Zdrowie i uroda

Palenie papierosów w ciąży i w trakcie karmienia piersią

Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.

Ciąża dla wielu kobiet jest trudnym czasem, w którym praktycznie z dnia na dzień zmieniają się nawyki i upodobania. W tym czasie należy szczególnie zadbać o siebie, rezygnując z picia alkoholu, palenia papierosów czy przyjmowania innych używek. Z powodu charakterystycznego zapachu sporą część kobiet odrzuca od używek, dzięki czemu łatwiej porzucić dawne przyzwyczajenia. Dlaczego nie warto narażać siebie i dziecka na dym papierosowy?

Palenie w ciąży

Palenie papierosów w ciąży jest szkodliwe dla zdrowia dziecka. Dym tytoniowy zawiera toksyczne substancje, które przedostają się do krwiobiegu matki, a następnie dziecka, powodując zaburzenia rozwoju płodu. Palenie papierosów w ciąży zwiększa również ryzyko wystąpienia wad wrodzonych, przedwczesnego porodu, przedwczesnego odklejenia się łożyska, pęknięcia błon płodowych oraz niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Dodatkowo płód jest niedotleniony. Warto pamiętać, że organizm matki nie jest filtrem dla szkodliwych substancji. Dla dobra i zdrowia dziecka należy całkowicie rzucić palenie.

Palenie papierosów a karmienie piersią

Palenie papierosów w trakcie karmienia piersią jest niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Substancje szkodliwe wraz z każdym zaciągnięciem przenikają do mleka matki i dostają się do organizmu dziecka, powodując zaburzenia w jego rozwoju i wpływając negatywnie na jego zdrowie. Palenie papierosów przez karmiącą matkę może prowadzić do problemów z oddychaniem, alergii, zapalenia oskrzeli oraz zaburzeń układu pokarmowego u dziecka.

Bierne palenie

A co z biernym paleniem? Dzieci oddychają szybciej, więc jako bierni palacze wdychają też więcej dymu. Jeżeli palisz w pobliżu dziecka, narażasz je na infekcje dróg oddechowych, alergię i astmę. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia cukrzycy, zapalenia oskrzeli, miażdżycy tętnic, chorób serca i nadciśnienia. Jeżeli Twoi bliscy palą, uprzedź, by robili to z daleka od miejsca, w którym przebywa dziecko. Swojemu partnerowi możesz podarować zestaw prezentowy – podgrzewacz i wkłady, które znajdziesz tutaj: https://nexus.cool/. Dzięki temu, że nie zachodzi proces spalania i do powietrza nie jest uwalniany szkodliwy dym oraz substancje smoliste, a jedynie para wodna. Nie ma również charakterystycznego zapachu tytoniu. Dodatkowo wkłady bez nikotyny (https://nexus.cool/aktualnosci-nexus/wklady-typu-heets/warianty-heets-i-wkladow-nexus/), pomagają w rzucaniu palenia, co z pewnością przyczyni się do poprawy zdrowia.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zrezygnować całkowicie z palenia papierosów, aby chronić zdrowie swoje i dziecka. Zwracaj również uwagę osobom, które chcą zapalić w domu czy w pobliżu Twojej pociechy. Im dłużej nie będzie miała styczności ze szkodliwymi substancjami, tym lepiej. Warto chronić dziecko przed potencjalnymi zagrożeniami i zapewnić mu zdrowy rozwój.