krostki na ustach
Zdrowie i uroda

Plamki Fordyce’a na ustach – Zapobieganie, leczenie i usuwanie!

informacja

Gdy na naszych ustach lub narządach płciowych pojawiają się małe grudkowe plamki zastanawiamy się natychmiast, czym są i jak je zwalczyć. Takie małe krostki nie zawsze są przyczyną braku higieny, czy być może poważnej choroby, nie mniej jednak należy się im przyjrzeć i absolutnie skonsultować je ze specjalistą. Jedną z przyczyn pojawienia się takich plamek w okolicach ust, może być nadmierne nagromadzenie się sebum, co inaczej nazwane jest plamkami Fordyc’a. Co to takiego?

plamki Fordyce'a usta

Plamki Fordyce’a – co to takiego?

Zanim zaczniemy doszukiwać się w plamkach wokół ust ciężkich chorób, dowiedzmy się czym są i jak wyglądają plamki Fordyce’a. Są to niewielkie plamki w postaci właściwie grudkowej, pojawiające się wokół ust, a także na narządach płciowych. Mają postać małego skupiska białych krostek i powstają na skutek nagromadzenia się dużej ilości sebum.

Niestety, ale wraz z wiekiem wydzielanie różnego rodzaju substancji w naszym organizmie jest mniej wydolna i mogą pojawić się tego typu problemy. Plamki Fordyce’a to jednak nie ciężkie zmiany chorobowe, a zmiana rodzaju kosmetycznego. Plamki Fordyce’a na ustach czy narządach płciowych, to łagodne zmiany, wyglądające jak jasne, czasem lekko żółte lub nawet czerwone plami, grudki, które mierzą nie więcej niż kilka milimetrów.

Najczęściej występują na jądrach, prąciu, wargach sromowych i ustach. Plamki Fordyce’a, mogą się również pojawić w jamie ustnej, na powiekach, a nawet na sutkach. Nie są to więc zmiany wywołane wirusem, ale nagromadzeniem sebum. Do głównych cech plamek Fordyce’a należą:

 • bezbolesność – plamki Fordyce’a na ustach, czy w innych miejscach nie bolą
 • nie są zakaźne- a więc nie można się nimi zarazić
 • są maleńkie, nie przybierają postaci dużych widocznych plamkach
 • powstają w wyniku gromadzenia się sebum w gruczołach łojowych
 • gromadzą się w pobliżu mieszków włosowych
 • występują pojedynczo, lub w większych skupiskach
 • plamki Fordyce’a występują głównie u dorosłych
 • plamek Fordyce’a nie trzeba ich leczyć

Plamki Fordyce’a to przypadłość natury kosmetycznej, lecz jeśli się pojawią, a nie wiedzieliśmy ich wcześniej mogą wzbudzić lekką grozę. Raczej stanowią problem estetyczny niż zdrowotny, ponieważ nie wykazano do tej pory ich szkodliwości.

plamki fordyce’a na ustach

Jak zapobiegać powstawaniu plamek Fordyce’a?

Czy powstawaniu plamek Fordyce’a można jakoś zapobiec? Czy są na to skuteczne sposoby? Jeśli tak to jak się pozbyć plamek Fordyce’a? Być może lepsza jest profilaktyka niż usuwanie plamek Fordyce’a? Ponieważ plamki te są wynikiem pewnych zaburzeń rodzaju kosmetycznego, a więc zaburzeń pracy gruczołów łojowych, dobrym sposobem na zabieganie plamkom Fordyce’a pomoże picie wody.

Wiele razy podkreśla się jak ważne jest picie wody dla organizmu. Musimy wiedzieć, że i w tej przypadłości ma to ogromne znaczenie. Wypijanie 1,5 – 2l wody dziennie pomoże w zapobieganiu powstawania plamek Fordyce’a. Jak jeszcze można temu zapobiec?

 • Dieta – aby zapobiec powstawaniu plamek Fordyce’a należy ograniczyć spożywanie cukru i produktów przetworzonych.
 • Unikanie tłuszczy i oleju do przygotowania posiłków.
 • W zapobieganiu powstawania plamek Fordyce’a pomóc może unikanie alkoholu i napojów gazowanych.
 • Najlepiej byłoby również rzucić palenie.
 • Skutecznym sposobem na zapobieganie plamkom Fordyce’a na ustach jest spożywanie produktów pochodzenia naturalnego
 • warto również skórę wspomagać suplementami, takimi jak witamina A, witamina D, witamina B, a także kwasy Omega 3

Ponad to, aby skutecznie zapobiec widoczności plamek Fordyce’a na ustach możemy stosować różnego rodzaju kremy i maści z zawartością witaminy A i pochodnymi witaminy A, czyli tretinoiną. Która powoduje prawidłowe złuszczanie się komórek blokujących ujście sebum z mieszków włosowych.

Plamki Fordyce’a

Plamki Fordyce’a – metody leczenia

Plamki Fordyce’a – jak się ich pozbyć? To pytanie zadaje sobie każdy, kto nie chce mieć dość nieestetycznie wyglądających grudek wokół ust. Są to plamki lub grudki, które wyglądają na niebezpieczne, choć tak naprawdę nimi nie są. Krostki Fordyce’a, nie są zakaźne, nie bolą i niejednokrotnie powstają w miejscu, gdzie ich nie widać.

Jednakże plamki Fordyce’a na ustach, czy powiekach są widoczne i niektórym osobom mogą one przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Jak zatem leczyć plamki Fordyce’a? Nie ma na chwile obecną innego sposobu jak laser CO2. Zabieg laserowy, aby pozbyć się plamek Fordyce’a jest skuteczny, właściwie bezbolesny i nie wymaga przebywania w domu podczas gojenia. Laser pozwala za to na bardzo dokładne usunięcie plamek Fordyce’a na ustach i powiekach. Ponieważ są to małe powierzchnie, to potrzebny jest precyzyjne narzędzie do usunięcia krostek Fordyce’a.

Laser CO2, jest obecnie powszechnym i skutecznym sposobem na usuwanie nie tylko plamek Fordyce’a, ale również skutecznie usuwa brodawczaki, brodawki podeszwowe, grudki perliste, rogowacenie słoneczne, blizny trądzikowe, a także znamiona naskórne, ziarniaki, oraz włókniaki. Wiele gabinetów kosmetycznych ma w swoim zakresie usług usuwanie plamek Fordyce’a i jest to zabieg dostępny już nie tylko w klinikach, zatem warto się tym zainteresować, jeśli dotyka nas ta przypadłość.

plamki Fordyce'a na prąciu leczenie

Ile kosztuje usuwanie plamek plamki fordyce’a na ustach?

Plamki Fordyce’a skutecznie i w pełni bezpiecznie usuwa się w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych, lub klinikach medycyny estetycznej. To ważne, by zabieg wykonać w miejscu cieszącym się dobrymi opiniami, ponieważ to w gruncie rzeczy o stan naszej skóry chodzi. Metoda usuwania plamek Fordyce’a z powodzeniem stosuje wiele klinik i jest to zabieg w pełni bezpieczny i niezbyt drogi. Usuwanie plamek Fordyce’a to koszt rzędu od 200 do 500zł.

W zależności jak duże są to zmiany i do jakiej kliniki się udamy. Taki zabieg znacznie poprawia komfort życia codziennego. Zabieg trwa około 10 minut, nie więcej, zabieg jest precyzyjny i skuteczny, nie powoduje skutków ubocznych, nie wymaga brania tabletek przeciwbólowych i jest delikatny.