ile kosztuje ogrodzenie panelowe
Ogród

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie krok po kroku!

Niekiedy zdarza się tak, że działka, w którą zainwestowaliśmy i pobudowaliśmy na niej dom znajduje się na nierównym terenie. I nie mamy tu na myśli jedynie pofałdowanych powierzchni, a pochyły teren, na którym znajduje się nasz dom. W przypadku tej dość skomplikowanej rzeźby terenu zastanawiamy się nad montażem ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie lub ogrodzenia z siatki. Montaż paneli natomiast jest rozwiązaniem prostym i stabilnym.

Ogrodzenie panelowe – jak działa?

Czym jest właściwie ogrodzenie z paneli? Otóż ogrodzenie panelowe, które można zamontować na skarpie, jest niczym innym jak gotowymi przęsłami, które można zainstalować na fundamencie, lub betonowej podmurówce. Wszystkie elementy, z jakich składa się ogrodzenie panelowe można kupić gotowe w sklepie. Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie najprostszych rozwiązań ogrodzeń panelowych jest zastosowanie paneli z siatki ogrodzeniowej, ale należy mieć na względzie, że siatka ogrodzeniowa to rozwiązanie dość tanie i niewyglądające efektownie.

Jeśli zależy nam, aby ogrodzenie było solidne i jeszcze dodatkowo dopełniało aranżację naszej posesji, warto zainwestować w ogrodzenie panelowe z drewna, panele stalowe, lub betonowe. Kolejnym rozwiązaniem jest również panel z kompozytu i innych materiałów z mieszanek tworzyw sztucznych. Dla każdego z tych materiałów jest wiele rozwiązań wzorniczych. Możemy znaleźć ogrodzenie z paneli ażurowe lub bez zdobień. Każdy model różni się od siebie nie tylko wyglądem, materiałem, ale również sposobem konserwacji. Z montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie wynika kilka plusów:

  • jest trwałe
  • jest stabilne
  • tanie
  • łatwe w utrzymaniu (nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych)
  • estetyczna aranżacja

montaż ogrodzenia na pochyłym terenie

Co potrzebujemy do zrobienia ogrodzenia panelowego na skarpie?

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie, to rozwiązanie bardzo praktyczne i estetyczne. Przed rozpoczęciem montażu ogrodzenia z paneli, należy, jednakże zgromadzić odpowiednie narzędzia i przygotować podłoże, aby prace przebiegły sprawnie i szybko. Potrzebne będą takie elementy jak:

  • słupki
  • przęsła
  • podmurówka
  • betonowe łączniki
  • łopata
  • taczki
  • klucze do skręcania śrub
  • piła
  • sznurek
  • poziomica

Gromadząc niezbędne narzędzia możemy rozpocząć montaż ogrodzeń panelowych. Z wymienionych narzędzi bardzo ważna jest poziomica, ponieważ to dzięki niej jesteśmy w stanie wykonać montaż siatki ogrodzeniowej na nierównym terenie w sposób precyzyjny i dokładny.

Pamiętajmy również, że w przypadku, gdy mamy do czynienia z dużym spadkiem terenu, na przykład w okolicy gór, czy na wzniesieniach, samodzielne wykonanie ogrodzenia może nie należeć do najłatwiejszych, jednakże istnieją profesjonaliści, którzy zajmą się takim ogrodzeniem z paneli w sposób rzetelny i precyzyjny.

Nie warto ryzykować i zakładać ogrodzenia z paneli na pochyłym terenie na własną rękę, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie ogrodzenie demontować, a wiąże się to z kolejnymi kosztami i dodatkową pracą. Warto, zatem zaufać fachowcom, którzy mają doświadczenie w stawianiu takiego ogrodzenia.

montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie

Jeśli mamy już przygotowane narzędzia oraz teren do montażu ogrodzenia panelowego, możemy zabrać się do pracy. Zaleca się również zajrzeć, jak wygląda instrukcja montażu ogrodzenia panelowego, ale dodatkowo przedstawić ją można krok po korku.

Samodzielny montaż ogrodzenia panelowego jest dość łatwy i daje satysfakcję. Montaż paneli ogrodzeniowych na nierównym terenie możemy zacząć od pierwszego kroku, jakim jest pomiar i planowanie.

montaż ogrodzenia panelowego

Montaż ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie – krok 1 pomiar i zaplanowanie

To bardzo ważny krok, ponieważ od dobrego planu zależeć będzie wygląd i stabilność ogrodzenia. Efekt końcowy zależny jest, bowiem, od pierwszego kroku. Prócz tego, że chcemy zaplanować wygląd naszego ogrodzenia z paneli, musimy mieć na względzie również uwarunkowania prawne.

Powinniśmy zorientować się, czy aby na pewno możemy postawić płot o takiej wysokości i szerokości, jaką chcemy i czy nie przeszkadza on sąsiadom. Ważne jest również w tym etapie zaznaczenie projektu palikami i sznurkami, w miejscu, gdzie ogrodzenie ma przebiegać.

Krok 2- umiejscowienie słupków

To nadal jakby etap planowania montażu ogrodzenia panelowego na pochyłym terenie, ale idziemy już trochę dalej, ponieważ w miejscu, gdzie mamy paliki i sznurki, możemy zamontować już słupki w odpowiedniej lokalizacji.

Powinniśmy w tym kroku obliczyć, ile słupków nam będzie potrzebne, oraz ile paneli łącznie będziemy potrzebować. Aby tego dokonać zliczamy sumę boków działki i dzielimy przez wymiar panelu, który wybierzemy. Do tego należy doliczyć szerokość słupków. Słupki należy umiejscowić w dołku wykopanym na około 50-60 cm, tak, aby były one stabilne.

Dołki możemy wykonać za pomocą łopaty lub wiertnicy glebowej. W przypadku użycia tej drugiej maszyny, wykonanie dołków na słupki jest znacznie łatwiejsze. Następnie należy przygotować beton, włożyć słupek w odpowiednie miejsce i zalać przygotowanym wcześniej betonem. Słupek musi się znaleźć idealnie w centrum dołka.

ogrodzenie z paneli

Krok 3 – montaż ogrodzenia z paneli

Kiedy beton użyty w poprzednim kroku już wysechł i słupki stoją zamontowane stabilnie, możemy przystąpić do montaży samych paneli ogrodzeniowych. Przęsła ogrodzenia panelowego mocujemy do słupków, możemy tę czynność wykonać za pomocą specjalnych obejm lub nierdzewnych śrub.

Przydadzą nam się do tego wkrętarka lub klucze do przykręcania śrub. Możemy zacząć montaż ogrodzenia z paneli od przyczepienia jednego panelu, następnie przejść do następnego. Najlepiej zacząć od przyczepienia panelu, który będzie najbliżej bramy, lub furtki. Końcową fazą tego kroku jest zamontowanie daszków na słupkach, aby dopełnić działań. Dzięki temu ogrodzenie na pochyłym terenie będzie efektowne i estetyczne. Będziemy się nim cieszyć również przez długie lata przy odpowiedniej konserwacji materiału, z jakiego są wykonane.