej emisji CO2, co umożliwia jej poruszanie się po wszystkich strefach w miastach. Model jest także znany ze swojego komfortu i niezawodności.

Kolejną propozycją jest Toyota Camry, którą można kupić również w wersji hybrydowej. Kwestie ekologiczne są bardzo istotne, szczególnie w kontekście planowanych i już wprowadzanych zmian (np. dotyczących Strefy Czystego Transportu). Warto zainwestować w takie auto, które będzie mogło wjechać do każdej części miasta – także tam, gdzie przewidziano ograniczenia emisyjne.

Leasing samochodu na taksówkę – czy jest możliwy? Jakie są ograniczenia?

To pytanie pojawia się dość często, dlatego warto już na wstępie rozwiać wątpliwości. Leasing auta, które ma być wykorzystywane jako taxi, jest jak najbardziej możliwy. Nie ma żadnych formalnych przeciwwskazań, aby skorzystać z takiej formy finansowania.

Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że kierowcy użytkujący przedmiot leasingu jako narzędzie pracy, muszą liczyć się z pewnymi warunkami.

  • Taksówka w leasing wymaga wykupienia szerokiego pakietu ubezpieczeń (w tym AC, GAP, NNW). Warto jednak pamiętać, że taksówkarze to nie jedyna grupa osób, które muszą spełnić te wymagania.
  • Samochód wykorzystywany jako taksówka znacznie szybciej traci swoją wartość niż auto osobowe na użytek osobisty. Firma leasingowa weźmie to pod uwagę podczas wyliczania kosztu leasingu czy wysokości rat. Z tego powodu leasingodawcy często nie zgadzają się na wysokie wartości wykupu przy samochodach taxi na koniec okresu leasingu. 
  • Taksówkarze zwykle muszą się liczyć z wymogiem wyższego wkładu własnego, najczęściej powyżej 25%. Firmy leasingowe preferują w tym przypadku także krótszy czas trwania umowy.
  • Finansowanie samochodu pod taksówkę przeważnie obejmuje auta nowe z salonu lub o stosunkowo młodych rocznikach. Jest to związane z wymogami formalnymi ustalanymi przez firmy przewozowe, ale także wynika z przyczyn pragmatycznych. Chodzi przede wszystkim o ograniczenia wjazdu do niektórych stref dla starszych egzemplarzy.

Jeśli planujesz leasing na nowe auto, warto zapoznać się z ofertą na Leasing KINTO One w Toyota Banku. W ten sposób możesz sfinansować auta, które idealnie sprawdzą się w charakterze taksówek. Toyoty są cenione zarówno przez kierowców, jak i przez pasażerów.

Dlaczego taksówka w leasing jest korzystnym wyborem?

Leasing samochodu może być bardzo korzystny dla osób, które mają zamiar wykorzystywać auto w celach zarobkowych. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

  • Niskie koszty początkowe – można zacząć użytkowanie nowego auta za ułamek kwoty, która wiązałaby się z jego zakupem. To świetny wybór dla osób, które rozpoczynają działalność lub po prostu nie chcą, lub nie mogą kupić pojazdu za zgromadzone oszczędności.
  • Nowoczesne auto dostępne niemal dla każdego – w branży taksówkarskiej liczy się jakość i prezencja samochodu. Decydując się na kupienie go za gotówkę, często trzeba obniżyć wymagania ze względu na ceny nowych aut z salonu. Leasing pozwala jeździć nowym i atrakcyjnym modelem bez ponoszenia wysokich kosztów. To przyciąga klientów (w aplikacjach mogą oni decydować, jakim samochodem pojadą) oraz pozwala spełnić wymogi korporacji taksówkarskich.
  • Korzyści podatkowe – opłata wstępna oraz raty leasingu operacyjnego stanowią dla firmy koszt uzyskania przychodu. Pozwalają one obniżyć podatek dochodowy, co jest ważną korzyścią dla przedsiębiorców.
  • Minimum formalności – procedura ubiegania się o leasing jest dość prosta i szybka. Taksówkarze nie są wyjątkiem – formalności są w ich przypadku niemal takie same, jak dla każdego innego klienta firmy leasingowej.

Dodatkowym atutem leasingu, o którym dość rzadko się mówi, jest to, że nie obniża on zdolności kredytowej. Jest to zaleta ważna nie tylko dla taksówkarzy, ale dla wszystkich leasingobiorców. Samochód taxi w leasing może być zatem dobrym wyborem, który okaże się korzystny ze względów finansowych i prestiżowych.