Lifestyle

Na co zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne na plażę?

Okulary przeciwsłoneczne odgrywają ważną rolę w ochronie wzroku. Jeżeli wybierzesz odpowiedni model, będziesz świetnie się prezentować w trakcie słonecznych dni. Decydując się na konkretny produkt, warto wziąć pod uwagę jego właściwości ochronne oraz wygląd. Serdecznie zapraszamy do przeczytania tekstu na temat doboru idealnych okularów przeciwsłonecznych na plażę.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne na plażę? Właściwości ochronne

Wybierając okulary przeciwsłoneczne na plażę, dobrze brać pod uwagę modele, które mają:

 • filtr UV z atestem, 
 • polaryzację, 
 • odpowiedni filtr zaciemnienia. 

Modele okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV spowodują, że unikniesz podrażnienia oczu po przebywaniu na słońcu. Nie będziesz zatem obawiać się między innymi posłonecznego zapalenia rogówki. Produkty z filtrem UV pomogą ochronić Cię również przed posłonecznym zapaleniem spojówek i zaćmą. Szkła z filtrem UV oraz atestem sprawiają także, że zmniejszy się ryzyko pojawienia się zmian nowotworowych w obrębie oka. 

Pamiętaj o tym, że promieniowanie UV jest niebezpieczne dla gałki ocznej. Przyczynia się bowiem w znacznym stopniu do szybszego rozwoju zaćmy, a także ma działanie kancerogenne na rogówkę oraz inne struktury gałki ocznej. Ochrona przed promieniowaniem ma więc ogromne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz spędzać na plaży sporo czasu. 

Polaryzacja to inaczej uporządkowanie kierunku fal świetlnych. Sprawia ona, że słońce po prostu mniej razi. Za jej sprawą eliminowane są także odblaski od błyszczących powierzchni budynków, samochodów oraz asfaltu, powłoki śnieżnej i powierzchni wody. Jest nieoceniona także wtedy, gdy nie chcesz widzieć na przykład odblasków wody na plaży. Dzięki niej możliwe jest zatem komfortowe wpatrywanie się w morze, ocean, basen lub jezioro nawet przy największym poziomie nasłonecznienia.

Jednocześnie soczewki obecne w okularach z polaryzacją nie przekłamują barw. W związku z tym odpowiednie modele okularów przeciwsłonecznych z polaryzacją dają duży komfort widzenia. Naturalny kolor i ochrona przed odblaskami sprawiają, że wiele osób wybiera właśnie okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją. 

Okulary na plażę a filtry zaciemnienia

Powinieneś również zwrócić uwagę na odpowiedni filtr zaciemnienia. Jest on oznaczony w skali od 0 do 4. W żadnym wypadku szkła zaciemniające nie wpływają na działanie polaryzacji oraz filtru UV.

 • Okulary ze współczynnikiem 0 przepuszczają od 80% do 100% światła. Modele okularów oznaczone zaciemnieniem 0 są praktycznie przezroczyste. W niektórych natomiast przypadkach mogą być lekko przydymione. Stanowią skuteczną ochronę przed pyłem lub wiatrem, jednak nie gwarantują dostatecznej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. 
 • Okulary przeciwsłoneczne z zaciemnieniem na poziomie 1 gwarantują przepuszczalność światła na poziomie od 43% do 80%. W tym przypadku kolor soczewek w okularach jest zwykle żółty lub bursztynowy. Nadają się do użytkowania w słabych warunkach oświetleniowych, gdyż zapobiegają oślepieniu przez odblaski. 
 • W okularach przeciwsłonecznych oznaczonych zaciemnieniem 2 przepuszczalność wynosi od 18 do 43%. Tego typu modele gwarantują średnie zaciemnienie. Świetnie sprawdzają się w idealne dni o niewielkim natężeniu promieni słonecznych.  
 • Modele okularów przeciwsłonecznych oznaczonych zaciemnieniem 3 cechują się przepuszczalnością światła na poziomie od 8 do 18%. To najpopularniejsze rozwiązanie, które sprawdza się zarówno na wakacjach, jak i podczas codziennego użytkowania przy słonecznej pogodzie. Tego typu przyciemnienie nie zaburza jednocześnie kolorów, które widzi użytkownik.  
 • Kategoria przyciemnienia 4 dedykowana jest najbardziej ekstremalnym warunkom nasłonecznienia. Przepuszczalność światła wynosi w tym przypadku od 4 do 8%. Jednakże należy pamiętać, że to bardzo silne zaciemnienie uniemożliwia na przykład prowadzenie samochodu oraz rozróżnianie kolorów. Doskonale sprawdza się za to w skrajnie jasnych warunkach oświetleniowych przy intensywnym promieniowaniu słonecznym. 

Dobór odpowiedniego wariantu zależy między innymi od tego, na którą plażę zamierzasz się wybrać i jakiego możesz spodziewać się nasłonecznienia. Nad polskim morzem może być bardzo pochmurnie, ale też intensywnie słonecznie. Plaża w Egipcie natomiast stawia większe wymagania, gdyż jest tam naprawdę wysoki poziom nasłonecznienia.

Jak dobrać okulary na plażę do kształtu twarzy?

Okulary przeciwsłoneczne na plaży powinny być również odpowiednio dopasowane do twarzy. Najwięcej produktów i kształtów pasuje w tym przypadku do twarzy owalnej. Z kolei do twarzy okrągłej pasują najbardziej oprawki prostokątne oraz pełne. Wydłużają one bowiem optycznie kształt głowy. Osoby z twarzą kwadratową śmiało mogą natomiast zdecydować się na oprawki okrągłe. Dużych okularów powinny za to unikać osoby o twarzy drobnej i trójkątnej. Rewelacyjnie wtedy sprawdzają się natomiast oprawki z wyraźnie zarysowanymi poziomymi liniami. Wiele Pań może w tym przypadku pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych w kształcie tak zwanych kocich oczu.

Opisane wyżej uniwersalne zasady doboru oprawek do okularów dotyczą także modeli przeznaczonych do korekcji okularowej. Pamiętaj jednak, że w przypadku okularów przeciwsłonecznych możesz puścić wodzę fantazji. Panuje tutaj bowiem znacznie większa dowolność. Świetnym rozwiązaniem jest dobór idealnych i oryginalnych oprawek i okularów przeciwsłonecznych w salonach Optyk Mikulscy. 

Na co zwrócić uwagę, kupując okulary przeciwsłoneczne — podsumowanie

Jak widzisz, aby dobrać idealny rodzaj szkieł przeciwsłonecznych i oprawek lub gotowych okularów przeciwsłonecznych, powinieneś określić kształt swojej twarzy i zdefiniować warunki nasłonecznienia, w których spodziewasz się przebywać. Ogromną znaczenie mają parametry szkieł. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego doradztwa przy doborze szkieł i oprawek, mogą wesprzeć Cię specjaliści. Godny polecenia optyk w Warszawie to na przykład salon Optyk Mikulscy. Eksperci zatrudnieni w salonach Optyk Mikulscy służą profesjonalną, popartą doświadczeniem i wykształceniem kierunkowym wiedzą w lokalizacjach:

 • Warszawa, 
 • Piaseczno, 
 • Ożarów Mazowiecki. 

Przekonaj się sam i wejdź na stronę internetową Optyk Mikulscy. Życzymy powodzenia w trakcie podejmowania decyzji zakupowej!